Wtedy bywało nieźle

W końcówce rundy jesiennej 2023 zespół Lecha Poznań ma wiele do wygrania, ale także sporo do przegrania. Nikt nie bierze pod uwagę odpadnięcia na etapie 1/8 finału Pucharu Polski czy utraty pozycji na podium. Do świąt gramy o ćwierćfinał pucharu krajowego + o poprawienie obecnie zajmowanej lokaty

Okres po listopadowej przerwie na kadrę jest czasem dającym kibicom nadzieję podczas przerwy zimowej i pozwalał ustalić realne cele na wiosnę 2024. Tej jesieni Lech Poznań gra stabilnie notując przyzwoite rezultaty. Nie jest dobrze, nie jest też źle, okres od 26 listopada do 16 grudnia pokaże nam, jaka będzie w tym roku zimą oraz na co będziemy czekać. Celem jest zdobycie kompletu 12 oczek + przejście I-ligowca w Pucharze Polski. Realizacja tego celu pozwoliłaby Kolejorzowi bezproblemowo przejść jesienne fazy pucharu krajowego, a także zajmować minimum 3. miejsce w tabeli po rundzie jesiennej Ekstraklasy.

Wiele poprzednich drużyn Lecha Poznań w drugiej listopada oraz w grudniu wychodziło z corocznego jesiennego kryzysu, zaczynało wygrywać (nawet seryjnie) i dzięki temu piąć się w górę tabeli. Tak było np. 9 lat temu za Macieja Skorży, kiedy Lech Poznań zwyciężył we wszystkich 3 grudniowych meczach i niespodziewanie zakończył rundę jesienną na podium. Przed 2 laty zespół Skorży był już w innej sytuacji. Wtedy po ostatniej jesiennej przerwie na kadrę zdołał wywalczyć awans do 1/4 finału Pucharu Polski oraz utrzymać fotel lidera, dzięki któremu spędził zimę na 1. miejscu pierwszy raz od 2008 roku.

W ostatnich 12 latach najmniej punktów po listopadowej przerwie na kadrę zdobyliśmy w 2012 roku, kiedy za Mariusza Rumaka w 4 kolejkach Lech poniósł 2 domowe porażki i zaliczył 2 wyjazdowe zwycięstwa. Na kolana nie rzucił też punktowy wynik za kadencji tego samego trenera rok później (8 oczek w 5 ligowych meczach po listopadowej przerwie na kadrę). Dla odmiany wychodząca z kryzysu drużyna Jana Urbana w 2015 roku ugrała aż 15 punktów w 6 ostatnich meczach i jeszcze wywalczyła awans w Pucharze Polski. Przed 8 laty niebiesko-biali po listopadowej przerwie na kadrę wygrali 5 kolejnych spotkań w Ekstraklasie. Poznaniacy punkty stracili dopiero w ostatniej kolejce w 2015 roku przegrywając w Gliwicach.

Punkty w ligowych meczach Lecha Poznań po listopadowej przerwie na kadrę (lata 2011-2021):

2011: 10 punktów w 4 meczach

Nieźle po listopadowej przerwie na kadrę do końca roku punktowaliśmy również 4 lata temu pod wodzą Dariusza Żurawia (11 oczek w 5 kolejkach) i 5 lat temu za Dariusza Żurawia, gdy był on tymczasowym trenerem a później już za Adama Nawałki (wówczas w 5 ligowych meczach udało się ugrać 12 oczek). Późną jesienią 2018 roku Kolejorz zwyciężył w ostatnich 3 meczach bez straty gola, w Sosnowcu wygrał aż 6:0 co do dziś jest najwyższym w historii klubu wyjazdowym zwycięstwem w Ekstraklasie. W tamtym spotkaniu premierową bramkę strzelił 16-letni Filip Marchwiński, który do dziś występuje w niebiesko-białych barwach.

Jakoś bardzo źle po listopadowej przerwie na kadrę nie było także za kadencji Nenada Bjelicy w 2017 roku. Podczas 3 wyjazdów Lech bezbramkowo remisował, u siebie wygrał za to wszystkie 3 mecze, a to przełożyło się na zdobycie 12 punktów w 6 ostatnich kolejkach rundy jesiennej 2017/2018. Wynik z jesieni 2020 roku (8 punktów w ostatnich 5 kolejkach) był już najgorszym rezultatem od jesieni 2013. Swoje zrobiły 2 domowe porażki na koniec 2020 roku z Pogonią Szczecin 0:4 i z Wisłą Kraków 0:1, które skutecznie zatarły 2 wygrane z rzędu w Gdańsku 1:0 oraz nad Podbeskidziem u siebie 4:0.

W 2020 i 2015 roku Lech Poznań po listopadowej przerwie na kadrę rozegrał aż 9 meczów. Tym razem do świąt rozegramy tylko 5 spotkań, w tym raptem 4 ligowe. Ostatni raz jedynie 4 spotkanie ligowe po listopadowej przerwie na kadrę rozegraliśmy w 2012 roku, kiedy już 9 grudnia zakończyliśmy jesienne zmagania.