Lechowi kadrowicze w 2023 roku

W 2023 roku szansę gry w reprezentacjach narodowych otrzymało łącznie 13 piłkarzy trenujących i grających na co dzień w pierwszym zespole Lecha Poznań. W tej trzynastce są zawodnicy reprezentujący niebiesko-białe barwy jedynie w rundzie wiosennej poprzedniego sezonu.

Wiosną Lechowymi kadrowiczami byli Gio Tsitaishvili, Lubomir Satka (po jednym występie) oraz Michał Skóraś (dwa marcowe mecze w reprezentacji Polski). W marcu po raz ostatni w naszej kadrze zagrał zawieszony w kwietniu Bartosz Salamon, który w spotkaniu z Albanią 1:0 zaliczył pełne 90 minut.

Z kolei w czerwcu nominację do reprezentacji Norwegii dostał Kristoffer Velde. 24-latek otrzymał 3 minuty w jednym spotkaniu, jesienią selekcjoner kadry zrezygnował z usług skrzydłowego Kolejorza, kadra Norwegii nie wywalczyła nawet awansu do baraży o Euro 2024. W pierwszej połowie 2023 roku w portugalskiej młodzieżówce grał Afonso Sousa. Portugalczyk w kadrze U-21 rywalizującej latem na Mistrzostwach Europy rozegrał w tym roku kalendarzowym łącznie 4 spotkania i strzelił jedną bramkę.

Na uwagę zasługuje tylko 109 minut w reprezentacji Szwecji środkowego pomocnika Jespera Karlstroma. W październiku i listopadzie selekcjoner kadry zrezygnował z usług pomocnika Lecha Poznań, jego kadra nie zagra w przyszłym roku na Euro. Na tej imprezie wystąpią za to Słoweńcy. Miha Blazić już po przyjściu do Kolejorza rozegrał jesienią w swojej reprezentacji łącznie 372 minuty notując 5 spotkań.

Spośród lechitów z pierwszej drużyny więcej w swojej kadrze w 2023 roku grali tylko Nika Kvekveskiri, Filip Szymczak, Michał Gurgul i Filip Marchwiński. „Marchewa” wystąpił w aż 10 spotkaniach zaliczając w sumie 479 minut. W październiku wychowanek Kolejorza zadebiutował w seniorskiej reprezentacji biało-czerwonych rozgrywając 2 mecze w kadrze prowadzonej przez Michała Probierza.

Przez cały 2023 rok piłkarze Lecha Poznań z pierwszego zespołu strzelili w swoich reprezentacjach łącznie 5 goli (3 bramki dla kadry U-21 zdobył Filip Szymczak) oraz zanotowali 2 asysty. Dzięki występom w kończącym się 2023 roku Nika Kvekveskiri może pochwalić się już 57 spotkaniami w seniorskiej kadrze Gruzji.