Tak Lech strzelał i tracił bramki

Lech Poznań w 37 ligowych meczach rozegranych w 2023 roku zaliczył bilans 18-12-7, 63:39 zdobywając najwięcej bramek w Ekstraklasie od 2017 roku. Zarówno wiosną, jak i jesienią najlepszym strzelcem Kolejorza był Kristoffer Velde.

Kristoffer Velde wiosną i jesienią zdobył po 7 ligowych goli. Z 14 bramkami był najlepszym strzelcem Kolejorza w Ekstraklasie w 2023 roku wyprzedzając Mikaela Ishaka oraz Filipa Marchwińskiego, którzy zaliczyli po 10 ligowych trafień. W zeszłym roku co najmniej jednego gola w lidze strzeliło 16 różnych zawodników Lecha Poznań.

W zeszłym roku Kolejorz był mało efektywny pod bramką rywali w pierwszych 20 minutach meczów ligowych strzelając w tym czasie tylko 6 bramek. Lechici efektywni byli za to pomiędzy 41 a 50 minutą meczów oraz pomiędzy 81 a 90 minutą. W tych okresach zdobyli po 10 goli z 63 bramek ogółem.

Czas pomiędzy 41 a 50 minutą był podwójnie ciekawy, gdyż w tym okresie Lech Poznań stracił też 6 goli. 6 bramek dał sobie wbić również w doliczonym czasie gry i wszystkie stracił jesienią. W ubiegłym roku co najmniej jednego gola Kolejorzowi w Ekstraklasie wbiło 32 różnych piłkarzy rywali.

Katem Lecha Poznań i to we Wrocławiu był Erik Exposito ze Śląska, który w 2023 roku strzelił nam aż 3 gole. Po 2 bramki Kolejorzowi wbili za to Dawid Kurminowski, Bartłomiej Pawłowski, Patryk Dziczek, Leandro Rocha i Daisuke Yokota, który oba trafienia zanotował przy Bułgarskiej.