Sportowe cele na 2024 rok

2024 rok pod względem walki o trofea zapowiada się lepiej od poprzedniego. Rok temu o tej porze Kolejorz nie miał już szans na Pucharu Polski i miał niewielkie szanse na obronę tytułu Mistrza Polski. Obecnie Lech Poznań pozostaje w realnej grze o oba trofea, o które walczą także 3 juniorskie drużyny U-19, U-17 oraz U-15.

Na ten moment pierwszemu zespołowi Lecha Poznań można wysoko zawiesić poprzeczkę. Mniejsze oczekiwania można mieć w stosunku do Lecha II Poznań z II-ligi czy Lecha Poznań UAM z I-ligi kobiet. W złoto wiosną powinni celować za to juniorzy starsi, juniorzy starsi i trampkarze starsi. O co w nowym 2024 roku powinny powalczyć poszczególne ekipy Kolejorza? Co jest ich realnym celem oraz co da się wywalczyć na boisku? Więcej na ten temat poniżej.

LECH POZNAŃ
Cele: Przynajmniej podium w Ekstraklasie 2023/2024, Puchar Polski 2023/2024, faza ligowa Ligi Konferencji 2024/2025, awans do wiosennej części Pucharu Polski 2024/2025, 1. miejsce w Ekstraklasie po rundzie jesiennej 2024/2025

Runda wiosenna będzie trudniejsza dla Kolejorza, ponieważ Raków Częstochowa już odpadł z europejskich pucharów, a Legia Warszawa w końcu także skupi się na Ekstraklasie. Na razie celem Lecha Poznań jest obrona 3. pozycji zajmowanej po 19 kolejkach. Z upływem rundy wiosennej okaże się, czy drużyna będzie w stanie zmniejszyć pięciopunktową stratę do drugiej Jagiellonii Białystok i aż ośmiopunktowej do liderującego Śląska Wrocław. Zespół Lecha Poznań na ten moment nie jest faworytem do tytułu, jest za to poważnym kandydatem do odzyskania Pucharu Polski po 15 latach, który na ten moment wygląda na cel numer 1. Trofeum pozwoliłoby uratować sezon 2023/2024, awansować do eliminacji europejskich pucharów i zagrać latem a nie w kwalifikacjach do Ligi Konferencji a Ligi Europy. Po tym sezonie w życie wchodzi pucharowa reforma, będzie więcej ekip m.in. w fazie ligowej Ligi Europy czy Ligi Konferencji, więc Kolejorz czysto na papierze będzie miał większe szanse, aby się w niej znaleźć.

LECH II POZNAŃ
Cel: Spokojne utrzymanie w II-lidze

Lech II Poznań po rundzie jesiennej 2023/2024 zajmuje 12. miejsce gromadząc w 19 kolejkach łącznie 25 punktów. Nasze rezerwy mają 4 oczka przewagi nad strefą spadkową do III-ligi i ich celem jest spokojne utrzymanie się na szczeblu centralnym. Im Lech II Poznań szybciej zapewni sobie utrzymanie, tym lepiej. Na starcie wiosny 2023 ma dobry terminarz, zagra 2 razy u siebie, w tym m.in. z niżej notowaną Olimpią Grudziądz. Rezerwy mają za zadanie choćby dostarczać młodych piłkarzy do pierwszej drużyny, ale lepiej będzie, jeśli juniorzy z rezerw będą wprowadzeni do seniorskiego Kolejorza dzięki doświadczeniu zebranemu wcześniej na drugoligowych boiskach.

LECH POZNAŃ U-19
Cele: Mistrzostwo Polski Juniorów Starszych, dobre pokazanie się w UEFA Youth League

Juniorzy starsi Kolejorza z CLJ bronią w tym sezonie tytułu Mistrza Polski i na razie są na dobrej drodze do kolejnego tytułu. Podopieczni Bartosza Bochińskiego po 19 kolejkach mają 42 oczka. Lech Poznań wyprzedza drugą Legię Warszawa o aż 9 punktów, w ostatnich 13 kolejkach tych rozgrywek będzie bronił 1. pozycji zajmowanej od wielu tygodni. Jeśli wiosną Kolejorz zostanie Mistrzem Polski U-19, to jesienią ponownie będzie reprezentował nasz kraj w UEFA Youth League, która latem przejdzie reformę. Dotąd juniorzy starsi grali w tych rozgrywkach 2 razy i zawsze odpadali w I rundzie. Jeszcze nigdy nie wygrali pojedynczego meczu w młodzieżowej Lidze Mistrzów.

LECH POZNAŃ U-17
Cele: Mistrzostwo Polski Juniorów Młodszych

Trwający sezon w wykonaniu juniorów młodszych jest na razie lepszy od poprzedniego. Lech Poznań z grupy zachodniej CLJ U-17 po rundzie jesiennej plasuje się na na 2. pozycji ze stratą 2 oczek do Śląska Wrocław (do końca sezonu pozostało 13 kolejek). Triumfatorzy grupy zachodniej i wschodniej zagrają o tytuł Mistrz Polski Juniorów Młodszych, natomiast zespoły z drugich lokat o brąz. Na ten moment piłkarze Karola Bartkowiaka zagraliby o brązowy medal z Legią Warszawa. Niemniej Lech Poznań z grupy zachodniej CLJ U-17 wciąż ma szansę na 9 w historii klubu medal w kategorii U-17 i 6 złoty. Wszystko rozstrzygnie się wiosną.

LECH POZNAŃ U-15
Cele: Mistrzostwo Polski Trampkarzy Starszych

Ostatnie 3 sezony przyniosły Lechowi Poznań największe sukcesy w CLJ U-15. W 2021 roku Kolejorz został wicemistrzem, w 2022 roku sięgnął po tytuł Mistrza Polski a w 2023 roku po niespodziewanej porażce w finale ze Śląskiem Wrocław ponownie został wicemistrzem kraju do lat 15. Sezon 2023/2024 jest kolejnym, w którym trampkarze starsi Lecha Poznań są mocni. Jesienią pewnie wygrali grupę B. Jeśli wiosną zawodnicy Michała Sobótki ponownie będą najlepsi w grupie B, to dostaną się do półfinału CLJ U-15.

Lech Poznań UAM
Cele: Utrzymanie się w I-lidze kobiet

Za piłkarkami Lecha Poznań jest pierwsza runda na szczeblu I-ligi kobiet. Podopieczne Alicji Zając w 11 jesiennych kolejkach ugrały 13 oczek co daje im 8. miejsce. Sytuacja piłkarek Kolejorza nie jest zła, lechitki mają obecnie 7 oczek przewagi nad strefą spadkową i w rundzie wiosennej 2023/2024 ich celem będzie spokojne utrzymanie się. Liga to priorytetem dla kobiecej drużyny Kolejorza, która pod koniec jesieni odpadła już z Pucharu Polski. Lech Poznań UAM na cały 2024 ma podobne cele, jak rezerwy z II-ligi. Celem jest utrzymanie się wiosną i później jak najwyższa pozycja jesienią.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

Dodaj komentarz