Lech w PP – podsumowanie roku

W mijającym 2011 roku, piłkarze poznańskiego Lecha rozegrali w sumie siedem meczów w Pucharze Polski. Dla Kolejorza byłyby to niezwykle udane rozgrywki, gdyby nie nieszczęsny finał, który został rozegrany w maju. To spotkanie do dziś odbija się zresztą wszystkim czkawką.

> Party Poker < Lech Poznań zmagania w krajowym pucharze, w 2011 roku rozpoczął już w lutym i nie była to udana inauguracja. Po wyrównanym meczu Kolejorz przegrał u siebie z warszawską Polonią 0:1 i jeśli chciał dalej grać w tych rozgrywkach, musiał wygrać w stolicy co najmniej dwoma bramkami lub wynikiem 2:1. W marcu podopiecznym Jose Marii Bakero Escudero szybko udało się strzelić dwa gole i stracić co jedynie jedną bramkę, która na dodatek padła niesłusznie. Tym samym dzięki zwycięstwu 2:1 "niebiesko-biali" wyeliminowali "Czarne Koszule" z Pucharu Polski i w kolejnej fazie spotkali się z Podbeskidziem Bielsko-Biała, grającym wtedy na zapleczu Ekstraklasy. W pierwszym pojedynku na Bułgarskiej lechici grali słabo, ale mimo to, do 90 minuty prowadzili 1:0. W doliczonym czasie gry poznaniacy stracili jednak gola i znów stanęli pod ścianą. Jeśli bowiem Kolejorz chciał zagrać w finale PP, musiał w Bielsku-Białej wygrać, bądź zremisować co najmniej rezultatem 2:2. Lechowi w rewanżowej konfrontacji z TSP szło bardzo ciężko, gdyż do 73. minuty lechici przegrywali 0:2. Na szczęście wtedy na drugą połowę wyszli Artjoms Rudnevs oraz Semir Stilić i w kilkanaście minut załatwili Kolejorzowi finał. Lech osiągnął więc swój cel, ale niestety w tym meczu stracił Marcina Kikuta, który do dziś nie pojawił się na boisku. Tymczasem po trudnych, ale udanych pucharowych meczach na początku roku, Kolejorz zagrał w maju o krajowy puchar z warszawską Legią. Dla obu drużyn był to bardzo ważny pojedynek, bowiem zarówno poznaniacy, jak i warszawiacy nie grali wiosną zbyt dobrze w lidze i bój w Bydgoszczy był najprostszą drogą, aby awansować do pucharów. Podopieczni hiszpańskiego szkoleniowca byli przedmeczowym faworytem i swoją przewagę na murawie udowodnili golem w 28. minucie gry. Do końca pierwszej połowy Kolejorz cisnął rywala i tuż przed przerwą powinien prowadzić 2:0. W tej sytuacji jednak 200-procentowej sytuacji nie wykorzystał Rafał Murawski i wszystko zemściło się w drugiej połowie. Lechici stracili bowiem gola po rykoszecie i po bramce dla Legii długo nie mogli się obudzić. Poznaniacy nie grali już tak jak na początku finałowego spotkania, a więc doprowadzili do karnych, w których przegrali puchar, awans do Ligi Europy i cały 2011 rok. Pocieszeniem jest jednak to, że lechici jesienią zrobili wszystko, by znów dojść do finału. We wrześniu Kolejorz łatwo poradził sobie z Chrobrym Głogów, natomiast w październiku przeważając przez 120 minut wywalczył awans, lecz po dogrywce. Ogółem w 2011 roku "niebiesko-biali" rozegrali w Pucharze Polski siedem spotkań. W regulaminowym czasie gry Lech zaliczył trzy zwycięstwa, trzy remisy i doznał tylko jednej porażki, która nie miała akurat na nic wpływu. Ćwierćfinał PP 2010/2011:

KKS Lech Poznań – KSP Polonia Warszawa 0:1 (0:0)
Bramka: 54.Arboleda – sam.
Żółte kartki: Sobiech, Rachwał, Tosik, Trałka
Sędzia: Hubert Siejewicz (Białystok)
Widzów: 16000 (40 kibiców Polonii)
KKS Lech: Kotorowski – Wołąkiewicz (66.Mikołajczak), Bosacki, Arboleda, Henriquez – Murawski, Injać – Kikut (46.Krivets), Stilić (77.Kamiński), Kiełb – Rudnevs.
Rezerwowi: Burić, Mikołajczak, Ubiparip, Gancarczyk, Krivets, Kamiński, Ślusarski.