30 meczów polskich klubów z węgierskimi. Skorża eliminował już Węgrów

Już tylko osiem dni dzieli Lecha Poznań od meczu z Videotonem Fehervar w IV rundzie kwalifikacyjnej Ligi Europy sezonu 2015/2016. Dla klubu z miasta z Székesfehérvár nie będzie to pierwsza konfrontacja z Polakami.


W dotychczasowej historii Lech Poznań rozegrał z Węgrami tylko cztery mecze notując w nich bilans 3-1-0, gole: 9:2. Spotkania z Siofokiem Banyasz miały miejsce w Pucharze Intertoto w 1986 i 1990 roku o czym pisaliśmy wczoraj. Inne kluby rywalizowały z węgierskimi w jeszcze czterech innych rozgrywkach. Na drodze Polaków w dotychczasowej historii stawały ekipy z Budapesztu, a więc Ujpest, Ferencvaros, Honved, MTK, Vasas, a prócz tego ZTE Zalaegerszegi, Debrecen, Pecsi i Videoton Fehervar.

Co ciekawe Polacy z drużyną z Székesfehérvár rozegrali najwięcej, bo aż sześć pojedynków. Bilans z Videotonem dla naszych rodaków nie jest jednak dobry – 2-1-3, gole: 5:12. Z Videotonem jako pierwsza w 1983 roku w Pucharze Interototo grała Cracovia przegrywając z Węgrami 0:3 i 1:6. Dwa lata później sensację sprawiła Legia Warszawa eliminując w PU Videoton wygrywając na wyjeździe 1:0 i remisując u siebie 1:1. Była to wtedy wielka niespodzianka, bowiem Videoton sezon wcześniej doszedł do finału Pucharu UEFA w którym przegrał z Realem Madryt (0:3 i 1:0).


Rok po sukcesie „Wojskowych” nie udało się powtórzyć tego wyniku Górnikowi Zabrze, który w Pucharze Intertoto przegrał dwa razy z Videotonem Fehervar 0:2. Ogółem Polacy pierwszy raz spotkali się z Węgrami na arenie międzynarodowej w 1958 roku. Wtedy w I rundzie PEMK bytomska Polonia dwukrotnie poległa w dwumeczu z MTK Budapeszt 0:3. Najmocniej przez Węgrów została zlana wspomniana wyżej Cracovia Kraków dostając łomot w 1983 roku w Székesfehérvár aż 0:6. Z kolei w 1973 roku Ruch Chorzów po porażce na wyjeździe 0:2 umiał sprać w rewanżu 1/8 Pucharu UEFA Honved Budapeszt 5:0.

Ostatni polsko-węgierski dwumecz w europejskich pucharach odbył się w sezonie 2004/2005. Trenowana wtedy przez obecnego szkoleniowca Kolejorza, Macieja Skorżę wroniecka Amika walczyła o awans do fazy grupowej Pucharu UEFA z Honvedem Budapeszt. Po zwycięstwie w Polsce 1:0 w stolicy Węgier gracze Skorży przegrali 0:1, jednak zdołali awansować dalej dzięki wygranej w rzutach karnych 5:4. Dotychczasowy bilans polsko-węgierskich starć to 30 meczów, 14 zwycięstw, 6 remisów i 10 porażek. Bilans bramkowy 36 na 37 na niekorzyść „biało-czerwonych”.

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski

>> Mistrzowski Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<
1 Odpowiedź

  1. Johann pisze:

    Nie można Pucharu Lata (później Intertoto) porównywać z PEMK (LM), PEZP czy Pucharem UEFA (wcześniej PMT, później LE). Smuda dzisiaj nazwałby go pewnie „pucharem pasztetowej” czy jakoś tak. Puchar miał pewnie nawet mniejsze znaczenie, niż mecze towarzyskie, np. z BVB czy HSV.