Lechici w kadrach (wrzesień 2023) – podsumowanie

We wrześniu szanse gry w swoich reprezentacjach narodowych mogło otrzymać łącznie sześciu zawodników trenujących oraz występujących na co dzień w pierwszym zespole Lecha Poznań. Byli nimi Miha Blazić, Jesper Karlstrom, Maksymilian Pingot, Michał Gurgul, Filip Szymczak i Filip Marchwiński. Powołanie otrzymało też wielu młodych piłkarzy stanowiących szerokie zaplecze pierwszej drużyny.

Środa, 6 września

W środę w pierwszym meczu podczas towarzyskiego turnieju w Chorwacji kadra Polski U-18 zremisowała 4:4 z gospodarzami. Od 46 minuty grał Michał Gurgul. Występ w tym spotkaniu zaliczyli także gracze rezerw i Kolejorza U-19. W pierwszej połowie grał Patryk Olejnik, od 72 minuty Kornel Lisman, w 70 minucie na placu gry pojawił się Oskar Tomczyk, który zdobył gola.

Czwartek, 7 września

W czwartek Polska U-19 przegrała towarzysko z Danią U-19 0:1, w pierwszym składzie wyszli piłkarze rezerw – Aleksander Nadolski i Bartosz Tomaszewski. O godzinie 20:45 odbył się mecz eME, Słowenia – Irlandia Północna. Miha Blazić zwycięskie spotkanie 4:2 obejrzał z ławki rezerwowych.

Piątek, 8 września

W piątek, 8 września o 20:00 reprezentacja Polski U-21 w kwalifikacjach do młodzieżowych Mistrzostw Europy pokonała u siebie Kosowo 3:0. Okazję do gry dostali Filip Marchwiński (67 minut) i Filip Szymczak (od 68 minuty). Maksymilian Pingot znalazł się poza kadrą.

Sobota, 9 września

W sobotę, 9 września, o godzinie 15:15 kadra Polski U-18 spotkała się kontrolnie z Arabią Saudyjską U-18 wygrywając aż 4:0. W pierwszym składzie wyszli Michał Gurgul (90 minuty) i Oskar Tomczyk (1-64). Tomczyka zmienił napastnik rezerw Kolejorza, Kornel Lisman, dodatkowo od 46 minuty grali inni zawodnicy rezerw – Patryk Olejnik oraz Filip Wolski. O godzinie 18:00 zaczął się za to mecz Estonia – Szwecja w ramach eliminacji Mistrzostw Europy. Szwedzi wygrali 5:0, Jesper Karlstrom nie grał.

Niedziela, 10 września

W niedzielę obowiązki reprezentacyjne we wrześniu zakończy Miha Blazić. Mecz San Marino – Słowenia rozpoczął się o godzinie 20:45. Lechita wyszedł w pierwszym składzie, już w 12 minucie opuścił boisko z powodu urazu pięty (zawodnik rywala nadepnął na nogę naszego obrońcy). Słoweńcy wygrali 4:0.

Wtorek, 12 września

Wtorek to ostatni dzień rywalizacji Lechowych kadrowiczów w reprezentacjach. O godzinie 11:00 kadra Polski U-18 (Michał Gurgul + piłkarze rezerw) zmierzyła się z Austrią U-18 wygrywając 4:0 i finalnie cały towarzyski turniej w Chorwacji. Michał Gurgul z pierwszego zespołu rozegrał pełne 90 minut. Filip Wolski z rezerw grał do 68 minuty, Patryk Olejnik od 46 minuty, a Oskar Tomczyk z Lecha Poznań do lat 19 grał w pierwszej połowie strzelając gola z rzutu karnego.

O godzinie 18:00 reprezentacja Polski U-21 w kwalifikacjach mME spotkała się na wyjeździe z Estonią U-21. „Biało-czerwoni” wygrali 1:0 po golu Filipa Szymczaka w 81 minucie gry. Szymczak został zmieniony w 88 minucie, Filip Marchwiński zaliczył pełne 90 minut, Maksymilian Pingot cały mecz obejrzał z ławki rezerwowych. Na koniec o 20:45 Szwedzi z Jesperem Karlstromem podejmowali w eliminacjach Euro 2024 reprezentację Austrii. Lechita ponownie cały mecz przesiedział na ławce, jego kadra przegrała 1:3.

Sztab szkoleniowy Kolejorza cały zespół do dyspozycji będzie miał dopiero w czwartek, 14 września. Trzy dni później w niedzielę, 17 września, o godzinie 17:30 drużyna Lecha Poznań zagra przy Bułgarskiej z Wartą Poznań.

Tow, Polska U-18 – Austria U-18 4:0

Filip Szymczak (68-90 i 1-88 + gol), Maksymilian Pingot (0 i 0) i Filip Marchwiński (1-67 i 1-90)
eMME, Polska U-21 – Kosowo U-21 3:0
eMME, Estonia U-21 – Polska U-21 0:1