Warto wiedzieć: Warta – Lech (17.09.2023)

Stały przedmeczowy cykl „Warto wiedzieć” to materiały z krótkimi ciekawostkami i informacjami na temat spotkania Kolejorza z danym rywalem, rzeczy o których warto pamiętać przed każdym kolejnym meczem Lecha Poznań oraz o których po prostu warto wiedzieć. Wszystko co najważniejsze publikujemy w jednym miejscu kilkadziesiąt godzin przed pierwszym gwizdkiem sędziego.

Warto wiedzieć: Warta Poznań – Lech Poznań (17.09.2023)

32 derby w historii – Lech rozegra jutro 32 oficjalny mecz z Wartą i 17 ekstraklasowy. Ma szansę na 21 wygraną, 12 ligową oraz 5 na wyjeździe. Bilans ogólny? 20-6-5, 60:21 (Ekstraklasa, II-liga, III-liga i A-klasa).

Dobry bilans w Ekstraklasie – Zdecydowana większość meczów ekstraklasowych z Wartą kończyła się zwycięstwami Lecha – 11-3-2, 27:14. Na wyjazdach było trochę gorzej – 4-3-1, 14:11.

Gole raczej będą – W 16 derbowych spotkaniach ekstraklasowych pomiędzy Lechem a Wartą nigdy nie było bezbramkowego remisu.

Sześć wygranych z rzędu – Lech wygrał z Wartą wszystkie mecze od jej powrotu do Ekstraklasy (6 spotkań) – 1:0, 2:1, 2:0, 2:1, 1:0 oraz w kwietniu 2:0.

Lata bez porażki – Warta ostatni raz ograła Lecha dnia 14 maja 1995 roku (2:1 przy Bułgarskiej). Krótko później „Zieloni” na wiele lat opuścili Ekstraklasę.

Lata bez przegranej na wyjeździe – Lech po raz ostatni przegrał z Wartą na wyjeździe w Ekstraklasie dnia 22 czerwca 1950 roku. 73 lata temu lechici polegli na wyjeździe 2:4. Jutro formalnym gospodarzem starcia przy Bułgarskiej jest rywal.

11 gier bez porażki – Wliczając wszystkie fronty Lech ma serię 11 kolejnych wyjazdowych gier z Wartą bez porażki.

Częste wrześniowe mecze – Derbowe pojedynki Lecha z Wartą we wrześniu stają się tradycją. W tym roku zagramy 17 września, zeszłoroczny mecz odbył się 18 września, a pierwsze derby do powrocie „Zielonych” do Ekstraklasy miały miejsce 20 września. We wrześniu miały miejsce też inne ekstraklasowe derby odpowiednio w 1948, 1949 i 1950 roku. W żadnej z tych gier w XX wieku Kolejorz nie przegrał, zawsze strzelał lokalnemu rywalowi minimum 2 gole.

Warta formalnym gospodarzem – W niedzielę trener John van den Brom stanie przy ławce z drugiej strony, stadion zyska zielony branding, informacje na telebimach będą wyświetlane w kolorach Warty, będzie inny spiker, na wyjście piłkarzy z szatni przed 17:30 zabraknie utworu „Galvanize” odtwarzanego z głośników. Gospodarzem derbowego meczu przy Bułgarskiej jest przeciwnik i należy o tym pamiętać.

Patent Ishaka – Mikael Ishak ma patent na Wartę. Szwed należy do czołowych strzelców Kolejorza w derbach, wbił „Zielonym” 2 bramki i zaliczył asystę.

Dobra dyspozycja Warty – Warta jest aktualnie wyżej w tabeli od Lecha, w ostatnich 2 meczach nie straciła gola zdobywając 4 punkty.

Powrót po 15 dniach – Lech od 20 sierpnia rozegrał tylko jedno spotkanie. Jutro zagra po ponad 2 tygodniach przerwy, trener John van den Brom nie może tłumaczyć się przerwą na kadrę. Na wrześniowe obozy reprezentacji narodowych wyjechało tylko 4 podstawowych piłkarzy, Jesper Karlstrom nie zaliczył ani minuty.

Wygrać po kadrze – Lech Poznań od 2009 roku triumfował po przerwie na reprezentację w sumie w 25 potkaniach. 16 meczów zremisował i 14 razy schodził z boiska pokonany.

Ostatnio nie było źle – Wliczając wszystkie ostatnie przerwy na kadrę Lech ma serię 6 kolejnych gier po przerwie na obozy reprezentacji bez porażki zachowując czyste konto w 4 meczach. Kolejorz ostatnią porażkę po obozach reprezentacji narodowych poniósł ponad 2 lata temu po marcowej przerwie na kadrę (z Cracovią w Krakowie 1:2 mimo prowadzenia 1:0). Ostatni raz wygrał po marcowej przerwie na kadrę 2022 (Śląsk – Lech 0:1), natomiast u siebie po listopadowej 2021 (Lech – Piast 1:0).

Słabo we wrześniu – Lech średnio radzi sobie po wrześniowych obozach kadr. Bilans od 2009 roku – 4-4-6 szału nie robi.

7 lat czekania – Lech ostatni raz zwyciężył zaraz po wrześniowej przerwie na kadrę w debiucie Bjelicy już ponad 7 lat temu, gdy 11 września 2016 pokonał u siebie Pogoń 3:1 mimo przegrywania 0:1. W kolejnych 5 meczach, które miały miejsce na wyjazdach 3 razy zremisował i 2 razy przegrał. Rok temu po wrześniowej przerwie w drugiej połowie miesiąca Kolejorz zremisował przy Bułgarskiej z Legią rezultatem 0:0.

Początek serii? – Lech ma na swoim koncie serię 3 kolejnych ligowych gier bez wygranej. Wcześniej taką passę miał w kwietniu, po niej odniósł 6 ligowych zwycięstw z rzędu.

Nie stracić bramki – Lech w trwającym sezonie 2023/2024 zachował tylko jedne czyste konto w 9 meczach. Wliczając mecze ligowe oraz pucharowe ma passę 6 kolejnych spotkań ze straconą bramką.

Kiedy trafi Lech? – Lech aż 6 z 7 ligowych goli w tym sezonie strzelił po przerwach.

Czy trafi Warta? – Warta 6 z 10 ligowych bramek zdobyła w pierwszych połowach, w których Lech stracił 4 z 6 goli.

Tylko jedno prowadzenie – Lech w tym sezonie Ekstraklasy raptem raz jako pierwszy obejmował prowadzenie. Wtedy pokonał Radomiaka 2:0.

Będzie dobra frekwencja – Jutrzejszy mecz zgromadzi na trybunach Enea Stadionu około 25 tysięcy widzów. Jak na taką sytuację, atmosferę czy okres frekwencja przy Bułgarskiej będzie bardzo dobra. Swoje robi świetna, letnia pogoda oraz długie czekanie na mecz.

Śledźcie nas – W niedzielę z tradycyjnym przedmeczowym i meczowym raportem na żywo prosto z Bułgarskiej ruszamy na KKSLECH.com już o godzinie 16:00. Jak zwykle podczas naszej relacji nie zabraknie pierwszych zdjęć z trybun oraz z murawy.

Marciniak rozjemcą – Arbitrem niedzielnych zawodów w stolicy Wielkopolski będzie Szymon Marciniak z Płocka. Sędzia międzynarodowy prowadził w tym sezonie nasze 2 mecze z Piastem (2:1) oraz ze Śląskiem (1:3). Za VAR będzie odpowiadał za to Damian Kos.

Lech jest faworytem – Według firmy bukmacherskiej BetCris faworytem do zwycięstwa w niedzielę, 17 września, o godzinie 17:30 będzie Lech. Średni kurs na wygraną Kolejorza wynosi 1.78, na remis 3.73 a na triumf Warty 4.50.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

1 Odpowiedź

  1. Reyvan pisze:

    Fajnie byłoby gdyby tym meczem Lech zaczął marsz w górę tabeli. Wezmę nawet marne 1-0.