Lechici w kadrach (październik 2023): Dwa gole Szymczaka

W październiku szansę gry w swoich reprezentacjach narodowych mogło otrzymać łącznie sześciu zawodników trenujących oraz występujących na co dzień w pierwszym zespole Lecha Poznań. Są nimi Miha Blazić, Maksymilian Pingot, Nika Kvekveskiri, Michał Gurgul, Filip Szymczak i Filip Marchwiński. Powołanie otrzymało też wielu młodych piłkarzy stanowiących szerokie zaplecze pierwszej drużyny.

Czwartek, 12 października

Dnia 12 października szansę gry mogło otrzymać aż 5 z 6 powołanych lechitów z pierwszego meczu. Michał Gurgul znalazł się poza kadrą na mecz towarzyski Polski U-18 ze Szwecją 4:1. Filip Szymczak towarzyskie spotkanie Słowacja U-21 – Polska U-21 zaczął w pierwszym składzie grając w pierwszej połowie a Maksymilian Pingot wszedł w 61 minucie (mecz zakończył się remisem 2:2). Z ławki sparing Gruzji z Tajwanem 8:0 obejrzał Nika Kvekveskiri, natomiast rezerwowym w spotkaniu Wyspy Owcze – Polska 0:2 był Filip Marchwiński, który mimo wszystko zadebiutował (wszedł w 87 minucie).

Piątek, 13 października

Tego dnia o 15:45 kadra Polski U-18 zagrała kontrolnie ze Słowacją wygrywając 4:0. Od 56 minuty grał Michał Gurgul, na boisku pojawili się też piłkarze z rezerw – Filip Wolski, Igor Brzyski i Oskar Tomczyk.

Sobota, 14 października

W sobotę 90 minut w kwalifikacyjnym meczu Mistrzostw Europy, Słowenia – Finlandia 3:0 rozegrał Miha Blazić. Jego kadra jest pierwsza w grupie H.

Niedziela, 15 października

W niedzielę, 15 października obowiązki reprezentacyjne zakończyli Filip Marchwiński i Nika Kvekveskiri. Gruzin podczas meczu eliminacji Euro 2024, Gruzja – Cypr 4:0 zasiadł na ławce rezerwowych pojawiając się na murawie dopiero w 85 minucie. O godzinie 20:45 kadra Polski podejmowała na Narodowym reprezentację Mołdawii. Biało-czerwoni po słabym meczu zaledwie zremisowali 1:1, „Marchewa” pojawił się na murawie w 71 minucie.

Wtorek, 17 października

We wtorek Polska U-18 pokonała kontrolnie Czechy 5:0. Michał Gurgul grał do 72 minuty, grali też zawodnicy z rezerw – Filip Wolski, Igor Brzyski i Oskar Tomczyk, który strzelił jedną z bramek. Dodatkowo w wyjściowym składzie na spotkanie Polski U-21 z Estonią w eMME znaleźli się Filip Szymczak (2 gole, 61 minut) oraz dodatkowo dowołany Filip Marchwiński (45 minut) a Maksymilian Pingot siedział na ławce rezerwowych. Na końcu o godzinie 20:45 mecz w ramach kwalifikacji Euro 2024 czekał Słoweńców z Mihą Blaziciem, który przez 90 minut zagrał na wyjeździe z Irlandią Północną (Słoweńcy po zwycięstwie 1:0 są już bardzo blisko Mistrzostw Europy).

Sztab szkoleniowy Lecha Poznań cały zespół do dyspozycji będzie miał dopiero w czwartek, 19 października. Dwa dni później w sobotę, 21 października, o godzinie 20:00 drużyna Johna van den Broma zagra przy Bułgarskiej z ŁKS-em Łódź, w którym Piotr Stokowiec zastąpił na stanowisku trenera Kazimierza Moskala.

eME, Irlandia Płn. – Słowenia 0:1

Filip Szymczak (1-45 i 1-62 + 2 gole), Maksymilian Pingot (61-90) oraz Filip Marchwiński (1-45)
Tow, Słowacja U-21 – Polska U-21 2:2
eMME, Polska U-21 – Estonia U-21 5:0