Warto wiedzieć: Lech – ŁKS (21.10.2023)

Stały przedmeczowy cykl „Warto wiedzieć” to materiały z krótkimi ciekawostkami i informacjami na temat spotkania Kolejorza z danym rywalem, rzeczy o których warto pamiętać przed każdym kolejnym meczem Lecha Poznań oraz o których po prostu warto wiedzieć. Wszystko co najważniejsze publikujemy w jednym miejscu kilkadziesiąt godzin przed pierwszym gwizdkiem sędziego.

Warto wiedzieć: Lech Poznań – ŁKS Łódź (21.10.2023)

99 mecz z ŁKS-em – Ogólny bilans Lecha Poznań z Łódzkim Klubem Sportowym na 3 frontach (Ekstraklasa, I-liga, PP) jest korzystny dla Kolejorza. Lechitom brakuje już tylko jednej bramki do granicy 130 goli wbitych temu rywalowi na szczeblu Ekstraklasy. Łącznie poznaniacy pokonali łodzian 41 razy w 98 spotkaniach.

Pachnie bramkami – W dotychczasowej historii starć Lecha Poznań z ŁKS-em Łódź raptem w 12 z 98 meczów nie padły gole.

Zwycięska seria z ŁKS-em – Wliczając jeden mecz pucharowy Lech Poznań wygrał z ŁKS-em Łódź ostatnich 5 spotkań. Podczas 7 kolejnych meczów z Łódzkim Klubem Sportowym bez porażki ekipa Kolejorza zwyciężała m.in. 5:0, 4:0, 3:0 czy 2:0.

Mecz po prawie 4 latach – Lechici ostatni grali z ŁKS-em Łódź dnia 7 grudnia 2019 roku (2:0). Wtedy przy Bułgarskiej zasiadło tylko 9830 kibiców, a w naszym klubie do dziś występuje jedynie Filip Marchwiński (wtedy nie wszedł na murawę). W zespole rywala zagrali za to Pirulo i dobrze nam znany Dani Ramirez.

Lata bez potknięcia – ŁKS ostatni raz urwał nam punkty dnia 18 kwietnia 2009 roku. Wówczas Lech na oczach ponad 15 tysięcy kibiców zaledwie zremisował u siebie 1:1 wyrównując w ostatniej minucie dzięki bramce Bosackiego.

Ponad 15 lat bez porażki – Lech Poznań ostatni raz przegrał z ŁKS-em Łódź dnia 10 maja 2008 roku. Wtedy przy Bułgarskiej w ostatniej kolejce na oczach 15,5 tysiąca widzów Kolejorz uległ biało-czerwono-białym 1:2 tracąc drugiego gola w ostatniej minucie. Był to ostatni mecz u nas Emiliana Dolha, który sprezentował rywalowi pierwszego gola.

Mecz z czerwoną latarnią ligi – Łódzki Klub Sportowy aktualnie ma na swoim koncie ekstraklasową serię 6 meczów z rzędu bez zwycięstwa. Beniaminek po 11 kolejkach PKO Ekstraklasy 2023/2024 z 7 oczkami i ogólnym bilansem 2-1-8, gole: 6:19 jest ostatni.

ŁKS fatalny na wyjazdach – ŁKS Łódź podczas wyjazdów ligowych zaliczył fatalny bilans 0-0-6, gole: 1:12 mając najgorszą ofensywę w Ekstraklasie, która zdobyła tylko 6 bramek.

Rywal z nowym trenerem – Ostatnie 2 mecze ligowe ŁKS-u wypadły fatalnie, sobotni rywal Kolejorza nie strzelił w nich nawet gola, w przerwie na kadrę pracę stracił Kazimierz Moskal, którego zastąpił Piotr Stokowiec.

Powrót Ramireza – W sobotę na Bułgarską wróci Dani Ramirez. Mistrz Polski z Lechem Poznań rozegrał w niebiesko-białych barwach łącznie 94 mecze, w których zdobył 17 goli. Z Kolejorzem rywalizował m.in. w Lidze Europy 2020.

Stokowiec kontra Lech – Trener Piotr Stokowiec ostatni raz ograł nas w lipcu 2020 roku, kiedy jego Lechia triumfowała w Poznaniu po karnych, a w regulaminowym czasie we wrześniu 2019 (Lechia – Lech 2:1). Lech to klub, z którym Stokowiec rywalizował najczęściej w swojej trenerskiej karierze notując niekorzystny dla siebie bilans 9-2-14, 27:41 w 25 spotkaniach. Z poznaniakami ma serię 6 meczów bez zwycięstwa (5 z rzędu porażek i remis w sierpniu 2022).

Wygrać po kadrze – Lech Poznań od 2009 roku triumfował po przerwie na reprezentację w 26 spotkaniach. 16 meczów zremisował i 14 razy schodził z boiska pokonany. Wliczając wszystkie ostatnie przerwy na kadrę Kolejorz serię 7 kolejnych gier po przerwie na obozy reprezentacji bez porażki zachowując czyste konto w 5 meczach.

We wrześniu było 2:0 – Lech ostatnią porażkę po obozach reprezentacji narodowych poniósł ponad 2 lata temu po marcowej przerwie na kadrę (z Cracovią w Krakowie 1:2 mimo prowadzenia 1:0). Po wrześniowej przerwie na kadrę Lech ograł Wartę 2:0, było to pierwsze zwycięstwo po przerwie na kadrę od marcowej przerwy w 2022 roku (Śląsk – Lech 0:1), natomiast u siebie pierwszą wygraną od listopadowej przerwy na kadrę 2021 (Lech – Piast 1:0).

Średnio w październiku – Lech od 2009 roku po październikowej przerwie na kadrę zaliczył bilans 6-4-3. Kolejorz ostatni raz po drugiej jesiennej przerwie na obozy reprezentacji narodowych zwyciężył 2 lata temu pokonując Legię w Warszawie 1:0.

Zwyciężyć po 5 latach – Lech na domowe zwycięstwo po październikowej przerwie na kadrę czeka od 5 lat (w 2018 roku triumf nad Koroną Kielce 2:1). Kolejorz ostatni raz nie strzelił gola po październikowej przerwie na kadrę w 2010 roku (przegrana u siebie z Zagłębiem Lubin 0:1).

Drugi mecz z beniaminkiem – Przed poznaniakami drugie spotkanie z beniaminkiem w tych rozgrywkach. Lech od sezonu 2002/2003 rozegrał z beniaminkami 110 oficjalnych meczów wliczając do tego spotkania pucharowe. Niebiesko-biali zanotowali w nich bilans 64-27-19, gole: 222:98.

Uwaga na ten okres – Jutro Lech musi szczególnie uważać między 41 a 50 minutą gry, w tym czasie stracił aż 4 gole. Kolejorz po przerwach stracił aż 10 z 14 goli w lidze.

W końcu zagrać na zero – W trwającym sezonie Lech zachował tylko 2 czyste konta w 14 meczach (10 ligowych). Poznaniacy mają serię 4 z rzędu meczów ze straconym golem, ostatni raz nie stracili bramki 17 września.

Znowu wygrać u siebie – Lech wygrał 9 z 10 ostatnich meczów u siebie, w tym 8 ekstraklasowych. W tej statystyce jest spotkanie z Wartą, w którym formalnym gospodarzem był rywal. Lech ostatni raz przegrał w Poznaniu dnia 30 kwietnia. Podczas serii 10 gier bez domowej porażki zaliczył bilans 9-1-0, gole: 25:6.

Prowadzenie daje wygraną – Lech Poznań w tym sezonie Ekstraklasy łącznie 3 razy jako pierwszy obejmował prowadzenie. Wtedy pokonał Radomiaka i Wartę wynikiem 2:0, a także Puszczę rezultatem 4:1.

0:1 to nie koniec meczu – Kolejorz w trwającym sezonie ligowym przegrywał już 7 razy. Mimo przegrywania 0:1 potrafił zaliczyć bilans 3-2-2.

O podium – W 12. kolejce celem Lecha jest wskoczenie na podium. Poznaniacy podchodząc do swojego meczu będą już znali wyniki ważnych dla nas spotkań takich jak Piast – Pogoń i Śląsk – Legia.

Będzie dobra frekwencja – Jutrzejszy mecz zgromadzi na trybunach około 25 tysięcy widzów. Będzie dobra frekwencja i dobra pogoda. Nie ma padać, w dzień termometry mają wskazywać nawet +17 stopni (po 20:00 – 12°C)

Śledźcie nas – W sobotę z tradycyjnym przedmeczowym i meczowym raportem na żywo prosto z Bułgarskiej ruszamy na KKSLECH.com już o godzinie 18:30. Jak zwykle podczas naszej relacji nie zabraknie pierwszych zdjęć z trybun oraz z murawy.

Kos rozjemcą – Arbitrem sobotnich zawodów przy Bułgarskiej będzie Damian Kos. Arbiter z Gdańska w tym sezonie prowadził nasz mecz w Lubinie (1:1) wyrzucając z boiska Radosława Murawskiego.

Lech jest faworytem – Według firm bukmacherskich faworytem do zwycięstwa w sobotę, 21 października, o godzinie 20:00 będzie Lech. Średni kurs na wygraną Kolejorza wynosi 1.35, na remis 6.10 a na triumf ŁKS-u 9.60.

1. 07 pisze:

V d Brom miał w treningu wiekszość kadry. Poza Blaziciem i Marchwińskim reszta nie odgrywała i tak fundamentalnej roli w tych rozgrywkach ligowych. A wiec kolejny mini okres przygotowawczo – naprawczy mozna było przerobić. Mam nadzieję że pracowali mocno nad defensywą. Mrozek nad grą nogami i wykopami…. aby przestał sie kompromitować. Dla mnie nie ma innego wyjścia niz 3 punkty. Nie stracić frajersko bramki tylko i w końcu zagrać jak na mocny klub przystało. Tutaj mają być 3 punkty. Tyle.