Warto wiedzieć: Cracovia – Lech (28.10.2023)

Stały przedmeczowy cykl „Warto wiedzieć” to materiały z krótkimi ciekawostkami i informacjami na temat spotkania Kolejorza z danym rywalem, rzeczy o których warto pamiętać przed każdym kolejnym meczem Lecha Poznań oraz o których po prostu warto wiedzieć. Wszystko co najważniejsze publikujemy w jednym miejscu kilkadziesiąt godzin przed pierwszym gwizdkiem sędziego.
Warto wiedzieć: Cracovia Kraków – Lech Poznań (28.10.2023)

Niewygodna Cracovia – Cracovia jest dla Lecha historycznie niewygodnym rywalem, z którym poznaniacy od początku rywalizacji nie umieją grać. W 70 meczach na wszystkich frontach wygraliśmy tylko 28 razy, w tym 23 razy w lidze.

Jedynie 9 zwycięstw w Krakowie – Lech od 1948 roku, czyli od pierwszego meczu z Cracovią zwyciężył w Krakowie tylko 9 razy, w tym 6 razy w lidze. Ostatnie zwycięstwo przy Kałuży odniósł w lipcu 2020 roku (2:1).

Cztery mecze bez porażki – Lech nie przegrał z Cracovią od 4 spotkań. Ostatni raz w Krakowie poległ 3 kwietnia 2021 roku (1:2) a u siebie 1 września 2019 (1:2).

Gole wiszą w powietrzu – Jak dotąd tylko 3 razy w 70 meczach obu ekip nie został strzelony żaden gol. Tak było w 1952 roku w Poznaniu, a także wiosną 2015 i jesienią 2022 roku w Krakowie.

Często padają gole – W 18 z 19 ostatnich meczów pomiędzy Lechem a Cracovią zawsze padały gole.

Trzy wyjazdy bez wygranej – Lech w ostatnich 3 meczach w Krakowie nie potrafił wygrać notując porażkę i 2 kolejne remisy. Dnia 22 października 2022 roku goli nie było.

Zieliński ma na nas patent – Jacek Zieliński od odejścia z Kolejorza grał z nami 13 razy ulegając poznaniakom tylko w 4 spotkaniach. Jego ogólny bilans przeciwko Lechowi to 4-6-8 w 18 meczach. Zieliński trenując Cracovię nigdy nie przegrał z Lechem w Krakowie notując w rywalizacji z nami następujące rezultaty: 5:2, 2:0, 1:1, 3:3 i 0:0.

Ponad 10 lat bez domowej porażki – Jacek Zieliński ostatni raz przegrał z Lechem w roli gospodarza pod koniec lutego 2013 roku. Wtedy na inaugurację wiosny Lech sprał jego Ruch w Chorzowie aż 4:0.

Cracovia słaba u siebie – Cracovia w tym sezonie lepiej punktuje na wyjazdach niż u siebie. Cracovia ma serię 4 kolejnych gier u siebie bez zwycięstwa przegrywając m.in. 1:5 czy 2:4. „Pasy” ostatni raz zwyciężyły przy Kałuży dnia 11 sierpnia z Zagłębiem 2:1.

Kiepska forma rywala – Cracovia w ostatnich 2 kolejkach nie umiała odnieść zwycięstwa tracąc aż 5 goli. Na dodatek ostatni mecz z Puszczą odbył się przy Kałuży, krakowianie byli formalnym gościem.

Dwa gole Marchwińskiego – Filip Marchwiński strzelił dotąd dwa gole Cracovii. Jedną z bramek zdobył w ostatnim zwycięskim meczu w Krakowie.

Drugi mecz w tym roku – Lech zagra z Cracovią po raz drugi w 2023 roku. W maju wygrał u siebie 3:0 prowadząc tym rezultatem już po pierwszej połowie.

Słabo na wyjazdach – Lech w tym sezonie kiepsko radzi sobie na wyjazdach, wliczając mecz z Wartą zespół Kolejorza zanotował na wyjazdach bilans 2-1-2, gole: 6:10. Poznaniacy ostatni raz zwyciężyli na wyjeździe dnia 22 lipca (w Gliwicach).

O kolejne zwycięstwo – Lech ma serię 4 kolejnych meczów bez porażki zdobywając w tym czasie 10 punktów. Kolejorz ostatni raz przegrał 1 października w Szczecinie.

Gra o podium – Jeśli Lech wygra w Krakowie, to może zostać nawet nowym liderem. Stanie się tak, jeżeli wcześniej Pogoń ogra Jagiellonię. W 13. kolejce liczy się przede wszystkim zwycięstwo, liczy się utrzymanie miejsca na podium.

W końcu zagrać na zero – W trwającym sezonie Lech zachował tylko 2 czyste konta w 16 meczach (12 ligowych). Poznaniacy mają serię 6 z rzędu meczów ze straconym golem, ostatni raz nie stracili bramki 17 września (z Wartą u siebie) a poza Bułgarską w maju.

0:1 to nie koniec meczu – Kolejorz w trwającym sezonie ligowym przegrywał już 7 razy. Mimo przegrywania 0:1 potrafił zaliczyć bilans 3-2-2.

Mecz na C+ Sport – Sobotnie spotkanie Cracovia – Lech będzie można obejrzeć na C+ Sport. My zapraszamy do śledzenia naszego tradycyjnego i meczowego raportu na KKSLECH.com.

Kuźma rozjemcą – Arbitrem sobotnich zawodów pod Wawelem będzie Łukasz Kuźma. Młody 32-letni arbiter z Białegostoku w tym sezonie sędziował nam raz z Puszczą Niepołomice (4:1). Za system VAR ponownie będzie odpowiadał Bartosz Frankowski.

Lech jest faworytem – Według firm bukmacherskich faworytem do zwycięstwa w sobotę, 28 października, o godzinie 17:30 będzie Lech. Średni kurs na wygraną Kolejorza wynosi 2.20, na remis 3.40 a na triumf Cracovii 3.40.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

1 Odpowiedź

  1. 07 pisze:

    Wszyscy wiemy ze defensywa w Lechu nie zdziała. To szawjcarski ser. Trudno o dobry wynik z koszulkami w obronie i recznikiem miedzy słupkami…