Jedenastka 2023 roku

W kończącym się 2023 roku były już trener Kolejorza, John van den Brom miał do swojej dyspozycji bardzo szeroką kadrę składającą się z ponad 30 piłkarzy. Na koniec kolejnego roku pora ułożyć najlepszą jedenastkę Lecha Poznań w mijających 12 miesiącach.

W tym roku nie było problemów z ułożeniem najlepszej jedenastki czy z argumentacją wyborów. Filip Bednarek został bramkarzem numer jeden, ponieważ grał więcej od Bartosza Mrozka, a jesienią nie odstawał od niego poziomem i może żałować utraty miejsca między słupkami w drugiej połowie sierpnia. Liderem obrony przez cały rok byli za to Antonio Milić i Joel Pereira, który tylko w rundzie jesiennej 2023 wykręcił na wszystkich frontach identyczne liczby, jak przez cały zeszły sezon 2022/2023.

Nie ma żadnej wątpliwości, komu należy się miejsce na lewej flance defensywy. Pedro Rebocho nawet bez formy i tak jest lepszy od Barrego Douglasa czy od swojego następcy Eliasa Anderssona, który nie dorasta mu do pięt. Pewne wątpliwości może budzić obsada drugiego stopera. Zajął je Miha Blazić, który jesienią grał sporo i solidnie. Nie miał przede wszystkim tylu problemów zdrowotnych, ile Filip Dagerstal. Był jeszcze Bartosz Salamon, który zapewne znalazłby się obok Antonio Milicia, gdyby nie zawieszenie przez UEFA eliminujące reprezentanta Polski z gry na 8 miesięcy.

Filip Marchwiński w 2023 roku zaliczył progres pod względem liczb
null

W Lechu Poznań od dawna brakuje więcej jakości na pozycjach 6-8. Brakuje przede wszystkim rywalizacji, dlatego znalezienie się w jedenastce Radosława Murawskiego i Jespera Karlstroma jest w pełni uzasadnione. Uzasadniona jest także nominacja do Lechowej jedenastki 2023 roku dwóch skrzydłowych z odpowiednią jakością w postaci Michała Skórasia oraz Kristoffera Velde. Norweg przez cały kończący się rok wiódł prym w ofensywie Kolejorza, notował konkretne liczby zarówno wiosną, jak i jesienią, strzelił m.in. 2 gole Fiorentinie, miał świetną końcówkę sezonu 2022/2023, jesienią był najlepszy w Lechowej klasyfikacji kanadyjskiej. Velde m.in. zdobywał bramki w eliminacjach Ligi Konferencji, w Pucharze Polski, zanotował też najwięcej trafień dla Kolejorza jesienią w Ekstraklasie.

Jedenastka 2023 roku Lecha Poznań (system 1-4-2-3-1): Bednarek – Pereira, Blazić, Milić, Rebocho – Murawski, Karlstrom – Skóraś, Marchwiński, Velde – Ishak.

Rezerwowi: Mrozek, Dagerstal, Czerwiński, Douglas, Ba Loua, Kvekveskiri, Sousa, Hotić, Szymczak.

Poza kadrą: Rudko, Holec, Tsitaishvili, Gurgul, Salamon, Żukowski, Satka, Antczak, Amaral, Gholizadeh, Andersson, Pingot, Sobiech, Dziuba, Wilak.

Król Mikael Ishak ponownie był napastnikiem numer 1
null

Na dziesiątce znalazł się Filip Marchwiński, który pod względem suchych liczb (głównie gole) zanotował przyzwoity 2023 rok. Należy jednak zaznaczyć, że „Marchewa” dużo lepiej spisywał się na dziewiątce niż na dziesiątce i to jako napastnik często strzelał bramki. Wychowanek Lecha Poznań to przedostatni piłkarz, jaki znalazł się w Lechowej jedenastce 2023 roku. Miejsce na szpicy mimo problemów z boreliozą zajął król Mikael Ishak. Kapitan Kolejorza nie ma za sobą dobrego roku, aczkolwiek pod względem suchych liczb i tak zdystansował dwóch innych nominalnych napastników. 30-latek przez cały rok strzelił łącznie 11 bramek, w tym 6 goli jesienią.

Na ławce rezerwowych znalazło się miejsce dla Bartosza Mrozka, Filipa Dagerstala, Alana Czerwińskiego, Barrego Douglasa, Adriela Ba Loua, Niki Kvekveskiriego, Afonso Sousy, Dino Hoticia oraz Filipa Szymczaka. Ci gracze przez cały 2023 rok występowali w miarę regularnie i mieli określoną jakość pozwalającą im reprezentować niebiesko-białe barwy. Poza kadrą znalazło się za to kilkunastu piłkarzy, a wśród nich głębocy rezerwowi, młodzież, zawodnicy grający niewiele, w tym niechciani zawodnicy, którzy odeszli zimą. Uwagę może przykuć nazwisko Ali Gholizadeha i Eliasa Anderssona. Ci dwaj piłkarze sprowadzeni latem nie zasłużyli nawet na ławkę rezerwowych.

Ali Gholizadeh znalazł się poza najlepszą Lechową dwudziestką 2023 roku
null
Jedenastka 2022 roku Lecha Poznań: Bednarek – Pereira, Satka, Milić, Rebocho – Karlstrom, Murawski – Skóraś, Amaral, Kamiński – Ishak.
Jedenastka 2021 roku Lecha Poznań: Bednarek – Pereira, Salamon, Milić, Douglas – Karlstrom – Skóraś, Amaral, Ramirez, Kamiński – Ishak.
Jedenastka 2019 roku Lecha Poznań: Burić – Gumny, Satka, Rogne, Puchacz – Trałka, Tiba – Amaral, Jevtić, Jóźwiak – Gytkjaer.
Jedenastka 2018 roku Lecha Poznań: Burić – Gumny, Rogne, Dilaver, Kostevych – Trałka, Tiba – Amaral, Jevtić, Jóźwiak – Gytkjaer.
Jedenastka 2017 roku Lecha Poznań: Putnocky – Gumny, Dilaver, Wilusz, Kostevych – Trałka, Gajos – Makuszewski, Jevtić, Kownacki – Gytkjaer.
Jedenastka 2016 roku Lecha Poznań: Putnocky – Kędziora, Bednarek, Arajuuri, Kadar – Tetteh, Linetty – Makuszewski, Majewski, Jevtić – Kownacki.
Jedenastka 2015 roku Lecha Poznań: Burić – Kędziora, Arajuuri, Kamiński, Douglas – Trałka, Linetty – Lovrencsics, Hamalainen, Pawłowski – Sadaev.
Jedenastka 2014 roku Lecha Poznań: Gostomski – Kędziora, Kamiński, Henriquez – Lovrencsics, Trałka, Linetty, Jevtić, Pawłowski – Teodorczyk, Hamalainen.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

6 komentarzy

 1. versoo pisze:

  Niewiele zmienila sie jedenastka w porownaniu z minionym rokiem. Szkoda Amarala. Za Rumaka & Janasa moglby znowu odzyc.

 2. Przemo33 pisze:

  @Redakcjo nie ma jedenastki za 2020 rok.

 3. Przemo33 pisze:

  W porównaniu z poprzednim rokiem, to jedenastka nie zmieniła się aż tak dużo. Zamiast Satki jest Blazić, zamiast Amarala jest Marchwiński, a zamiast Kamińskiego jest Velde. Natomiast co do Alego, to Irańczyk wrócił do gry dopiero na koniec października, zagrał dopiero w kilku meczach, więc ciężko, żeby znalazł się chociaż na ławce rezerwowych kosztem kogoś, kto grał w tym roku więcej. Mam nadzieję, że gdy wróci z Pucharu Azji i zgra się bardziej z kolegami, to w rundzie wiosennej pokaże swoją jakość. Dopiero wtedy będzie można ocenić ten transfer i samego Alego. On musi pograć więcej. A co do reszty piłkarzy to trzymam kciuki, żeby Ci, którzy znaleźli się w kadrze meczowej, zarówno piłkarze pierwszej jedenastki, jak i zmiennicy z ławki rezerwowej, zanotowali tak samo dobry, udany, a może nawet jeszcze lepszy rok, by udało im się ponownie w następnym roku znaleźć się w tym zestawieniu.

 4. 07 pisze:

  Jednym z zadań dla d.s. jest teraz znalezienie 8. Natomiast duet Murawski – Jasper ma rywalizować o miejsce , a nie obaj na boisku. To zbyt defensywne. Dlatego środek pola tak mało jest skuteczny pod bramką rywala.

Dodaj komentarz