Transferowe zimy przy Bułgarskiej

Transferowe zimy w Lechu Poznań ostatnio dość mocno różniły się od siebie. Były okienka, kiedy Kolejorz wzmacniał się, uzupełniał kadrę lub nawet nie przeprowadził żadnych ruchów. Na razie zimowe okienko transferowe 2024 przypomina to sprzed 12 lat, kiedy na Bułgarską nie trafił żaden nowy zawodnik.
Zimowe okna transferowe w Lechu Poznań często należały do nudnych, ponieważ w okresie pomiędzy rundą jesienną a wiosenną zarząd co najwyżej uzupełniał kadrę. Jeszcze niedawno zawodników ściągniętych zimą, którzy okazali się wzmocnieniem naszej drużyny można było bardzo łatwo policzyć. Sytuacja na plus zaczęła się zmieniać w ostatnich 4 latach, szczególnie zimą 2021 roku skuteczność klubu na rynku transferowym była już wyższa zamazując obraz wielu poprzednich okienek.

Podczas wspomnianej zimy 2021 przybyło łącznie 5 piłkarzy, 4 zawodników gra w Lechu aż do dziś i wszyscy są ważnymi postaciami Kolejorza. Oczywiście nie od razu zimowe okienko 2021 było dobre. Dopiero po przyjściu Macieja Skorży tacy gracze jak Jesper Karlstrom, Antonio Milić czy Bartosz Salamon zaczęli być ważnymi postaciami zespołu dającymi jakość, która przełożyła się na zdobycie tytułu Mistrza Polski 1,5 roku później. Zanim Lech zdobył tytuł szczególnie Milić i Salamon wiosną 2021 roku nie pokazywali zupełnie nic, a ten drugi stoper był przez kibiców był nawet porównywany do Nikoli Vujadinovicia.

Bartosz Salamon z pucharem za mistrzostwo
null

Rok wcześniej Lech Poznań również przeprowadził zimą transfery, które coś sensownego wniosły do drużyny i to nawet szybciej niż te z zimy 2021. Ofensywny pomocnik Dani Ramirez od razu był wzmocnieniem, Bohdan Butko podczas pierwszego wypożyczenia do Lecha Poznań trwającego pół roku tak samo. Dzięki Kristofferowi Velde za dobre można uznać także zimowe okienko transferowe 2022, choć na Norwega też musieliśmy czekać przez kilka miesięcy. Dwa lata temu na Bułgarską wrócili jeszcze wychowankowie Tomasz Kędziora i Dawid Kownacki. Szczególnie „Kownaś” wiosną 2022 dał bardzo wiele mając duży wkład w tytuł.

Zapewne jeszcze wielu kibiców Kolejorza pamięta zimowe okienko z 2007 roku, kiedy Lech Poznań postawił na trzech obcokrajowców, finalnie wypaliło dwóch w postaci testowanych wcześniej Dimitrije Injacia oraz Zlatko Tanevskiego, którym bacznie przyglądał się ówczesny opiekun niebiesko-białych, Franciszek Smuda. Rok później trafił do nas tylko Tomasz Bandrowski, który swego czasu był ważnym ogniwem drużyny, jeszcze w grudniu 2009 roku stary zarząd Lecha Poznań wyciągnął gwiazdę BATE Borysów z europejskim doświadczeniem Sergeia Krivetsa, a zimą 2013 roku trochę dłużej musieliśmy poczekać na transfery, ale było warto. Ruchy w postaci Kaspera Hamalainena oraz Łukasza Teodorczyka były bardzo udane podnosząc zdecydowanie jakość naszego zespołu (Fin odpalił od razu). Dwanaście miesięcy po Hamalainenie, czyli zimą 2014 roku na Bułgarską przybył jego rodak Paulus Arajuuri, który też wypalił, aczkolwiek odpalił dopiero po paru miesiącach będąc i tak ostatnim udanym zimowym transferem na dobrych parę lat.

Kasper Hamalainen & Paulus Arajuuri
null

Zawodnicy, którzy przyszli do Lecha Poznań od zimowego okienka transferowego 2010/2011 + dzień od którego oficjalnie obowiązywała umowa:

22 grudnia 2010 – Bartosz Ślusarski
1 stycznia 2014 – Paulus Arajuuri
1 stycznia 2018 – Thomas Rogne
1 stycznia 2021 – Jesper Karlstrom
3 stycznia 2011 – Hubert Wołąkiewicz
3 stycznia 2017 – Mihai Radut
3 stycznia 2023 – Dominik Holec
8 stycznia 2016 – Sisi
9 stycznia 2021 – Bartosz Salamon
10 stycznia 2017 – Volodymyr Kostevych
11 stycznia 2018 – Piotr Tomasik
11 stycznia 2019 – Juliusz Letniowski
11 stycznia 2021 – Antonio Milić
12 stycznia 2018 – Oleksiy Khoblenko
12 stycznia 2022 – Kristoffer Velde
17 stycznia 2015 – David Holman
18 stycznia 2011 – Vojo Ubiparip
25 stycznia 2019 – Timur Zhamaletdinov
26 stycznia 2016 – Nicki Bille Nielsen
28 stycznia 2011 – Rafał Murawski
29 stycznia 2021 – Nika Kvekveskiri
30 stycznia 2013 – Kasper Hamalainen
30 stycznia 2015 – Tamas Kadar
30 stycznia 2016 – Vladimir Volkov
1 lutego 2022 – Dawid Kownacki
5 lutego 2018 – Elvir Koljić
6 lutego 2020 – Dani Ramirez
7 lutego 2015 – Arnaud Sutchuin-Djoum
12 lutego 2021 – Aron Johannsson
17 lutego 2021 – Bohdan Butko
18 lutego 2013 – Łukasz Teodorczyk
21 lutego 2017 – Elvis Kokalović
27 lutego 2013 – Dariusz Formella
17 marca 2022 – Tomasz Kędziora

Nicki Bille Nielsen
null

O takich transferach jak np. Sisi, Oleksiy Khoblenko, Timur Zhamaletdinov, Elvir Koljić, Arnaud Sutchuin-Djoum czy Elvis Kokalović do teraz trudno jest zapomnieć, a były to typowe łapanki m.in. dzięki kontaktom ówczesnych trenerów. Jan Urban znał Sisiego, Nenad Bjelica kojarzył Kokalovicia, który nawet nie zadebiutował. Zima sprzed 8 lat do dziś jest wspomniana przez kibiców Lecha Poznań, którzy teraz po latach mogą się z niej tylko śmiać. To właśnie w zimowym okienku traferowym 2016 przyszył do nas wspomniany Sisi, znany skautingowi z dawnych obserwacji Vladimir Volkov czy mający dodać więcej charakteru Nicki Bille Nielsen.

Zimowe okienko 2016 wypadło bardzo słabo, w wielu innych było niewiele lepiej lub powinno być dużo lepiej. Przykładowo w 2015 roku przed mistrzowską wiosną trafił tu Arnaud Sutchuin-Djoum, który odszedł po pół roku, David Holman nie odegrał u nas żadnej większej roli, zaś Tamas Kadar był podstawowym obrońcą, lecz dopiero później. W 2017 roku oprócz wspomnianego Kokalovicia przyszedł zimą Mihai Radut i Volodymyr Kostevych, po których można było spodziewać się więcej, natomiast w momencie powrotu do zimy 2018 można chwycić się za głowę – Thomas Rogne (IFK Goteborg), Oleksiy Khoblenko (Chornomorets Odessa), Piotr Tomasik (Jagiellonia Białystok), Elvir Koljić (FK Krupa na Vrbasu) identycznie jak do zimy 2019 – Juliusz Letniowski (Bytovia Bytów) oraz Timur Zhamaletdinov (CSKA Moskwa).

Jedyny poważny zimowy transfer 2018 – Thomas Rogne
null

O zeszłej zimie 2023 tak naprawdę nie ma sensu pisać, gdyż wtedy przybył tylko Dominik Holec, który po rozegraniu jednego meczu i dwóch puszczonych golach w przegranym spotkaniu szybko stąd odszedł. Półroczny kontrakt dla słowackiego golkipera co najwyżej nabił statystykę zimowych transferów Lecha Poznań i obniżył ich skuteczność. Pozwolił także zanotować Kolejorzowi kolejną zimę z minimum jednym ruchem. Ostatni raz nikt nie trafił do nas w zimowym okresie transferowym 12 lat temu. Powodem takiej decyzji władz była ówczesna sytuacja finansowa klubu, w tym tzw. „zaciskanie pasa” przez wydarzenia z zimy 2011. Wtedy zarząd wykosztował się, wydał jak na tamte czasy bardzo dużo pieniędzy (ponad 1,5 mln euro), a wiosną nic nie zdobył (przegrał w finale Pucharu Polski, nie awansował do pucharów poprzez ligę). Po zimie 2011, podczas której kontrakt przedłużył jeszcze Manuel Arboleda klub miał duże problemy, nowy prezes Karol Klimczak po przyjściu w pierwszej kolejności miał za zadanie przede wszystkim uporządkować finanse.

Manuel Arboleda podpisuje lukratywny kontrakt
null

Na koniec nie można pominąć zimy w sezonie 2008/2009, gdy poprzedni zarząd przeprowadzał ruchy wbrew woli Franciszka Smudy. Już ponad 15 lat temu kontrakty z Kolejorzem podpisali Haris Handzić z FK Sarajevo (bośniacki napastnik), Gordan Golik z Varteksu Varażdin (chorwacki środkowy pomocnik) i bośniacki bramkarz Jasmin Burić z Celiku Zenica, który w dalszej perspektywie okazał się z tego grona jedynym trafionym transferem. Formalnie przyszedł jeszcze bośniacki skrzydłowy Fenan Salcinović, który zaraz po zakupie został wypożyczony do Skandynawii i nigdy nie przybył do Kolejorza. Tych piłkarzy nikt nigdy wcześniej nie widział na oczy, kupiono ich pod wpływem emocji i panującej mody na bałkańskie talenty, Smuda już po odejściu w jednym z medialnych wywiadów ironicznie pytał nawet – „gdzie są teraz te Handziki i Goliki?!”.

Zima 2007:

Przyszli: Kristjan Dobrev (Lokomotiv Sofia), Zlatko Tanevski (Vardar Skopje), Dimitrije Injac (Slavija Sarajevo)

Odeszli: Fernando Bonjour (wolny transfer), Marcin Wasilewski (Anderlecht Bruksela), Artur Marciniak (GKS Bełchatów – wypożyczenie), Radosław Cierzniak (Korona Kielce), Marcin Wachowicz (Arka Gdynia)

Zima 2008:

Przyszli: Tomasz Bandrowski (Energie II Cottbus)

Odeszli: Ilian Micanski (Odra Wodzisław Śląski – wypożyczenie), Dawid Florian (Znicz Pruszków – wypożyczenie)

Zima 2009:

Przyszli: Jasmin Burić (Celik Zenica) Haris Handzić (FK Sarajevo), Gordan Golik (Varteks Varażdin)

Odeszli: Piotr Reiss (rozwiązanie kontraktu)

Zima 2010:

Przyszli: Sergei Krivets (BATE Borysów)

Odeszli: Anderson Cueto (Sporting Cristal), Hernan Rengifo (Omonia Nikozja)

Zima 2011:

Przyszli: Tomasz Mikołajczak (Polonia Bytom – powrót z wypożyczenia), Bartosz Ślusarski (Cracovia Kraków ME), Hubert Wołąkiewicz (Lechia Gdańsk), Vojo Ubiparip (Spartak Subotica), Rafał Murawski (Rubin Kazań)

Odeszli: Sławomir Peszko (FC Koeln), Krzysztof Chrapek (Piast Gliwice – wypożyczenie), Joel Tshibamba (Larissa – wypożyczenie)

Zima 2012:

Przyszli:

Odeszli: Wojciech Golla (Pogoń Szczecin), Jakub Wilk (Lechia Gdańsk – wypożyczenie), Marciano Bruma (wolny transfer)

Zima 2013:

Przyszli: Kasper Hamalainen (Djurgardens Sztokholm), Łukasz Teodorczyk (Polonia Warszawa), Dariusz Formella (Arka Gdynia)

Odeszli: Bartosz Bereszyński (Legia Warszawa), Jakub Wilk (Żalgiris Wilno)

Zima 2014:

Przyszli: Paulus Arajuuri (Kalmar FF)

Odeszli: Szymon Drewniak (Górnik Zabrze), Bartosz Ślusarski (Arka Gdynia), Rafał Murawski (Pogoń Szczecin)

Zima 2015:

Przyszli: David Holman (Ferencvaros Budapeszt), Tamas Kadar (DVTK), Arnaud Sutchuin-Djoum (Akhisar)

Odeszli: Hubert Wołąkiewicz (Astra Giurgiu)

Zima 2016:

Przyszli: Sisi (Suwon FC), Maciej Wilusz (Korona Kielce), Mateusz Lis (Miedź Legnica), Nicki Bille Nielsen (Esbjerg), Vladimir Volkov (Mechelen)

Odeszli: David Holman (Debreceni VSC), Kasper Hamalainen (Legia Warszawa), Maciej Gostomski (Rangers FC), Denis Thomalla (FC Heidenheim), Barry Douglas (Konyaspor), Dariusz Formella (Arka Gdynia)

Zima 2017:

Przyszli: Mihai Radut (Hatta Club), Volodymyr Kostevych (Karpaty Lwów), Elvis Kokalović (Karabukspor), Victor Gutierrez (Deportes Tolima)

Odeszli: Dariusz Formella (Arka Gdynia), Paulus Arajuuri (Brondby Kopenhaga), Robert Gumny (Podbeskidzie Bielsko-Biała), Kamil Jóźwiak (GKS Katowice), Tamas Kadar (Dynamo Kijów)

Zima 2018:

Przyszli: Thomas Rogne (IFK Goteborg), Oleksiy Khoblenko (Chornomorets Odessa), Piotr Tomasik (Jagiellonia Białystok), Elvir Koljić (FK Krupa na Vrbasu)

Odeszli: Tymoteusz Puchacz (Zagłębie Sosnowiec), Miłosz Mleczko (Puszcza Niepołomice), Dawid Kurminowski (MFK Zemplin Michalovce), Deniss Rakels (Cracovia Kraków), Lasse Nielsen (Trelleborgs FF), Marcin Wasielewski (Znicz Pruszków), Abdul Aziz Tetteh (Dynamo Moskwa), Nicki Bille Nielsen (Panionios Ateny)

Zima 2019:

Przyszli: Juliusz Letniowski (Bytovia Bytów), Timur Zhamaletdinov (CSKA Moskwa)

Odeszli: Dioni (Cultural Leonesa), Maciej Orłowski (Górnik Łęczna), Paweł Tomczyk (Piast Gliwice)

Zima 2020

Przyszli: Michał Skóraś (Raków Częstochowa – powrót z wypożyczenia), Dani Ramirez (ŁKS Łódź), Bohdan Butko (Szachtar Donieck – wypożyczenie)

Odeszli: Maciej Makuszewski (Jagiellonia Białystok), Darko Jevtić (Rubin Kazań), Joao Amaral (Pacos de Ferreira – wypożyczenie), Tymoteusz Klupś (Piast Gliwice – wypożyczenie)

Zima 2021

Przyszli: Jesper Karlstrom (Djurgardens Sztokholm), Antonio Milić (Anderlecht Bruksela), Bartosz Salamon (SPAL), Nika Kvekveskiri (wolny transfer), Aron Johannsson (wolny transfer)

Odeszli: Jakub Moder (Brighton), Marko Malenica (Diosgyor VTK), Djordje Crnomarković (Zagłębie Lubin – wypożyczenie), Jakub Niewiadomski (GKS Jastrzębie – wypożyczenie), Karlo Muhar (Kayserispor – wypożyczenie), Bohdan Butko (Erzurumspor), Muhammad Awwad (Maccabi Hajfa – powrót z wypożyczenia)

Zima 2022

Przyszli: Kristoffer Velde (FK Haugesund), Dawid Kownacki (Fortuna Dusseldorf – wypożyczenie), Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – wypożyczenie)

Odeszli: Thomas Rogne (Apollon Smyrnis), Roko Baturina (Ferencvaros Budapeszt – powrót z wypożyczenia), Antoni Kozubal (Górnik Polkowice – wypożyczenie), Filip Borowski (Zagłębie Sosnowiec – wypożyczenie)

Zima 2023

Przyszli:
Dominik Holec (Sparta Praga – wypożyczenie)

Odeszli:
Maksymilian Pingot (Odra Opole – wypożyczenie)
Krzysztof Bąkowski (Stal Rzeszów – wypożyczenie)

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

3 komentarze

 1. 07 pisze:

  Powiedzmy to sobie otwarcie. Wielu z tych grojków wyrządzono krzywdę sprowadzając ich na Bułgarską. Nie dość , że nie wnieśli nic to zupełnie nie obronili sie czysto piłkarsko.

 2. kri$$ pisze:

  Patrząc na ilość nazwisk na liście, to zimowe okienka były aktywne. Az jestem zaskoczony.
  Jednak w większości były to pomyłki. Nawet nie wszystkich pamiętam.

 3. Pawel1972 pisze:

  Cóż, Rząsa i Piothuś nie umieją robić transferów zima, ale zatop nie potrafią latem.