Lata nazwy Lech Poznań

Miesiąc styczeń a już szczególnie 16 dzień tego miesiąca to ważna data w historii naszego klubu. Otóż 16 stycznia 1957 roku obecny Lech Poznań po raz pierwszy stał się Lechem Poznań, który jest nim do teraz. Dokładnie 67 lat temu w nazwie naszego klubu pierwszy raz w historii pojawiło się słowo „LECH”.
Styczeń to tzw. „martwy miesiąc” w polskiej piłce, ale jest on ważny w historii klubu, który 19 marca będzie obchodził 102. rocznicę założenia. W styczniu niecałe 5 lat po powstaniu dzisiejszego Kolejorza i niespełna 3 lata po oficjalnej rejestracji, na początku stycznia 1925 roku Dębiec został przyłączony do Poznania. Dzięki temu nasz klub zmienił nazwę z Towarzystwa Sportowego Liga Dębiec na Towarzystwo Sportowe Liga Poznań, a po latach dnia 16 stycznia 1957 roku stał się Lechem Poznań.

Dnia 16 stycznia 1957 roku miało miejsce zebranie Zrzeszenia Sportowego Kolejarz Poznań, na którym uczestniczyło wiele osób mniej lub mocniej związanych z klubem. Wśród nich byli działacze, piłkarze, członkowie kół sportowych, przedstawiciele innych dyscyplin czy ludzie w tamtych czasach – wpływowi. Zmiana nazwy Zrzeszenia Sportowego Kolejarz Poznań na inną była wtedy tylko jednym z tematów do dyskusji podczas zebrania sprawozdawczo-wyborczego. W czasie trwania II Wojny Światowej wiele klubów zawiesiło swoje działalności, ale tuż po niej niektórzy zaczęli się odradzać. Jednym z takich klubów był właśnie Kolejowy Klub Sportowy Poznań, czyli obecny Lech będący pierwszym reaktywowanym poznańskim klubem po drugiej wojnie. Władze ówczesnej drużyny podobnie jak działacze innych polskich zespołów chciały po zakończeniu działań wojennych coś zmienić. Część klubów powróciło do dawnych nazw, inni do barw, a w Kolejowym Klubie Sportowym postanowiono wprowadzić coś innego, coś co jeszcze mocniej utożsamiałoby się z miastem oraz przede wszystkim z Wielkopolską.

null

Podczas dyskusji padły trzy propozycje nowej nazwy dla naszego klubu – „Piast”, „Pogoń” i „Lech”, który na początku rozmowy nie był zbyt ochoczo brany pod uwagę. Za Pogonią Poznań głosował obecny kierownik drużyny, natomiast nazwa „Piast” nawiązywała do początków państwa polskiego, które narodziło się w Wielkopolsce. W pewnym momencie głos wzięli koszykarze i olimpijczycy, Florian Grzechowiak oraz Janusz Patrzykont, którzy zaproponowali nazwę „Lech”. Historia głosi, że mocno za Lechem był ten drugi, który urodził się w Kramsku (niewielka miejscowość leżąca pod Koninem znajdująca się w województwie Wielkopolskim). Pomysł koszykarzy poparł wtedy m.in. legendarny obecnie piłkarz Kolejorza, Zygfryd Słoma, a także kilku innych wpływowych ludzi. Tym samym po kolejnej tego dnia dłuższej i napiętej dyskusji stwierdzono, że Lech pasuje najbardziej, bo to przecież brat Rusa oraz Czecha założył gród na terenie Wielkopolski.

Oficjalnie dnia 16 stycznia 1957 roku zmieniono nazwę na „Klub Sportowy LECH Poznań”, zatem dziś obchodzimy już 67. rocznicę tego wydarzenia. Początkowo nazwa „LECH” nie była szczęśliwa, bowiem parę miesięcy po zmianie nazwy Lech Poznań pierwszy raz spadł z Ekstraklasy, a ówczesny zarząd postanowił powrócić do pierwszej, powojennej nazwy. Pozostało w niej słowo „Lech”, więc nasz klub od połowy grudnia tego samego roku zwał się „Kolejowy Klub Sportowy Lech Poznań” lub jak kto wolał – „KKS Lech Poznań”.

null

Lech Poznań to znana sportowa marka w naszym kraju, w którym Polacy słysząc słowo „Lech” od razu myślą właśnie o Kolejorzu, ale także o piwie np. w zielonej puszcze lub o byłym prezydencie Lechu Wałęsie. Ludzie lubiący historię na pewno kojarzą też Lecha z legendy o Lechu, Czechu i Rusie. Lech – jak głosi legenda – w okolicach Poznania ujrzał gniazdo z orłem na drzewie. Lech widząc orła na tle zachodzącego słońca osiedlił się w tym miejscu i na pamiątkę umieścił w herbie białego orła na czerwonym tle. Miejsce to nazwał Gnieznem, które jest pierwszą stolicą Polski.

Inny piłkarski Lech? Istnieje! W ostatnich latach w Polskim Związku Piłki Nożnej zarejestrowanych było łącznie 13 klubów o tej nazwie. Z 12 innych klubów o nazwie Lech w rozgrywkach ligowych rywalizuje obecnie tylko 5 z nich. Trzy drużyny w postaci Lecha Ręczyn, Lecha Sulechów i Lecha Barkowo grają w B-klasie, a po jednym Lechu występuje w klasie okręgowej i w IV-lidze.

null

Najwyżej notowanym innym Lechem jest ten z Rypina. Założony w 1922 roku Lech Rypin rywalizuje na co dzień w grupie kujawsko-pomorskiej IV-ligi zajmując obecnie 7. miejsce. W grupie IV zachodniopomorskiej ligi okręgowej na 6. pozycji po rundzie jesiennej 2023/2024 jest za to Lech Czaplinek mający podobne barwy. Wiele Lechów gra lub dawniej grało w strojach z kolorem niebieskim i białym.

Od kilkunastu lat nie występuje już m.in. Lech Trzcińsko Zdrój, a od ponad 20 lat Lech Zielona Góra. Natomiast Lech Podrzewie pochodził z Wielkopolski identycznie jak założony w 2007 roku Lech Kozarzewek mający w swoim herbie koziołka. Ostatnie, oficjalne mecze tego ostatniego klubu zostały rozegrane w sezonie 2010/2011.

Polskie kluby z nazwą „LECH”:

Lech Poznań
Lech Barkowo
Lech Czaplinek
Lech Dobre
Lech Zielona Góra
Lech Kozarzewek
Lech Ołdrzychowice
Lech Parchlino
Lech Podrzewie
Lech Ręczyn
Lech Rypin
Lech Samborowo
Lech Sulechów
Lech Trzcińsko Zdrój

null

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

16 komentarzy

 1. Muro pisze:

  Tej, ale nie pisałbym, że „Gniezno jest pierwszą stolicą Polski”. Nie powielajmy uproszczeń i peerelowskich mitów, Redakcjo.

 2. kibol z IV pisze:

  Lech to także imię. Pewnie teraz już sporadycznie nadawane . W Poznaniu mamy jeszcze jeden klub w którego nazwie figuruje imię . Ten klub to Przemysław . Podobnie jak Poznań również Gniezno legitymuje się dwoma klubami których nazwa to jednocześnie imię.
  Mieszko i Stella. Stella to także klub z Lubonia. Z innych klubów które noszą w swojej nazwie imię na myśl przychodzi mi Wanda Kraków i Karolina Jaworzyna Śląska. Ciekawe ile polskich klubów nosi w nazwie imiona ? Zna ktoś jeszcze jakieś ?

  • Krzys pisze:

   O Olimpii zapomniałeś? Niedaleko szukać, też była w Poznaniu 😀

  • kri$$ pisze:

   Stella Białośliwie – powiat pilski
   Zefka Kobyla Góra – powiat ostrzeszowski – Zefa kojarzy mi się z Zofka i dalej z Zofia – wiem naciagane…

  • kibol z IV pisze:

   No faktycznie Olimpia jest ich trochę w Polsce. Teraz mi sie przypomniał jeszcze Kleofas 🙂 Katowice

  • leftt pisze:

   Jest jeszcze trochę Jurandów, ale nie wiem, czy są wśród nich kluby piłkarskie. Do niedawna blisko Poznania był Jurand Koziegłowy ale rozwiązali sekcję piłkarską. Poza tym jest Jurand Ciechanów no i oczywiście Szczytno.

  • leftt pisze:

   No i oczywiście jest sporo Victorii, ale nie wiem, czy można to liczyć sensu stricto jako imię.

  • Levin_9 pisze:

   Trochę naciągane, Roma imię występujące w Polsce klub włoski. Mocno naciąganie Grunwald, chociaż Rada Języka Polskiego uznała że ponieważ jest nazwą miejscowości nie jest wskazane uznawanie za imię nawet drugie.

   • leftt pisze:

    Ciekawe. A o Kazimierzu wspomnieli?

   • Levin_9 pisze:

    Raczej nie, też chciałbym poznać odpowiedź na to pytanie. W zaleceniach RJP do Urzędów Stanu Cywilnego jest fragment ” Nie powinno się nadawać imion : a. pochodzących od wyrazów pospolitych, takich jak bławatek, goździk, sonata itp. b. pochodzących od nazw geograficznych, np. Dakota, Eurazja, Korea, Malta.

   • leftt pisze:

    Podejrzewam, że jest tu kwestia, co było pierwsze: jajko czy kura? Bo jeżeli już jesteśmy przy bławatkach i goździkach, to są takie imiona jak Róża czy Narcyz. No i Dakota też nie może być a Karolina może 🙂

   • Pan T.Arhei pisze:

    Z tym Kazimierzem to chyba było tak,że był to chyba tytuł ,jakaś forma władcy a potem się to przekształciło w imię no dopiero w nazwę miasta.

 3. Niebieski77 pisze:

  Mirek Adamów-B klasa
  Lilia Mikstat-A klasa
  Rokita Rokietnica-A kl
  Wenus Jędrzejów-A kl
  Stella Białośliwie-A kl
  Tulisia Tuliszków-Okręgowa
  Zawisza Dolsk-Okr.
  Mieszko Gniezno-IV liga
  To tylko z Wielkopolski i jak już poprzednicy pisali Stelli i Victorii jest więcej

 4. mario pisze:

  Lech to najlepsza nazwa z możliwych. Kojarzy się z historią, z określonym miejscem w Polsce (naszym miejscem!), jest krótka i łatwa do wymówienia. Koszykarze mieli rację i dobrze, że stało się jak się stało.

  Swoją drogą Kolejorz mógłby co roku np w swoje urodziny wykonać jakiś fajny gest w kierunku tego Lecha z Rypina, założonego w 1922 roku. Nie wiem: trochę piłek, butów piłkarskich, wejściówek na atrakcyjny mecz, czy coś w tym stylu.

Dodaj komentarz