Gorsi od Ruchu, mniej kilometrów i rekord Ishaka

Sobotni mecz z Puszczą Niepołomice był to kolejnym nieudanym spotkaniem Lecha Poznań, które zapisało się nie tylko w historii przykrego sezonu 2023/2024. Kolejorz po 28 kolejkach ma mniej strzelonych goli na wyjeździe od Ruchu Chorzów, pomógł przerwać passy zespołowi Puszczy Niepołomice i jeszcze znowu przebiegł mało kilometrów.

Puszcza przerwała serię na Lechu

Puszcza właśnie w meczu z Lechem odniosła pierwsze zwycięstwo w 2024 roku przerywając serię 10 gier bez wygranej. Gdyby nie gol Mikaela Ishaka w 87 minucie, to Puszcza wyrównałaby swoje największe osiągnięcie w polskiej lidze. Dotąd najwyższym zwycięstwem tej drużyny w Ekstraklasie był triumf nad Wartą 2:0.

Puszcza postawiła się Lechowi

Puszcza wygrała w Krakowie więcej meczów niż Cracovia. Beniaminek urwał „u siebie” punkty Rakowowi, Legii, Jagiellonii a wczoraj jeszcze Lechowi, który był pierwszym pokonanym rywalem przez Puszczę od 11 grudnia 2023 roku (wtedy wygrana z Widzewem Łódź 1:0).

Ishak klubowym rekordzistą

Mikael Ishak stał się wczoraj najlepszym zagranicznym strzelcem w historii Lecha Poznań (66 bramek). Kapitanowi Kolejorza do pobicia ligowego wyniku Christiana Gytkjaera brakuje 6 goli.

Ishak w Lechu: 131/66
Gytkjaer w Lechu: 119/65

Ishak w Ekstraklasie: 94/49
Gytkjaer w Ekstraklasie: 102/55

Wyjazdy wstydu

W tabeli wyjazdowej Lech jest na 7. miejscu (z czołówki tylko Raków gra gorzej na wyjazdach). Lech ma serię 4 kolejnych wyjazdów bez zwycięstwa nie potrafiąc wygrać na wyjeździe od 17 lutego. Bilans? 4-6-4, gole: 13:20 i to wliczając „wyjazdowe” zwycięstwo z Wartą 2:0. Więcej goli na wyjazdach od Lecha strzeliło wielu ligowych średniaków, a nawet przedostatni Ruch (14 bramek).

Mało sprintów, mało kilometrów

Wraz z nadejściem wiosennych temperatur Lech zaczął mniej biegać co widać na statystykach podanych poniżej. Liczba sprintów w ostatnich 3 spotkania stała już na średnim poziomie.

Liczba pokonanych kilometrów w sezonie 2023/2024:

118,74 km, Piast – Lech 1:2 (60% posiadania piłki)

Pierwsza kwietniowa porażka Rumaka

Mariusz Rumak zakończył wczoraj passę 14 kwietniowych meczów z Lechem bez porażki. Dotąd ten trener miał patent na kwietniowe spotkania, dotąd kwiecień był miesiącem Rumaka. Aż do dnia 13 kwietnia 2024 roku.

Powyżej Lechowej średniej

Wiosną drużyna Lecha oddała w lidze łącznie 96 uderzeń, z czego raptem 29 było celnych. Wczoraj Lech zanotował wynik powyżej Lechowej średniej. Oddał na bramkę Puszczy aż 12 strzałów, ale tylko 2 były celne.

Prawie tak samo

Lech po 28 kolejkach tego sezonu ma identyczny bilans, tyle samo punktów i zajmuje to samo miejsce, które miał 12 miesięcy temu. Różnica jest tylko w liczbie straconych goli (obecnie mamy 5 bramek straconych więcej).

Sezon 2023/2024
3. miejsce – 48 pkt. 13-9-6, 40:32
Sezon 2022/2023
3. miejsce – 48 pkt. 13-9-6, 40:27

Znowu bez gola

Lech ma na swoim koncie passę 8 meczów na 2 frontach, w których nie strzelił gola w pierwszej połowie. Ostatni raz trafił w pierwszej połowie 17 lutego, kiedy Kolejorz ograł na wyjeździe Jagiellonię Białystok 2:1 (2:0).

24.02, Lech – Śląsk 0:0
27.02, Lech – Pogoń 0:1 d. (PP)
03.03, Raków – Lech 4:0
09.03, Górnik – Lech 0:0
15.03, Lech – Warta 2:0