Teraz po przeciwnych stronach

W sobotę po 20:00 szansę gry przeciwko Kolejorzowi może dostać aż trzech byłych lechitów w tym jeden zawodnik, który nie dostał u nas szansy. Sentymentalny powrót do Wrocławia czeka za to asystenta Dariusza Żurawia, który w Śląsku przeżywał bardzo przyjemne chwile podczas swojej kariery sportowej.


Czwarty raz Putnockiego

Pojutrze niemal na pewno w bramce Śląska Wrocław stanie Matus Putnocky, który w naszym klubie spędził 3 lata zdobywając w tym czasie 2 medale Mistrzostw Polski. „Puto” od ponad roku gra w Śląsku stanowiąc o defensywnej sile wrocławskiej drużyny. 36-latek jeszcze z Lechem nie przegrał. W każdym z 3 poprzednich meczów puszczał jednak gola dając się pokonać na różne sposoby, także po bezpośrednim strzale z rzutu wolnego. Słowak 3 spotkaniach z Lechem po odejściu z Poznania puścił 4 bramki.

Golla przed Putnockim

Pojutrze przed Matusem Putnockim na stoperze zagra prawdopodobnie Wojciech Golla, który niedawno wrócił do zdrowia po poważnej kontuzji. 28-letni wychowanek Lecha Poznań występował u nas głównie w Młodej Ekstraklasie lub co najwyżej w Pucharze Ekstraklasy. Swego czasu uchodził za utalentowanego ofensywnego środkowego pomocnika, a z czasem został przekwalifikowany na bardziej defensywnego. W sezonie 2010/2011 zaczął pukać do kadry pierwszego zespołu Kolejorza, by jesienią 2011 roku zasiadać na ławce rezerwowych. Trenerem niebiesko-białych był wtedy Jose Maria Bakero Escudero, który ani razu nie wypróbował Wojciecha Golli w meczu Ekstraklasy. Ten po jesieni 2011 roku zdecydował się odejść do I-ligowej wówczas Pogoni Szczecin. Teraz gra we Wrocławiu sprawując w Śląsku ważną rolę.

Anonimowy Janasik

W Śląsku od tego sezonu gra Patryk Janasik, który w Ekstraklasie jeszcze nie zadebiutował dostając szansę tylko w Pucharze Polski. 23-latek pochodzi z naszego województwa, urodził się w Pniewach. Prawonożny zawodnik od wiosny 2015 roku aż do końca sezonu 2016/2017 grał w rezerwach Kolejorza z których trafił do GKS-u Bełchatów. Patryk Janasik występując w Lechu II Poznań był środkowym pomocnikiem zdobywając dla drugiego zespołu łącznie 5 goli. Janasik swego czasu odszedł z naszych rezerw, bowiem był za dobry na drugą drużynę a jeszcze za słaby na pierwszego Lecha. Jego kariera po odejściu nie zatrzymała się, 23-latek w Odrze wypromował się co latem pozwoliło mu trafić do Ekstraklasy.

Sentymentalny powrót Góry

W sobotę sentymentalny powrót do Wrocławia zaliczy asystent Dariusza Żurawia – Janusz Góra. Były reprezentacyjny obrońca w latach 80-tych i na początku 90-tych grał w Śląsku. Góra w barwach WKS-u zaliczył 181 meczów w Ekstraklasie w których strzelił 23 ligowe bramki. Drugi trener Kolejorza latem 1992 roku wyjechał do Niemiec właśnie ze Śląska Wrocław.

Wielu innych w obu klubach

Lecha i Śląska łączą nie tylko występy w obu klubach Matusa Putnockiego, Patryka Janasika czy Wojciecha Golli. Starsi fani Lecha Poznań z pewnością pamiętają Janusza Gogolewskiego, Romana Jakóbczaka, Jana Kaczmarka, Leszka Partyńskiego, Józefa Szewczyka, Sławomira Twardygrosza, Zbigniewa Wójcika. czy Jerzego Kasalika, który był też trenerem Kolejorza.

Kilkanaście lat temu bezpośrednio z Wrocławia do Poznania trafił Paweł Sasin. Ponadto Puchar oraz Superpuchar Polski w 2004 roku zdobywali Rafał Lasocki, Paweł Kaczorowski i Łukasz Madej. W Śląsku przed laty grali jeszcze m.in. Marcin Wasilewski oraz Tomasz Szewczuk, którzy akurat w poznańskim Lechu zbyt długo miejsca nie zagrzali identycznie jak Mateusz Machaj. W czasach sportowego kryzysu Lecha Poznań, w latach 2000-2002 niebiesko-białe barwy reprezentował Artur Bugaj, Tomasz Suwary, Piotr Najewski i Czesław Owczarek.

Kariery przy Bułgarskiej nie zrobił również inny były gracz Śląska Wrocław, Marcin Dymkowski, choć trochę później, bo w czasach ery Franciszka Smudy. Jeszcze parę lat temu w Lechu Poznań grał Maciej Wilusz urodzony we Wrocławiu, którego pierwszym klubem przed wyjazdem do Holandii w 2005 roku był właśnie Śląsk.

Nie można również zapomnieć o Jacku Kiełbie, który w sezonie 2010/2011 zanotował 19 ligowych meczów w barwach Lecha Poznań strzelając 1 gola Ruchowi Chorzów. Przy Bułgarskiej nie zaistniał m.in. ze względu na dużą konkurencję, ale także z powodu częstych infekcji. Lista piłkarzy reprezentujących Lecha Poznań i Śląska Wrocław liczy aktualnie aż kilkadziesiąt nazwisk.

Trenerzy łączący oba kluby

Zarówno w Lechu jak i w Śląsku przed laty pracowali również trenerzy i to dla Kolejorza dość zasłużeni. Wśród nich są Wilhelm Lugr, Henryk Apostel, Wojciech Łazarek, Jerzy Kasalik czy Romuald Szukiełowicz, który pracę we Wrocławiu stracił wiosną 2016 roku. Zastąpił go wówczas inny były szkoleniowiec niebiesko-białych, Mariusz Rumak będący zwolniony w grudniu 2016 roku. Jego następcą został kolejny były opiekun Lecha Poznań, Jan Urban.

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <1 Odpowiedź

  1. John pisze:

    Śląsk całkiem sensowne transfery zrobił.
    Żadnego szrotu, Sobota, bardzo dobrze wyglądający Praszelik, Makowski,Zylla, Piasecki, za chwilę Pawłowski.