Cypryjczycy po raz pierwszy

Już w środę w cypryjskim upale Lechowi Poznań przyjdzie powalczyć o awans do ostatniej IV rundy kwalifikacyjnej Ligi Europy 2020/2021. Kolejorz w starciu z Apollonem Limassol nie będzie faworytem, a w Nikozji czeka go historyczny mecz. Mimo już 134 spotkań rozegranych w europejskich pucharach (wliczając Intertoto) nasz klub jeszcze nie miał okazji rywalizować z Cypryjczykami.Cypryjskie kluby przez lata jakoś omijały Lecha Poznań. Nie było ich także w naszych koszykach przed losowaniami. W tym sezonie było inaczej, przed meczem II rundy eliminacyjnej Ligi Europy można było spodziewać się gry z Apollonem w przypadku wyeliminowania Hammarby. To ekipa z Limassol w rywalizacji z greckim OFI Kreta była faworytem i ostatecznie nie zawiodła.

Historia polsko-cypryjskich rywalizacji w europejskich pucharach nie jest zbyt duża, choć ma już 42 lata. Wtedy Śląsk Wrocław rywalizował w Pucharze UEFA z anonimowym obecnie klubem Pezoporikos Larnaka remisując z nim 2:2 i wygrywając 5:1. Na następny mecz Polaków z Cypryjczykami trzeba było czekać aż do 1999 roku, gdy z Pucharu UEFA niedawny klub Niki Kacharavy wyeliminowała Legia Warszawa (0:1 i 2:0 z Anorthosisem Famagusta). W późniejszych latach z Cypryjczykami w eliminacjach do Ligi Mistrzów mierzyła się Wisła Kraków.

Krakowianie 17 lat temu bez trudu wyeliminowali Omonię Nikozja triumfując w dwumeczu 7:4. Przed 8 laty w ostatniej rundzie kwalifikacji Champions League ekipa „Białej Gwiazdy” poległa już z Cypryjczykami. U siebie Polacy wygrali 1:0 po golu Patryka Małeckiego. W rewanżu 3:1 zwyciężył już APOEL Nikozja i to on dostał się do Ligi Mistrzów.

Dwumecz Wisła – APOEL

7 lat temu ponownie z Cypryjczykami grała Legia Warszawa. Wówczas stołeczni mierzyli się właśnie z Apollonem Limassol i to w fazie grupowej Ligi Europy. Legia przegrała u siebie z Apollonem 0:1, na wyjeździe zaś zwyciężyła 2:0. Przed 5 lat tak dobrze nie poszło już Jagiellonii. Wynik 0:0 i 0:1 na wyjedzie wyeliminował w kwalifikacjach Ligi Europy białostocką drużynę, którą ograła Omonia Nikozja. Co ciekawe zarówno Legię, Wisłę jak i Jagę gościł GSP Stadion w Nikozji na którym w środę zagra Lech Poznań.

Omonia – Jagiellonia 1:0

Ostatni w historii pojedynek polsko-cypryjski odbył się w tym sezonie. Legia Warszawa w eliminacjach do Ligi Mistrzów uległa na swoim obiekcie Omonii Nikozja 0:2. Polskie kluby w 13 meczach z cypryjskimi zespołami zanotowały bilans 5-3-5, gole: 20:15. 3 rywalizacje zakończyły się awansem naszych klubów, 3 rywalizacje odpadnięciem. Na drodze polskich drużyn stawało dotąd 5 różnych cypryjskich zespołów na 3 różnych frontach.

Legia – Omonia 0:2

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <1 Odpowiedź

  1. Pawelinho pisze:

    Jak mawia klasyk zawsze jest ten pierwszy raz i oby ten pierwszy raz był zwycięski dla Lecha w rywalizacji z cypryjskim zespołem.