Sezon w niższych ligach

Sezon 2021/2022 dobiegł już końca na wszystkich możliwych szczeblach w naszym kraju. Znane są więc wszystkie najlepsze kluby w swoich ligach, najgorsze drużyny, ekipy, które awansowały, zespoły, które niewiele ugrały a także zdobywcy Okręgowego Pucharu Polski. W paru ligach doszło do ciekawych rozstrzygnięć dotyczących także Lecha Poznań.Okręgowe puchary w sezonie 2021/2022 w swoich województwach zdobyły następujące kluby: Lechia Dzierżoniów, Zawisza Bydgoszcz, Chełmianka Chełm, Lechia Zielona Góra, RKS Radomsko, Wieczysta Kraków, Legia II Warszawa, Start Jełowa, Stal Stalowa Wola, Ruch Wysokie Mazowieckie, Bałtyk Gdynia, Rekord Bielsko-Biała, ŁKS Łagów, GKS Wikielec, Pogoń II Szczecin i Polonia Środa Wielkopolska. Triumf Polonii w Wielkopolsce to już niemal tradycja, wszystkie te kluby (16 ekip) zagrają w Pucharze Polski 2022/2023 będąc potencjalnymi rywalami Lecha Poznań oraz Lecha II Poznań. Na uwagę zasługuje powrót na salony Zawiszy, który zdobył Puchar w 2014 roku czy triumf w swoim województwie rezerw Legii i Pogoni.

W Polsce poza tytułem mistrzowskim dla Lecha Poznań, który w jeszcze wcześniejszych rozgrywkach był jedenasty za duże wydarzenie w sezonie 2021/2022 można uznać spadek po wielu latach Wisły Kraków. W górę pną się za to zasłużone dla polskiej piłki kluby takie jak Widzew Łódź czy Ruch Chorzów, który jako beniaminek II-ligi wywalczył awans do I-ligi. Smutny upadek zanotował dla odmiany GKS Bełchatów, który kilkanaście lat temu był jeszcze wicemistrzem Polski, duże problemy finansowe dotknęły też Wigry Suwałki muszące niedawno wycofać się z II-ligi.

Poza wspomnianym Widzewem i Ruchem spośród klubów uznawanych za ważne dla polskiej piłki na szczebel centralny wraca Polonia Warszawa. Wzorowo z młodzieżą w sezonie 2021/2022 pracowano w Zagłębiu Lubin, które zostało Mistrzem Polski U-18, U-17 i jeszcze rezerwy wywalczyły awans do II-ligi. Starszym kibicom Lecha Poznań pamiętającym nasze rywalizacje w II-lidze (dziś w I-lidze) z pewnością powie coś nazwa „Hetman Zamość”, który utkwił w lubelskiej IV-lidze.

W nowym sezonie Lech II Poznań zagra z Polonią Warszawa
null
null

W III-lidze w nowym sezonie 2022/2023 zagra m.in. Stilon Gorzów Wielkopolski czy rezerwy Rakowa Częstochowa. Blisko były jeszcze rezerwy Termaliki Nieciecza, jednak te pokonała w barażach Wieczysta Kraków, która z Franciszkiem Smudą na ławce, a także z Radosławem Majewskim i Sławomirem Peszko na boisku w zeszłych rozgrywkach sięgnęła dodatkowo po Okręgowy Puchar Polski. W innych grupach IV-ligi również było ciekawie, na przykład w „naszej” wielkopolskiej Unia Swarzędz o oczko wyprzedziła Nielbę Wągrowiec i o 2 punkty Kotwicę Kórnik.

W IV-lidze zachodniopomorskiej Vineta Wolin wygrała wszystkie mecze u siebie, w 38 kolejkach zdobyła 100 punktów, o 2 oczka była lepsza od Floty Świnoujście. W III-lidze 2022/2023 zaprezentują się też rezerwy Korony Kielce, Gedania Gdańsk, której nazwa z pewnością mówi coś starszym kibicom, niedawny uczestnik Pucharu Polski na szczeblu centralnym Concordia Elbląg oraz Olimpia Zambrów, która po drodze do awansu strzeliła aż 138 goli.

W naszym województwie awansu do IV-ligi nie wywalczyła Wiara Lecha Poznań, w której grają byli piłkarze Kolejorza. Z tej samej 1 grupy V-ligi spadł TPS Winogrady zarządzany przez Andrzeja Juskowiaka, który przeżył już kolejny spadek z rzędu, a w ostatniej kolejce utrzymała się Concordia Murowana Goślina (w Concordzie zaczynał Bartosz Salamon). Wyżej z klasy rozgrywkowej dostał się natomiast Sokół Pniewy, którego nazwa również musi coś mówić głównie starszym kibicom. Sokół jeszcze w latach 90-tych XX wieku występował w Ekstraklasie mierząc się z Lechem Poznań.

Stadion Concordii Murowana Goślina
null

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

1 Odpowiedź

  1. Niebieski77 pisze:

    Warto odnotować też że historyczny awans do V ligi wywalczyła drużyna Wielkopolska Komorniki.Baraż rozegrano z Polonią II Środa, 1-1 w Środzie oraz 5-4 w Komornikach.Drużynę z Komornik prowadzi znany nam Arkadiusz Miklosik który jest również opiekunem juniorów.