Lechici w kadrach (czerwiec/lipiec 2023): Sousa odpadł

W czerwcu szanse gry w swoich reprezentacjach narodowych mogło otrzymać łącznie sześciu zawodników trenujących oraz występujących na co dzień w pierwszym zespole Lecha Poznań. Są nimi Afonso Sousa, Maksymilian Pingot, Filip Marchwiński, Kristoffer Velde, Jesper Karlstrom oraz Nika Kvekveskiri.

Czwartek, 15 czerwca

Na początek po 65 minut w towarzyskim meczu Polski U-21 z Finlandią 1:1 rozegrali Filip Marchwiński i Maksymilian Pingot. Biało-czerwoni doprowadzili w Warszawie do remisu wykorzystując rzut karny w samej końcówce spotkania.

Piątek, 16 czerwca

Tego dnia przez 45 minut w meczu kontrolnym Szwecja – Nowa Zelandia 4:1 biegał Jesper Karlstrom. Pomocnik Kolejorza wyszedł na drugą połowę.

Sobota, 17 czerwca

W sobotę w eliminacjach Euro 2024 mogli zagrać Kristoffer Velde oraz Nika Kvekveskiri. O 18:00 Norwegowie przegrali u siebie ze Szkocją 1:2 a Velde znalazł się poza kadrą. Później o godzinie 20:45 Gruzja zagrała na wyjeździe z Cyprem. Kvekveskiri znalazł się w wyjściowym składzie, biegał przez 74 minuty, a Gruzini wygrali 2:1.

Poniedziałek, 19 czerwca

W poniedziałek o 20:15 drugi czerwcowy mecz towarzyski rozegrała nasza młodzieżówka. 19 czerwca Polacy z Maksymilianem Pingotem (90 minut) oraz Filipem Marchwińskim (grał od 61 minuty) pokonali na wyjeździe Czarnogórę 2:1, choć przegrywali 0:1.

Wtorek, 20 czerwca

We wtorek, 20 czerwca zakończyły się czerwcowe mecze kwalifikacyjne do przyszłorocznych Mistrzostw Europy w Niemczech. Jesper Karlstrom grał od 46 minuty w meczu Austria – Szwecja 2:0, w 87 minucie w spotkaniu Norwegia – Cypr 3:1 na murawie pojawił się Kristoffer Velde. Przez 56 minut wystąpił jeszcze Nika Kvekveskiri, pojedynek Szkocja – Gruzja zakończył się wygraną gospodarzy 2:0.

21-27 czerwca

W środę, 21 czerwca Euro U-21 w Gruzji rozpoczął Afonso Sousa. Pomocnik Lecha Poznań w dniach 21-24 czerwca będzie mógł zagrać z gospodarzami, Holandią i Belgią. Na razie Sousa grający z dziesiątką na plecach wyszedł w pierwszym składzie na bój z Gruzją i został zmieniony w przerwie. Portugalczycy sensacyjnie ulegli gospodarzom 0:2, dwie asysty w pierwszej połowie zanotował Gio Tsitaishvili.

W sobotę, 24 czerwca, o godzinie 18:00 został rozegrany drugi mecz Portugalczyków podczas MME U-21, w którym kadra Afonso Sousy mierzyła się z Holendrami. Nasz piłkarz zaczął to spotkanie na ławce, na murawę wszedł w 67 minucie, Portugalia prowadząc 1:0 tylko zremisowała 1:1.

We wtorek, 24 czerwca o 18:00 rozpoczął się ostatni grupowy mecz Portugalii podczas młodzieżowych Mistrzostw Europy U-21. Afonso Sousa całe spotkanie z Belgią przesiedział na ławce rezerwowych. Portugalczycy dzięki karnemu w 88 minucie wygrali 2:1 i awansowali dalej z 2. miejsca.

Niedziela, 2 lipca

2 lipca o 18:00 odbył się ćwierćfinałowy mecz w ramach młodzieżowych Mistrzostw Europy U-21. Kadra Portugalii przegrała w Gruzji z Anglią 0:1 i odpadła z rozgrywek. Afonso Sousa ponownie całe spotkanie obejrzał z ławki rezerwowych.

Lech Poznań rozpoczął letnie przygotowania najpóźniej w całej lidze, do zajęć wrócił dopiero w poniedziałek, 26 czerwca. Kadrowicze opuszczą dwa pierwsze sparingi, do treningów powrócą dopiero w poniedziałek, 10 lipca, czyli już po obozie.