Pucharowy hit i mecz po latach

Mecz 1/16 finału piłkarskiego Pucharu Polski sezonu 2023/2024, Zawisza Bydgoszcz – Lech Poznań to hit tej fazy rozgrywek. Obie drużyny spotkają się po kilku latach przerwy, oba kluby to marki w Polsce, spotkanie już dziś cieszy się dużym zainteresowaniem kibiców.



Wczoraj ustalono dokładny termin meczu Zawisza – Lech o 1/8 finału Pucharu Polski. Ciekawie zapowiadające się spotkanie odbędzie się we wtorek, 31 października, o godzinie 21:00 i ma może przyciągnąć na stadion dużą rzeszę fanów. Wykorzystując październikową przerwę na kadrę można poświęcić trochę więcej miejsca klubowi z Bydgoszczy czy poruszyć temat meczu, który dla Lecha Poznań będzie szóstym i ostatnim w tym miesiącu.

Ogólny rys

Piłkarski Zawisza Bydgoszcz powstał w 1946 roku w Koszalinie. Dawniej wojskowy klub przyjął nazwę „Zawisza” pochodzącą od rycerza Zawiszy Czarnego. Największym piłkarskim sukcesem niebiesko-czarnych jest Puchar Polski wywalczony w 2014 roku podczas pierwszego finału pucharu krajowego rozegranego na Stadionie Narodowym w Warszawie. Zawisza krótko później zdobył jeszcze Superpuchar Polski i grał w europejskich pucharach przegrywając 2 razy z Zulte Waregem. Klub z Bydgoszczy ma na swoim koncie kilka meczów na arenie międzynarodowej, w Ekstraklasie (dawniej I-lidze) zadebiutował na początku lat 60-tych XX wieku, czyli już po pierwszym starciu z Lechem Poznań w historii.

Zawisza najdłużej grał w Ekstraklasie na przełomie lat 80-tych i 90-tych. Później występował w niej w sezonach 2013/2014 i 2014/2015. Po jednych rozgrywkach w I-lidze klub z Bydgoszczy znalazł się w B-klasie notując 3 kolejne awanse w latach 2018-2020. Niebiesko-czarni, których jeszcze parę lat temu szkolił m.in. Mariusz Rumak, Adam Topolski czy Ryszard Tarasiewicz rozgrywają aktualnie swój 3 sezon na szczeblu III-ligi. W ostatnich dwóch sezonach piłkarze Stowarzyszenia Piłkarskiego Zawisza umieli wywalczyć okręgowy Puchar Polski, w ubiegłych rozgrywkach 2022/2023 bydgoszczanie odpadli z Pucharu Polski na etapie 1/16 przegrywając u siebie z Radomiakiem Radom 1:3.

null

W przeszłości Zawiszę Bydgoszcz reprezentowali m.in. byli i ważni dla Lecha Poznań zawodnicy tacy jak Marek Rzepka lub Henryk Miłoszewicz. Wychowankami tego klubu są urodzeni w Bydgoszczy reprezentanci Polski, Stefan Majewski czy Zbigniew Boniek. Kibice Kolejorza na pewno kojarzą również choćby Igora Lewczuka, Jacka Góralskiego czy Michała Małowskiego, którzy jeszcze nie tak dawno grali na ekstraklasowym poziomie a wcześniej zakładali niebiesko-czarne barwy wojskowego klubu.

Rywalizacja z Lechem

Lech Poznań grał z Zawiszą Bydgoszcz łącznie 39 razy na 3 różnych frontach. W Pucharze Polski mierzył się z Zawiszą łącznie 2 razy, w pierwszym spotkaniu w historii rozegranym w 1956 roku wygrał na wyjeździe 3:1 mimo przegrywania 0:1, natomiast w sezonie 1977/1978 ograł bydgoszczan u siebie 1:0. Lech Poznań dotąd najwyżej pokonał Zawiszę w ostatniej domowej konfrontacji, dnia 20 września 2014 roku Kolejorz zwyciężył 6:2. Najwyżej w historii przegrał 0:6 w 1959 roku, a najwyżej u siebie w 1989 roku rezultatem 1:5. Ostatnie spotkanie pomiędzy obiema ekipami odbyło się 14 marca 2015 roku, gdy Lech grający od 25 minuty w dziesiątkę przegrał na wyjeździe 0:1. Lech Poznań ma korzystny bilans spotkań z Zawiszą Bydgoszcz, który na 3 frontach wynosi 20-10-9, gole: 67:50 (39 meczów). Do poprawy jest wyjazdowy bilans gier – 7-6-7, bramki: 27:28.

null

Stadion

Prace nad budową obiektu w Bydgoszczy, który miał powstać na północy miasta nieopodal torów kolejowych i lasów ruszyły w 1957 roku. Trwały blisko 3 lata, początkowo stadion przygotowany od razu do uprawiania lekkoatletyki został wybudowany z wałów ziemnych, gruntownie przebudowano go kilkanaście lat temu. Od 20 lat obiekt Zawiszy Bydgoszczy o charakterystycznych trybunach mogących pomieścić nieco ponad 20 tysięcy ludzi nosi im. Zdzisława Krzyszkowiaka, czyli lekkoatlety, trzykrotnego złotego medalisty Mistrzostw Europy i Igrzysk Olimpijskich.

Lekkoatletyczny stadion posiada cztery maszty oświetleniowe, telebim znajdujący się za jedną z bramek i dach, który częściowo przykrywa miejsca znajdujące się na dwóch trybunach wzdłuż boiska. W roku 2010 i 2011 już po modernizacji obiektu, która pochłonęła ponad 41 milionów złotych na stadionie w Bydgoszczy odbyły się dwa finały Pucharu Polski, w tym jeden z udziałem Lecha Poznań. Dawniej swoje mecze na obiekcie Zawiszy Bydgoszcz rozgrywała nawet reprezentacja Polski. Ponadto kilka lat temu stadion gościł uczestników Mistrzostw Świata U-20 i Mistrzostw Europy U-21.

Na obiekcie znajdującym się przy ulicy Gdańskiej regularnie odbywają się przede wszystkim zawody lekkoatletyczne. W tym sezonie mecze Zawiszy Bydgoszcz nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem kibiców, jedno ze spotkań III-ligi zgromadziło na trybunach tylko 300 osób, ale już bój z Elaną Toruń śledziło na żywo 3290 widzów. Trzecioligowiec zgłosił imprezę masową na 14 tysięcy widzów i maksymalnie tylu kibiców będzie mogło obejrzeć mecz z Lechem Poznań we wtorek, 31 października o 21:00.

Stadion Zawiszy przed finałem Pucharu Polski 2011
null
null
null

Piłkarze i trener

Trwający sezon 2023/2024 jest dla bydgoskiego Zawiszy trzecim z rzędu na szczeblu III-ligi. Aktualnie niebiesko-czarni po 11 kolejkach grupy 2 III-ligi mając 21 punktów i bilans 6-3-2, gole: 25:9 zajmują 4. miejsce w tabeli ze stratą 8 oczek do Świtu Skolwin. Zawisza jako triumfator okręgowego Pucharu Polski 2022/2023 w poprzedniej fazie Pucharu Polski 2023/2024 wyeliminował Start Krasnystaw triumfując na wyjeździe 4:0. Zawisza to młody zespół oparty głównie na wychowankach, ale w kadrze jest też paru starszych zawodników (27-30 lat), którymi są Patryk Urbański, Maciej Kona, Maciej Koziara, Korneliusz Sochań, Piotr Okuniewicz, najstarszy w kadrze Jakub Bojas (32 lata) czy wychowanek Lecha Poznań i niedawny skrzydłowy naszych rezerw, Krystian Sanocki. Wspomniany Okuniewicz ma jeden występ w Ekstraklasie, a Sochań będący wychowankiem klubu zagrał w niej 2 razy. Ważnymi piłkarzami w ofensywie są w tym sezonie Jakub Bojas (6 bramek) oraz Maciej Koziara (7 goli). Dotąd 3 trafienia zaliczył 27-letni już Krystian Sanocki. Pucharowego rywala Lecha Poznań od blisko 3 lat szkoli młody 36-letni trener Piotr Kołc, który jako piłkarz spędził wiele sezonów w Gryfie Wejherowo. Triumfator Pucharu Polski z 2014 roku do meczu z Kolejorzem rozegra jeszcze 3 ligowe spotkania.

14.10, Sokół Kleczew – Zawisza Bydgoszcz (14:00)
21.10, Zawisza Bydgoszcz – Vineta Wolin (14:00)
28.10, Polonia Środa Wielkopolska – Zawisza Bydgoszcz (15:00)

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <





1 Odpowiedź

  1. Kosi pisze:

    Interesujacy kibicowski mecz i lek na nasze problemy. Powinnismy wygrac nawet z Szymczakiem w ataku o Gurgulem na obronie. Zawisza to mimo wszystko III-liga, roznica w jakosci powinna byc widoczna od pierwszych minut. Na takie mecze w PP wlasnie sie czeka.