Ciekawostki regulaminu UEFA

Za 3 dni Lech Poznań rozpocznie swój kolejny sezon na arenie międzynarodowej. Występując w europejskich pucharach musi respektować regulamin UEFA składający się z wielu artykułów i z kilkuset stron na których jest wiele zapisów, które z pewnością zainteresują także kibiców.

O zasadach rejestracji zawodników do europejskich pucharów więcej pisaliśmy już 17 czerwca -> TUTAJ. Lech Poznań i inne kluby grające na arenie międzynarodowej w sezonie 2022/2023 już się do nich dostosowały lub wkrótce będą musiały to zrobić. W regulacjach UEFA nie brakuje innych ciekawych zapisków, o których z pewnością warto wiedzieć nie tylko przed rywalizacją z Karabachem Agdam.

W regulaminie UEFA jest zapis m.in. mówiący o tym, że każdy klub odpowiada za zachowanie zawodników, działaczy, kibiców czy osób pełniących dane funkcje podczas meczu, którego jest gospodarzem, ale nie jest sprecyzowane o jakie konkretne zachowanie chodzi. UEFA podkreśla, że w każdym momencie może przetestować danego piłkarza, który nawet nie jest podejrzany o stosowanie dopingu. Trawa na stadionie podczas ostatnich treningów obu drużyn i w dniu meczu musi być przycięta na taką samą wysokość (maksymalnie 30 mm), kluby muszą przekazać delegatom harmonogram nawadniania murawy przed danym spotkaniem.

Stadionowe oświetlenie musi mieć moc pomiędzy 1000 a 1500 luxów (od IV rundy eliminacyjnej), każdy klub musi przekazać UEFA certyfikat oświetleniowy ważny przez ostatnich 12 miesięcy, już 4 godziny przed meczem jupitery mają być włączone. Każdy zespół goszczący w danym mieście ma prawo do wizytacji obiektu dzień przed meczem w tym do godzinnego treningu na głównej płycie, który przez 15 minut musi być otwarty dla przedstawicieli mediów. Łącznie 5% pojemności każdego stadionu jest przeznaczona dla kibiców gości, a minimum 20 miejsc VIP na trybunach podlega rezerwacji UEFA, które może tam posadzić swoich przedstawicieli.

Minimum 75 minut przed każdym meczem w europejskich pucharach musi być gotowy protokół zawierający m.in. składy obu ekip i nazwiska wszystkich osób, które zasiądą na ławce rezerwowych (palenie tytoniu na niej jest zabronione). Obie drużyny są zobowiązane być na stadionie 75 minut przed pierwszym gwizdkiem sędziego. Zabronione jest odgrywanie hymnów narodowych przed meczem, na stadionie muszą być wywieszone dwie flagi – UEFA oraz UEFA Respect (w Poznaniu te flagi są wywieszone pod dachem nad III trybuną).

Rzecznicy prasowi muszą posługiwać się językiem angielskim i być obecni zarówno podczas domowych jak i wyjazdowych meczów swojej drużyny. Dzień przed każdym meczem między 12:00 a 20:00 kluby są zmuszone zorganizować przedmeczowe konferencje prasowe z udziałem trenera oraz jednego z piłkarzy. Przed rozpoczęciem sezonu 2022/2023 kluby muszą wysłać do UEFA statystyki + zdjęcia zawodników, trenerów, informacje historyczne czy fotografie swojego stadionu.

Sędziami konkretnego meczu w ramach Ligi Mistrzów, Ligi Europy czy Ligi Konferencji opiekuje się tzw. „oficer łącznikowy” oddelegowany przez klub. Bezpośrednio po każdym spotkaniu europejskich pucharów sędzia zatwierdza raport, który staje się oficjalny i wiążący. W raporcie znajdują się m.in. strzelcy goli, są odnotowane wszystkie zmiany czy piłkarze, którzy ujrzeli żółte kartki.