Najbardziej pamiętne mecze Lecha z Lechią w Poznaniu

Jutro po 15:30 Lech Poznań zagra u siebie z Lechią Gdańsk. Kolejorz nie przegrał z tym rywalem w stolicy Wielkopolski od 1966 roku, natomiast w Ekstraklasie od 1962. Tylko w 3 spotkaniach w Poznaniu nie padł żaden gol, a do niedawna licząc wszystkie fronty Kolejorz miał 10 zwycięstw nad „biało-zielonymi” z rzędu. Świetną zwycięską serię przerwał pod koniec kwietnia 2016, by tej wiosny powrócić na właściwą ścieżkę.

Pierwszy mecz obu drużyn w Poznaniu odbył się w maju 1949 roku. Wtedy jako pierwsi na prowadzenie wyszli goście, ale dość szybko wyrównał legendarny Edmund Białas, zatem mecz zakończył się wynikiem 1:1. Trzy lata później Kolejorz odniósł za to najwyższe zwycięstwo nad Lechią w historii. W październiku 1952 roku Lech sprał gdańszczan u siebie aż 6:0. Po hat-tricku w tamtym spotkaniu zdobyli słynni Teodor Anioła oraz Janusz Gogolewski. W kolejnych dwóch domowych starciach lechici przegrywali 0:1, ale za każdym razem remis ratował Teodor Anioła. W 1956 roku Kolejorzowi nikt już nie pomógł i poznaniacy pierwszy raz w historii przegrali z Lechią przed własną publicznością 0:2. Kolejne potyczki na przełomie lat 50 i 60-tych gromadziły na trybunach po kilkanaście tysięcy poznaniaków, jednak Lechowi szło w nich różnie.

Frekwencja na meczach Lecha z Lechią spadła dopiero w drugiej połowie lat 60-tych i w latach 70-tych, kiedy oba kluby rywalizowały ze sobą w II i III-lidze. W końcu przyszły jednak lata 80-te, Kolejorz wrócił do Ekstraklasy i od tamtego czasu ogrywał „biało-zielonych” u siebie w miarę regularnie potrafiąc odwracać nawet losy meczu. Ponadto w 1984 roku padł rekord frekwencji na spotkaniu z Lechią (na trybunach zjawiło się ponad 20 tys.). Co ciekawe w latach 90-tych gdański klub mający sporo wspólnego z policyjną Olimpią Poznań upadł tak nisko, że „niebiesko-biali” nie rywalizowali z nim ani razu. Kolejorz ponownie zaczął mierzyć się z gdańską Lechią w 2000 roku i od tamtego czasu wygrał wszystkie mecze na Bułgarskiej notując dziesięć z rzędu domowych triumfów w Ekstraklasie, jeden w Pucharze Ligi i jeden w II-lidze (ówczesnej I-lidze).

Wiosną 2009 roku „niebiesko-biali” grali o Mistrzostwo Polski i dzięki bramce zdobytej głową przez Roberta Lewandowskiego w końcówce spotkania zwyciężyli 1:0.

W sezonie 2008/2009 poznaniacy po tytuł co prawda nie sięgnęli, ale w następnym już tak ogrywając wiosną lechistów na Bułgarskiej 2:1. „Niebiesko-białym” grało się wtedy bardzo ciężko, lecz w 79. minucie Sławomir Peszko przesądził o trzech punktach dla gospodarzy. W kolejnych rozgrywkach 2010/2011 Lech już na nowym stadionie pokonał Lechię na Bułgarskiej 2:0 po dwóch golach w drugiej połowie byłych gwiazd, Sławomira Peszki i Artjomsa Rudnevsa.

Natomiast wiosną 2012 roku, kiedy szkoleniowcem Wielkopolan był już Mariusz Rumak goście z Gdańska znów stawili spory opór, ale Lech wygrał z Lechią u siebie 2:1 po decydującej bramce w samej końcówce Mateusza Możdżenia.

Tymczasem w kwietniu 2013 roku Lech Poznań po raz siódmy z rzędu wygrał z Lechią Gdańsk na Bułgarskiej pokonując ją 4:2. Kolejorz walczył wówczas z klątwą swojego stadionu na którym nie umiał nawet zremisować. W końcu jednak los się odwrócił, a gracze Mariusza Rumaka triumfowali prowadząc do przerwy już 3:0 i mieli nawet rzut karny (kolejną jedenastkę otrzymali dopiero w zeszłym tygodniu).

Kolejny mecz Lech Poznań z Lechią Gdańsk na Inea Stadionie odbył się w marcu 2014 roku. Kolejorz pomału doganiał już wtedy czołówkę odrabiając straty z jesieni. Pierwsza połowa tamtego pojedynku była jedną z lepszych w wykonaniu lechitów wiosną 2014. Poznaniacy co prawda prowadzili do przerwy tylko 1:0 po golu Szymona Pawłowskiego w 32. minucie, ale ich gra mogła się podobać. W 61. minucie drugą bramkę zdobył Łukasz Teodorczyk dzięki czemu uspokoił to spotkanie. Mimo sporej przewagi Kolejorz stracił gola w doliczonym czasie gry po fatalnym wyprowadzeniu piłki przez Marcina Kamińskiego. Na szczęście wygrał wtedy 2:1 i wskoczył na pozycję wicelidera Ekstraklasy. Co ciekawe była to już 27. kolejka.

Następny mecz Lecha z Lechią na Bułgarskiej miał miejsce w grudniu 2014 roku w ostatniej jesiennej kolejce zeszłych rozgrywek. Kolejorz wygrał wcześniej dwa mecze i walczył o zwycięskiego hat-tricka. W przypadku trzech punktów niespodziewanie zakończyłby jesień na pudle. Gracze Skorży od początku meczu i przez całe spotkanie mieli sporą przewagę, jednak wygrali tylko 1:0 po bramce Dariusz Formelli w pierwszej odsłonie.

Następny pojedynek Lech – Lechia w Poznaniu miał miejsce latem 2015 roku w 2. kolejce. Od początku meczu Kolejorz miał przewagę, którą potwierdził golem Kaspera Hamalainena z dystansu. Mimo paru innych dobrych sytuacji lechici nie umieli podwyższyć prowadzenia. Z każdą minutą zaczęli się cofać i grać zachowawczo przez co stracili gola kwadrans przed końcem po rzucie rożnym. Przy stanie 1:1 poznaniacy znów ruszyli do przodu. W ostatniej minucie zawodów ówcześni Mistrzowie Polski przeprowadzili jedną z lepszych akcji w tym sezonie. Po kilku prostych podaniach asystę zaliczył Denis Thomalla, a gola z bliska poprzez dostawienie nogi zdobył Marcin Robak. Dzięki tej bramce Kolejorz wygrał 2:1. Zaraz po niej arbiter zakończył spotkanie.

Przedostatni mecz Lech – Lechia na Bułgarskiej miał miejsce w 34. kolejce zeszłych rozgrywek. Pod koniec kwietnia 2016 roku tuż przed finałem Pucharu Polski poznaniacy byli kompletnie rozbici. Grali słabo i osiągali słabe wyniki. Lechii szło znacznie lepiej, lecz to Lech miał co udowadniać. 11 domowa wygrana nad lechistami z rzędu dawałaby jeszcze nadzieje na awans poznaniaków do europejskich pucharów poprzez ligę. Mimo przewagi i paru dobrych szans Kolejorz tylko zremisował 0:0 przerywając tym samym świetną domową passę z gdańszczanami. Na dodatek w końcówce spotkania był jeszcze bliski utraty gola.

Ostatni mecz Lecha z Lechią odbył się na Bułgarskiej krótko po rozbiciu Pogoni w Pucharze Polski 3:0. W obecności ponad 30 tysięcy widzów Kolejorz ograł gdańszczan 1:0 po golu Radosława Majewskiego. Było to niezwykle nerwowe oraz zacięte spotkanie. Lech strzelił bramkę wcześniej niż w 69 minucie, jednak sędzia jej nie uznał. Kilka minut po uznanym już golu z boiska wylecieli Grzegorz Kuświk i Sławomir Peszko. Z ławki został usunięty też rezerwowy bramkarz gości. Arbiter marcowych zawodów pokazał 5 żółtych kartek piłkarzom Lecha i 6 zawodnikom Lechii. W dodatku w przerwie na trybuny został wyrzucony Nenad Bjelica.