Warunki zgłoszeń piłkarzy do Ligi Europy

Już za 11 dni Lech Poznań rozpocznie w swoim wykonaniu nowy sezon 2017/2018 do którego nie ma zbyt wiele czasu na przygotowania. W czwartek, 29 czerwca Kolejorz rozegra pierwsze spotkanie I rundy eliminacyjnej Ligi Europy, by tydzień później 6 lipca zaliczyć rewanż. Nie wiadomo, gdzie odbędzie się pierwszy mecz. O tym wszystkim zdecyduje poniedziałkowe losowanie, które rozpocznie się o godzinie 13:00.


Żeby Kolejorz wystartował w kwalifikacjach Ligi Europy musi zgłosić piłkarzy do tych rozgrywek i to na odpowiedniej liście. W dodatku każdy klub występujący w eliminacjach ma na to określony termin i ustalając listę musi pamiętać o paru istotnych a zarazem obowiązkowych rzeczach. Na liście musi znajdować się m.in. imię oraz nazwisko gracza, a także jego narodowość, data urodzenia, numer i napis jaki będzie miał na koszulce. Na liście do każdego zawodnika musi być też załączona opinia lekarska wystawiona przez lekarza klubowego.

Każdy klub występujący w Lidze Europy musi przesłać do UEFA dwie listy. Listę A i listę B. Na listę A można wpisać maksymalnie 25 zawodników w tym 2 bramkarzy i aż 8 wychowanków. UEFA ustaliła zresztą specjalne kryteria mówiące jasno, kogo można uznać za wychowanka. Według Europejskiej Federacji Piłki Nożnej wychowanek to taki piłkarz, który trenował w danym klubie już od pierwszych lat swojej kariery lub mając od 15 do 21 lat. Takich zawodników w poznańskim Lechu jest wystarczająco, zatem pod tym względem Kolejorz nie będzie miał żadnych problemów z listą.

Co ciekawe jeśli Lech Poznań kupi np. nowego piłkarza, a będzie chciał go zgłosić do rozgrywek europejskich podczas gdy wcześniej wysłał już listę do UEFA – będzie mógł to uczynić przed każdą rundą i 24h przed meczem. Regulamin jasno mówi, że można zamienić jednego zawodnika, zaś jeśli lista będzie już wcześniej zawierała 25 nazwisk, to kogoś będzie trzeba z niej usunąć. Jeżeli któryś z klubów nie ma w swojej kadrze 8 wychowanków wówczas może zgłosić ich mniej do rozgrywek UEFA, lecz w takiej sytuacji jego lista będzie zmniejszona.

Oprócz listy A będącej główną listą uprawniającą do występów na arenie międzynarodowej istnieje również lista B. Na niej mogą znajdować się dowolne nazwiska graczy urodzonych w dniu lub po dniu 1 stycznia 1996 roku. Lech Poznań listę uprawionych do gry w I rundzie eliminacyjnej Ligi Europy 2017/2018 ma ogłosić w poniedziałek. Będzie ona podobna do tej, która wyjedzie na jedyny letni obóz do Opalenicy.


Terminy zgłoszeń piłkarzy do Ligi Europy 2017/2018:

19 czerwca (00:00) – I runda kwal. LE
7 lipca (00:00) – II runda kwal. LE
21 lipca (00:00) – III runda kwal. LE
7 sierpnia (00:00) – IV runda kwal. LE
1 września (00:00) – faza grupowa LE

Źródło: inf. własna
Fot: KKSLECH.com

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <komentarzy 9

 1. 222 napisał(a):

  Czy redakcja jest spokojna, że zdążymy z Rakelsem?

 2. JRZ napisał(a):

  Tego zgłaszania boje się bardziej niż tej I rudny ;)

 3. Konin napisał(a):

  Obyśmy jutro trafili na kogoś kto tak jak my nie będzie w rytmie meczowym plus aby nie było zbyt daleko. Najlepiej na Florę Talin.

  • Grimmy napisał(a):

   Brak rytmu meczowego może być, kiedy piłkarze mają ze dwa miesiące wolnego. W 2-3 tygodnie nie da sie zgubić rytmu meczowego. Większym problemem może być zgranie nowych zawodników ze starymi niż brak rytmu meczowego.

  • robson napisał(a):

   @Grimmy
   W sumie jedyne czego można się obawiać to zgranie obrony, ale na tym etapie powinniśmy strzelić tyle bramek, by nadrobić z nawiązką jakieś potencjalne babole w defensywie.

 4. Fr@nc@ napisał(a):

  Mała pomyłka redakcji w treści artykułu. Konkretnie chodzi o wpis „Nie wiadomo, gdzie odbędzie się pierwszy mecz.” Wszystko jest jasne, ponieważ, rozstawieni grają pierwszy mecz na wyjeździe, a więc rewanż gramy u siebie. I tak będziemy grać aż do III rudny. Daj Boże.

 5. aabbee napisał(a):

  A to nie jest tak, że 8 Polaków i 4 wychowanków z tego?

 6. Fr@nc@ napisał(a):

  Zwracam honor redakcjo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.