Bój o rzadkiego jesiennego hat-tricka

Lech Poznań po odpadnięciu z 2 frontów w ciągu paru dni wygrał 2 ostatnie ligowe mecze notując bramkowy bilans 6:1. Pojutrze Kolejorz będzie miał szansę zaliczyć jesiennego hat-tricka, który w ostatnich latach zdarzał się niezwykle rzadko. Bardzo rzadko „niebiesko-biali” wygrywali 3 ligowe mecze z rzędu podczas rundy jesiennej Ekstraklasy.


Od ładnych kilkunastu lat bez względu na to, co jest celem poznaniaków runda wiosenna z wyjątkiem sezonu 2008/2009 i 2015/2016 zawsze jest dla Lecha lepsza niż jesienna. Jesienią od kilkunastu lat „niebiesko-biali” z różnymi piłkarzami w składzie czy różnymi trenerami na ławce co najwyżej ciułają punkty grając o przetrwanie. Ostatni jesienny hat-trick miał miejsce rok temu, kiedy Lech Poznań po październikowo-listopadowym pokonaniu Wisły Płock 2:0, Ruchu Chorzów 5:0, Śląska Wrocław 3:0 i Zagłębia Lubin 3:0 wygrał nawet 4 ligowe mecze z rzędu. Niestety w 5 kolejnym jesiennym meczu Ekstraklasy musiał już uznać wyższość Jagiellonii Białystok.

Jeszcze wcześniej jesienią 2015 roku za kadencji Jana Urbana „niebiesko-biali” byli mocni w podobnym okresie. Lech Poznań wygrał wówczas 6 ligowych meczów z rzędu wdrapując się z dna tabeli do górnej ósemki. Poznaniacy często zwyciężali wówczas skromnie i bez straty gola. Dla naszego klubu była to najlepsza jesienna seria od 1998 roku, kiedy w rundzie jesiennej wygraliśmy aż 9 spotkań z rzędu. Poza 2 ostatnimi jesiennym hat-trickami wcześniejszy miał miejsce na przełomie listopada i grudnia 2014 roku

Wówczas po 3 latach przerwy Kolejorz także dokonał jesienią rzadkiej rzeczy. Wygrał 3 ligowe mecze z rzędu pokonując Górnika Zabrze 3:0, Wisłę Kraków 2:1 oraz Lechię Gdańsk 1:0 dzięki czemu zażegnał kryzys jesienny i niespodziewanie skończył 2014 rok na podium. Zwycięski hat-trick przed 3 laty był bardzo zaskakującą rzeczą. Wcześniej dopiero w listopadzie 2013 roku po 5 latach lechitom w końcu udało się wygrać 3 jesienne i ligowe mecze z rzędu. Tamtej jesieni w listopadzie „niebiesko-biali” ograli Górnika Zabrze 3:1, Ruch Chorzów 4:2 i Cracovię Kraków 6:1 dzięki czemu odrobili część strat do czołówki. Jeszcze rok wcześniej, czyli w 2012 Wielkopolanie po 2 zwycięstwach najczęściej przegrywali, a najbliżej hat-tricka byli na samym początku jesieni. Wówczas gracze Rumaka po wygranych nad Ruchem Chorzów 4:0 i Polonią Warszawa 2:1 walczyli u siebie z Górnikiem Zabrze, jednak przed własną publicznością tylko bezbramkowo zremisowali.

Lepiej pod tym względem nie było również jesienią 2011, 2010 i 2009 roku. Na początku sezonu 2011/2012 lechici po rozprawieniu się z GKS-em Bełchatów i Ruchem Chorzów po 3:0 przegrali z Górnikiem Zabrze 1:2, a później po ograniu Cracovii Kraków 3:0 oraz Korony Kielce 1:0 zaledwie zremisowali na wyjeździe z Lechią Gdańsk 0:0, zatem zwycięskiego hat-tricka znów nie było. Natomiast mimo bardzo słabej jesieni w 2010 roku była podczas niej szansa na 3 triumfy z rzędu. Podopieczni ówczesnego trenera, Jose Bakero po pokonaniu w listopadzie Lechii Gdańsk 2:0 i Polonii Bytom 1:0 w boju o zaliczenie hat-tricka zremisowali na wyjeździe z Koroną Kielce 0:0. Lech Poznań nie umiał wygrać 3 meczów z rzędu także jesienią 2009 roku, a więc w swoim przedostatnim mistrzowskim sezonie. Już na początku tamtej jesieni Wielkopolanie łatwo ograli Piasta Gliwice 3:1 oraz Koronę Kielce 5:0 i gdy wydawało się, że wygrają po raz 3 przegrali we Wronkach z Polonią Warszawa 2:4.


W dalszej części rundy jesiennej w 2009 roku wcale nie było lepiej. Po zwycięstwach nad Ruchem Chorzów 3:1 i Zagłębiem Lubin 1:0 lechici zremisowali we Wronkach z Piastem Gliwice 1:1, zatem o jesiennym hat-tricku znów mogli zapomnieć. Zespół Kolejorza poza wspomnianym wyżej czasem listopadowo-grudniowym w zeszłym roku (6 ligowych triumfów z rzędu) więcej niż 3 mecze z rzędu w rundzie jesiennej potrafił wygrać w 2008 roku. Pierwszy zwycięski hat-trick został ustanowiony we wrześniu. Wtedy podopieczni Franciszka Smudy ograli Wisłę Kraków 4:1, Piasta Gliwice 1:0 i ŁKS Łódź 3:0. Jeszcze tej samej jesieni w 2008 roku zawodnicy z Bułgarskiej pokonali Polonię Warszawa 2:0, Cracovię Kraków 1:0, Odrę Wodzisław 1:0 i Polonię Bytom 3:0. Tym samym Kolejorz zwyciężył wówczas w 4 konfrontacjach z rzędu dzięki czemu po rundzie jesiennej sezonu 2008/2009 był liderem ligi, choć wiosną wszystko zaprzepaścił i nie został Mistrzem Polski.

W sumie od ostatniego powrotu do Ekstraklasy drużyna Lecha Poznań zwycięskiego hat-tricka jesienią zanotowała 7 razy. W ubiegłym roku (4 ligowe wygrane z rzędu), 2 lata temu notując najlepszy wynik od 1998 roku (6 ligowych zwycięstw z rzędu), 3 lata temu po ograniu Górnika Zabrze 3:0, Wisły Kraków 2:1 i Lechii Gdańsk 2:1, 4 lata temu po pokonaniu kolejno Górnika Zabrze 3:1, Ruchu Chorzów 4:2 i Cracovii Kraków 6:1, 2-krotnie podczas jesieni 2008 roku oraz w 2007 roku. Wówczas gracze Smudy rozgromili Ruch Chorzów 6:2, pokonali Odrę Wodzisław Śląski 2:1 i skromnie wygrali na Bułgarskiej z warszawską Legią 1:0. W najbliższą niedzielę Kolejorz może zwyciężyć w 3 z rzędu meczu ligowym.

Źródło: inf. własna
Fot: KKSLECH.com

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <1 Komentarz

  1. inowroclawianin napisał(a):

    Czas nadrobic zaleglosci, wygrywac seryjnie i przede wszystkim bic tych najlepszych, tych ktorzy walczą z nami o MP. Z tak szeroką, wyrownana kadrą to mus.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.