Jeden z lepszych meczów Bjelicy

Nenad Bjelica poprowadził dotąd Lecha Poznań w 55 meczach, a wśród tych spotkań jest jeden taki pojedynek, który wielu kibiców Kolejorza pamięta do dziś. To drugi bój naszej drużyny pod wodzą chorwackiego szkoleniowca, który w meczu 18 września 2016 roku nie wygrał, choć pokazał, że zespół zmienia się, rośnie i gra zupełnie inaczej od ekipy szkolonej przez poprzedniego trenera Jana Urbana.

W debiucie Nenada Bjelicy poznański Lech pokonał na Bułgarskiej szczecińską Pogoń 3:1 mimo przegrywania 0:1. Po tygodniu Kolejorz udał się do Gdańska na bardzo ważny mecz z Lechią, która wyraźnie wyprzedzała „niebiesko-białych” i jeśliby wtedy wygrała jeszcze mocniej odskoczyłaby Wielkopolanom. To co się wydarzyło 18 września 2016 roku na Energa Stadionie można było nazwać prawdziwym nieszczęściem. Jeszcze przed pierwszym gwizdkiem sędziego Paulus Arajuuri doznał podczas rozgrzewki urazu mięśnia przez co składu w ostatniej chwili musiał wskoczyć Maciej Wilusz. Zapewne wszyscy pamięta do teraz, jak wielu kibiców reagowało na Wilusza grającego od meczu. Kolejorz z nim na murawie od 1 minuty nie mógł wygrać od wielu, wielu miesięcy, a sam stoper po prostu przynosił pecha.

Wielu kibiców było też zaskoczonych powrotem do ustawienia z Trałką i Tettehem oraz widokiem Gajosa na „10”. Tymczasem od pierwszych minut to Lech był stroną zdecydowanie przeważającą. Grał szybko, był drużyną zdeterminowaną, atakującą na rozmaite sposoby, która w 35 minucie po wrzutce Macieja Makuszewskiego z prawej strony oraz główce Marcina Robaka objęła prowadzenie. Minęły 3 minuty, a przeważający poznaniacy remisowali 1:1 po tym jak zagapili się po rzucie rożnym. Po przerwie o dziwo Kolejorz jeszcze mocniej podkręcił tempo. Grał jeszcze lepiej, szybciej i jeszcze więcej atakował. Co chwilę bramkę Lechii ostrzeliwali m.in. Marcin Robak czy Szymon Pawłowski. Lechici byli nieskuteczni, ale trzeba było również docenić klasę golkipera gdańszczan, który nie gra już w tym klubie, a który w ostatnim meczu Lechia – Lech w Gdańsku popisywał się kapitalnymi paradami widocznymi choćby na poniższym filmiku.

Można było czuć wielki niedosyt, kiedy Lech z Trałką, Tettehem, Gajosem na „10” i Jevticiem + Majewskim, którzy weszli wtedy tylko z ławki nie umiał do 85 minuty strzelić gola na 2:1. Remis 1:1 nie był jednak aż taki zły, lecz przyszła 87 minuta i nie było nawet remisu. Sławomir Peszko podał piłkę z prawej strony na środek do Michała Chrapka. Ten skiksował, lecz futbolówka pechowo trafiła w nogi Macieja Wilusza, który również pechowo strzelił samobója. Wielu kibiców nie wierzyło własnym oczom, jednak to była prawda. Grający przez cały mecz Maciej Wilusz zastępujący godnie Paulusa Arajuuriego znów miał pecha, zdobył bramkę samobójczą przez co Lech Poznań nie wywiózł z Gdańska nawet punktu. Poznaniacy na oczach prawie 26 tysięcy stworzyli ponad 30 sytuacji oddając 23 strzały w tym 10 celnych co było wystarczająco dobrym wynikiem, aby wygrać. Lechici zanotowali też 25 fauli co najlepiej pokazuje, jak bardzo chcieli zwyciężyć.

Wielu kibiców było w szoku po tym co zobaczyło na Stadionie Energa. Lech Poznań nie miał prawa przegrać tego meczu po takim występie, a jednak to zrobił. Internauci KKSLECH.com docenili występ Kolejorza oceniając pracę trenera Nenada Bjelicy na czwórkę, natomiast przegrane spotkanie uwaga! na piątkę! – „bardzo dobry i efektowny mecz Lecha (takie mecze chcemy oglądać)”. Tylko wielki pech sprawił, że „niebiesko-biali” wrócili znad morza bez nawet oczka. Nieco po ponad roku Lech Poznań będzie miał doskonałą okazję, żeby odegrać się na Lechii Gdańsk za tamtą porażkę odskakującej jej na spory dystans.

9. kolejka LOTTO Ekstraklasy 2016/2017 – niedziela, 18 września 2016, godz. 15:30
Lechia Gdańsk – KKS Lech Poznań 2:1 (1:1)

Bramki: 38.Paixao 87.Wilusz – sam. – 35.Robak

Żółte kartki: Kadar, Kędziora

Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa)

Widzów: 26054

Lechia: Milinković-Savić – Wojtkowiak, Joao Nunes, Maloca, Wawrzyniak – Slavchev – F.Paixao, Krasić (74.Chrapek), Wolski (81.Haraslin) – Paixao, Kuświk (63.Peszko).

Rezerwowi: Podleśny, Vitoria, Stolarski, Gamakov, Chrapek, Peszko, Haraslin.

KKS Lech: Burić – Kędziora, L.Nielsen, Wilusz, Kadar – Tetteh, Trałka – Makuszewski (74.Formella), Gajos (62.Majewski), Pawłowski (72.Jevtić) – Robak.

Rezerwowi: Putnocky, Gumny, Majewski, Jevtić, Formella, Kownacki.

Na rozgrzewce urazu doznał Arajuuri, który pierwotnie miał grać w pierwszym składzie