Przygody Lecha z reprezentacjami

W ostatnim czasie co przerwę na kadrę Lech Poznań rozgrywa sparing do podtrzymania rytmu meczowego piłkarzy, którzy nie pojechali na obozy reprezentacji oraz do przetestowania zawodników, którzy z różnych powodów w Ekstraklasie grają mniej. We wrześniu Kolejorz zmierzył się z reprezentacją U-21, którą pokonał 1:0 po golu Łukasza Trałki, a przeciwko Lechowi Poznań mieli okazję zagrać nasi piłkarze – Robert Gumny i Kamil Jóźwiak.


Nie był to oczywiście pierwszy mecz Lecha Poznań z reprezentacją narodową w historii naszego klubu. Wykorzystując ostatnią w tym roku kalendarzowym przerwę na kadrę wracamy na chwilę do tematu przypominając krótko kilka występów Kolejorza przeciwko drużynom narodowym.

Najbardziej spektakularny pojedynek Lecha z reprezentacją odbył się 22 maja 1990 roku na Bułgarskiej. Wtedy Kolejorz walczący o Mistrzostwo Polski zremisował z Kolumbią 1:1. Zespół z Ameryki Południowej przygotowywał się wówczas do startu na mundialu we Włoszech podczas którego ostatecznie nie wyszedł z grupy. Co ciekawe ponad 27 lat temu na Bułgarskiej zaprezentował się słynny i słynący z ekstrawaganckiej fryzury, Carlos Valderrama. Młodzi kibice lub ci niepamiętający tamtych czasów jego fryz mogą zobaczyć -> tutaj.

Dwa lata później Kolejorz znów rozegrał sparing z reprezentacją i to nawet nawet z dwiema. W turnieju Chicago Cup rozegranym w lipcu 1992 roku w USA lechici najpierw pokonali Litwę 2:1, by w finale rozgromić USA aż 7:2 (Amerykanie grali wtedy drugim składem). W tej samej imprezie Litwa zajęła 3. miejsce, zaś meksykański klub Chivas Guadalajara był czwarty. Warto dodać, że w tamtym towarzyskim turnieju, którego finał na Soldier Field śledziło 5 tysięcy osób błyszczeli napastnicy, czyli Mirosław Trzeciak oraz Jerzy Podbrożny. Lech Poznań za zwycięstwo w Chicago Cup otrzymał pamiątkową tarczę.

Kilkanaście lat później, a konkretnie w 2003 roku podczas obozu w Hiszpanii „niebiesko-biali” pokonali Luksemburg 2:0 (1:0), natomiast niecałe 9 lat temu ograli na Bułgarskiej kadrę Kuby 4:1. Tamten mecz odbył się w niedzielę, 13 lipca 2008 roku na Bułgarskiej, zatem tuż krótko bojem z Khazarem Lankaran w Pucharze UEFA. Gole dla Kolejorza w sparingu z reprezentacją Kuby strzelili Piotr Reiss, Hernan Rengifo, Sławomir Peszko oraz Henry Quinteros z rzutu karnego. Zapewne są kibice, którzy nieźle pamiętają tamto spotkanie, bowiem pod jego koniec nad Bułgarską rozpętała się burza, a z gęstych chmur lunęły wtedy litry wody. Arbiter tamtych zawodów postanowił jednak, aby oba zespoły dograły mecz do końca.

Wrześniowy sparing Lecha Poznań z Polską U-21 w Grodzisku Wielkopolski wygrany 1:0 nie był jedynym z młodzieżową kadrą naszego kraju. Choćby 9 listopada 2011 roku Kolejorz uległ w meczu kontrolnym ówczesnej kadrze do lat 21 wynikiem 3:4. Dla nas gole strzelili Jakub Wilk, Manuel Arboleda i Mateusz Możdżeń, zaś dla młodzieżówki trafiali Paweł Wszołek oraz Arkadiusz Woźniak (3 bramki). Wcześniej, bo w maju 2005 roku Polska U-21 rozbiła kontrolnie Kolejorza aż 7:0. Wtedy w ekipie „biało-czerwonych” brylował m.in. Łukasz Fabiański, Dariusz Dudka, Paweł Brożek, Jakub Rzeźniczak, Jakub Błaszczykowski, Marcin Burkhardt czy Dawid Plizga.

Źródło: inf. własna
Fot: KKSLECH.com

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <