90-lecie: Wspomnienie 85-lecia + FOTO

9 luty i 17 marca 2007 roku, to dwa dni w których miały miejsce główne obchody 85-lecia Lecha Poznań. W lutym odbyły się klubowe obchody, natomiast 17 marca kibicowskie. Co ciekawe te klubowe wyglądały podobnie jak te, które są przed nami i będą miały miejsce 14 stycznia 2012 roku.

> Party Poker < Dziś w czwartej części unikalnego cyklu "90-lecie" przypominamy Wam, jak uczczono 85-lecie Lecha Poznań w 2007 roku. Jubileuszowy Koncert w Auli Uniwersyteckiej

W piątek, 9 lutego 2007 roku w Auli Uniwersyteckiej odbył się koncert pod nazwą „Tango Forever” będący skierowany dla wszystkich sympatyków Kolejorza. Osoby zgromadzone w Filharmonii Poznańskiej mogły usłyszeć wtedy przeboje m.in. Astora Piazzolii, Władysława Szpilmana i Marka Grechuty.

Franciszek Smuda dyrygentem

Co prawda koncert z okazji 85-lecia Lecha Poznań był pod batutą Bohdana Jarmołowicza, ale na scenie pojawił się też ówczesny trener Kolejorza, Franciszek Smuda, który również dyrygował orkiestrą.

Dochód przekazany na szczytny cel

Cały dochód z poprzedniego koncertu upamiętniającego rocznicę powstania naszego klubu był przeznaczony na działalność sportową ośrodka szkolno-wychowawczego dla dzieci niewidomych mieszczącego się w podpoznańskich Owińskach.

Wydano specjalną płytę

Na 85-lecie klub wraz z wytwórnią My Music wydał składankę muzyczną pod tytułem: „Duma i tradycja – 85 lat Lecha Poznań”. Na płycie pojawiła się zróżnicowana muzyka głównie poznańskich wykonawców, ale także kilka przebojów, które można było usłyszeć przed lub w trakcie meczów Kolejorza na Bułgarskiej. Głównym utworem płyty była nuta „Liber – Czysta gra”.

Wyróżnienie najlepszych

Przed meczem Lech – Korona (17.03.2007) byli i zasłużeni piłkarze, trenerzy lub wdowy po zmarłych zawodnikach Lecha Poznań odebrały z rąk władz klubu i prezydenta miasta pamiątkowe bukiety kwiatów. Niedługo potem wszyscy zasiedli na sektorze dla vipów, skąd obejrzeli mecz Lecha Poznań z kielecką Koroną.

Efektowna oprawa

Przed meczem na II trybunie fani Kolejorza ukazali efektowną, jubileuszową oprawę. Składała się ona z niebieskich kartonów, białych pasów i trzech sektorówek, w tym dużej „85 lat tradycji”. Ponadto pomiędzy pierwszym, a drugim piętrem Kotła widoczny był także transparent z napisem: „gramy o honor, o historię tego klubu – o historię, dla nas, dla każdego”.

Starodawne stroje

Piłkarze Lecha i Korony zagrali 17 marca 2007 roku w starych, historycznych trykotach, w których 85 lat wcześniej występowali zawodnicy Kolejorza. Stroje bardzo dobrze można dostrzec na fotografiach załączonych poniżej.

Pewna wygrana na 85-lecie

W 2007 roku tak się złożyło, że mecz 18. kolejki sezonu 2006/2007 piłkarskiej Ekstraklasy przypadł dwa dni przed 85. rocznicą powstania wielkopolskiego klubu. Tym samym domowy pojedynek Lecha Poznań z kielecką Koroną był jubileuszowym spotkaniem i głównym punktem kibicowskich obchodów. Tamtą konfrontację z trybun obejrzało blisko 18 tysięcy osób, a Kolejorz pewnie wygrał 3:0 po golach Jakuba Wilka, Piotra Reissa i Przemysława Pitrego. Niebawem na łamach serwisu KKSLECH.com w cyklu „dawne mecze” szerzej napiszemy o tym pojedynku.

Fotorelacja z jubileuszowego meczu Lech – Korona 3:0 (85-lecie w 2007 roku):

Autor zdjęć: Jakub Piotrowski

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski
Fot: KKSLECH.com

11 komentarzy

 1. Kosi pisze:

  W tym roku mecze do obhcodow kibicowskich sa bardzo dobre:

  13.03, Lech – Wisła 18:30 – pp
  23-26.03, Lech – Śląsk – liga

 2. Franky pisze:

  Wyglada wiec na to, ze zarzad powtarza to samo z tym koncertem. Jeszcze niedlugo pewnie plyta wyjdzie i wtedy w stu procentach sie upewnie…

 3. kks janek pisze:

  Te obchody powinny być jeszcze lepsze, no ale zobaczymy czy nasz zarzad wie ile dla nas znaczy KKS!

 4. Carte pisze:

  Ciekawe czy w tym roku też będzie gra w retro koszulkach. A mam pytanie z kim gramy w 90-lecie lub najbliżej tej daty ?

 5. Versoo pisze:

  Powyzej masz komentarz Kosiego a w bocznym menu terminarz

 6. Carte pisze:

  Versoo – Łe kurcze nie zauważyłem tylko od razu napisałem komentarz 😀 Dzięki.

 7. Markodi pisze:

  w tym roku pewnie tez beda stroje i jakies statuetki – to najtaniej wyjdzie, a wiadomo ze zarzad nie ma kasy, a poza tym ma to w dupie (tak mi sie wydaje)

 8. Lechita pisze:

  Mogli by ucic 90-lecie pokazem fajerwerkow po jakims meczu tak jak byly po Widzewie jak dostalismy euro

 9. ponoć obnizaja bilety pisze:

  Amatorzy marketingowcy z wronek od BYZNES HOSPYTALYTY podobno obnizaja ceny na wiosne.ciekawe 2% czy 3% no bo 5% to juz trzeba karte kredytowa za 150 zl wyrobic i chodzic na mecze 45 lat bez opuszczonego sezonu!

 10. Emiliano1991 pisze:

  pokaz fajerwerkow nie, bo stadion ma wysoki dech i nic nie byloby widac

 11. betko pisze:

  Szanowna redakcjo myślę że w artykułach na 90-lecie powinien być artykuł o Piotrze Reissie bo to był bardzo ważny człowiek dla Lecha a przede wszystkim oddany jego barwom i jeszcze jedno kończy z graniem i jak zarząd nie chce mu zrobić godnego pożegnania to czas na WIARĘ LECHA