Lech dostanie pieniądze z Pro Junior System

Przed zeszłym sezonem 2016/2017 władze Polskiego Związku Piłki Nożnej postanowiły nagradzać kluby z LOTTO Ekstraklasy, I oraz II-ligi za stawianie na młodzież i swoich wychowanków. Przed poprzednimi rozgrywkami PZPN postanowił przeznaczyć na swój nowy system 10 milionów złotych. Latem podjęto decyzję o zwiększeniu puli nagród do 13 milionów złotych.


System Pro Junior został przedstawiony przez PZPN na początku kwietnia 2016 roku. Napisano go we współpracy z firmą Deloitte. Celem programu jest finansowe nagradzanie klubów z 3 najwyższych frontów w naszym kraju za stawianie na wychowanków. Punkty są przyznawane klubom za czas spędzony przez młodzieżowca na boisku w meczu ligowym. Młodzieżowiec to polski piłkarz zgłoszony aktualnie do rozgrywek, który w swoim klubie spędził minimum 3 lata między 12 a 21. rokiem życia. W sezonie 2017/2018 młodzieżowcem jest zawodnik urodzony w 1997 roku lub młodszy.

Żeby młody gracz był brany pod uwagę przy punktacji w tym systemie musi rozegrać co najmniej 270 minut oraz 5 meczów w rozgrywkach ligowych. Dodatkowo PZPN przyznaje dodatkowe punkty za występy młodzieżowców w kadrach juniorskich od U-17 do U-21. Budżet na nagrody dla najlepszych na ten sezon wynosi 13 milionów złotych z czego 3 mln zł dla klubów z Ekstraklasy, 6 mln zł z I-ligi oraz 4 mln zł z II-ligi.

Jak dotąd w I oraz w II-lidze punkty do programu PJS zdobył każdy klub, ponieważ wystawianie wychowanków na boisko jest wpisane w regulaminie rozgrywek. W I-lidze i II-lidze na nagrody pieniężne może liczyć 5 najlepszych drużyn w tym zestawieniu. Na ten moment są to Górnik Łęczna, Stomil Olsztyn, Ruch Chorzów, Zagłębie Sosnowiec i Puszcza Niepołomice, a w II-lidze Siarka Tarnobrzeg, Rozwój Katowice, Znicz Pruszków, Stal Stalowa Wola oraz Błękitni Stargard.

W Ekstraklasie nagrodzona za stawianie na młodzież zostanie tylko pierwsza trójka. Aktualnie w klasyfikacji Pro Junior System po 32. kolejkach prowadzi Górnik Zabrze (7245 punktów), ubiegłoroczny zwycięzca Lech Poznań (6088 punktów) i Cracovia Kraków (3588 punktów). Kolejorz w sezonie 2017/2018 nie wygra tego programu, do końca rozgrywek zostało tylko 5 meczów, zatem w czerwcu za 2. miejsce otrzyma on 1 mln złotych. Beniaminek dostanie 1,4 mln zł, a trzeci klub 0,6 mln zł. Oczywiście te pieniądze będzie musiał przeznaczyć na dalsze szkolenie juniorów.

Co ciekawe w Pro Junior System na szczeblu Ekstraklasy punkty zdobyło na razie tylko 11 zespołów. W bieżących rozgrywkach w PJS nie punktowała jeszcze Arka Gdynia, Termalica Nieciecza, Korona Kielce, Sandecja Nowy Sącz i Śląsk Wrocław, gdzie nie stawia się na młodzież, a na bardziej doświadczonych piłkarzy.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <21 komentarzy

 1. mr_unknown pisze:

  Sosnowiec nabija sobie punkty naszym Puchaczem 😉

  • Wiaduktor pisze:

   Nie może nabijać puchaczem, bo młodzieżowiec musi grać minimum trzy lata. Czytamy że zrozumieniem artykuły 😉

 2. John pisze:

  Dobry i 1mln.Lech i tak stawiał by na młodzież bez względu na PJS.A za taką premię 1mln złotych ,można coś fajnego zrobić w akademii.Można np.przeznaczyć te pieniądze, na zabezpieczenie się kontraktami z najbardziej zdolnymi zawodnikami.
  Ostatnio dużo młodych zawodników ,przedłuża ,bądź podpisuje pierwsze profesjonalne kontrakty z Lechem,3 letnie ,bo młody zawodnik 15 ,czy 16 letni nie może chyba podpisać dłuższej umowy.

 3. arek z Dębca pisze:

  To i tak są grosze. PZPN powinno dotować akademie, bo właśnie z nich wywodzą się przyszli kadrowicze. A tych akademii jest jak na lekarstwo bo ich prowadzenie dla większości klubów jest zbyt kosztowne i łatwiej i taniej jest sprowadzanie często szrotu z zagranicy.

 4. WW pisze:

  Gdyby Górnik miał kasę to młodych grałoby mniej.

 5. tomasz1973 pisze:

  Boniek zamiast wymyślać durne przepisy z limitem obcokrajowców spoza UE, powinien wspierać finansowo kluby grające młodzieżowcami dużo, dużo bardziej niż obecnie. PZPN ma niby rekordowe dochody, ale jakoś o inwestycji w przyszłość nikt tam nie myśli. Każda zainwestowana obecnie złotówka w takiego przykładowego Klupsia może spowodować to, że za 3-4 lata to oni będą podstawą drużyny narodowej, podstawą lepiej wyszkoloną, niż obecne Rybusy, Grosiki i inne turbokozaki. Co to jest w dzisiejszej piłce 1 mln zł? Śrubki! I chyba Rudy, jako poważny bizmesmen ma tego świadomość, no ale co pr jest dobry, zawsze on, czy Koźmiński może przed kamerami powiedzieć, że wspierają piłkę młodzieżowa i przekazują na nią pieniądze dla klubów.

  • stowoda pisze:

   Po poznańsku … poznaniak nie kręci klubrem na bejmy… nigdy !

  • tomasz1973 pisze:

   Tak nosem na pieniądze się nie kręci i ja tego nie neguję, ale zdania nie zmienię, że Rudy robi to dla swojego pr, a nie dla przyszłości polskiej piłki, bo gdyby tak chciał to ustawić, to dałby znacznie więcej, bo chyba nie powiesz mi, że 250 tys euro w obecnej piłce coś znaczy.

 6. Kibic Lecha pisze:

  Panowie to są ochłapy od pana Bońka nie warto tego nawet komentować w taki sposób nie poprawimy stanu polskiej piłki

 7. 07; pisze:

  Powiem tak – 1 miln to dla zwykłego kibica dużo, ale dla klubu na przysłowiowe waciki…

 8. alvaro9 pisze:

  Zauważcie, że CAŁE te pieniądze dany klub ma przeznaczyć na szkolenie młodzieży. W Lechu ok, się zagospodaruje, ale w takim Górniku to i tak za dużo jak na pensje dla trenerów juniorskich zespołów i kontrakty dla młodych perełek, za to w sam raz na budowę nowego boiska, natomiast zdecydowanie zbyt mało na budowę poważnej akademii. Z tym, że na to potrzeba dużo, dużo więcej, a PZPN to nie jakaś dojna krowa żeby finansować akademie klubom, które są prywatnymi przedsiębiorstwami i bynajmniej nie wychowują zawodników w szczytnym celu wzmocnienia piłki reprezentacyjnej tylko aby na nich później zarobić.

 9. Alcatraz pisze:

  Ja nie będę krzyczał, że tych pieniędzy jest za mało.
  Mnie się ten program podoba i on jest bardziej wskazówką dla takiej korony czy Arki aby nie zaniedbywać szkolenia.
  Ostatnie transfery Bednarka, Kownackiego czy niedoszły Gumnego też robią swoje w świadomości właścicieli klubów.
  Mogę się zgodzić że Boniek, PZPN robi za mało w tym temacie, ale lepszy rydz niż nic.

  • aliz pisze:

   Racja, mnie tez sie podoba – pomijając kwestię „dużo-mało z PZPN-u” – to i tak kasa, którą dostaje Akademia i na pewno kwota nie do pogardzenia.
   O finanse klubu niech się martwia właścicele – to ich „zabawki”.

  • aliz pisze:

   P.S. jeśli budżet Akademii wynosi ok 5mln zł, to1mln nagrody nie wydaje się „ochłapem”

  • tomasz1973 pisze:

   A czy ktoś pisze, ze mu się nie podoba? Obejrzyjcie sobie wywiady Bońka, albo szczególnie Koźmińskiego jak pierdolą ile to przeznaczają na młodych piłkarzy. To jest dobry program, ale ze zbyt małymi kwotami. PZPN za ostatnie występy narodowej w ME, a teraz na MŚ ma naprawdę sporo kasy, zamiast na swoje wycieczki po Bermudach, czy kolejne miliony premii w zasadzie za nic, bo za sam awans, dla piłkarzy i sztabu przeznaczyli więcej na szkolenie młodzieży, wyjdzie to wszystkim na dobre.

 10. stowoda pisze:

  Ciekawe, takie polskie.
  Nie ma bejmów wcześniej to NIKT nawet się nie odezwie, są to jest fala krytyki że „trzeba jakoś tak inaczej zrobić żeby było dobrze”.
  No to JAK zrobić ? Czy wcześniej ktoś kazał likwidować rezerwy klubom Ekstraklasy? Dlaczego Jaga ma bejmy na transfery, a nie ma na wybudowanie porządnego boiska treningowego w Białymstoku? I tak dalej. Kluby idą na łatwiznę, a ten System Pro Junior to i tak nie zmusi klubów takich jak Sandecja żeby szkolili młodych. Bo oni mają to glęboko w dupie !

 11. Kibic Lecha pisze:

  Panowie bz PZPN są ochłapy a jezeli mówimy o PZPN to musi być to program dla polskiej piłki Lech jest tu nieważny bo tylko Lech moze dbać o własne klubowe interesy Ja uwazam ze obecność pana Bońka w struktórach PZPN to wielka szkoda dla polskiej piłki

  • stowoda pisze:

   No jasne. Lepszy bylby Kręcina, Lato czy Kucharski. No wtedy to bylaby bajka,raj.