Najciekawsze mecze ligowców

Zimowe przygotowania 2019 do rundy wiosennej w LOTTO Ekstraklasie powoli się kończą. Wiele drużyn do pierwszego meczu o stawkę nie zagra już żadnego kontrolnego spotkania, parę ekip ostatni sparing przed wznowieniem rozgrywek zaliczy w ten weekend. Tej zimy kilka zespołów w tym Lech Poznań miało okazję zmierzyć się z naprawdę solidnymi rywalami.Ekstraklasowe kluby, które nie grają w europejskich pucharach lub uczestniczą co jedynie w eliminacjach do fazy grupowej nie mają okazji rywalizować z lepszymi zespołami od siebie. Jedyną szansą gry z uznanymi europejskimi markami dla wielu polskich ligowców są mecze sparingowe w których zimą 2019 nasze drużyny często dostawały solidną lekcję futbolu.

Ciekawe sparingi w Turcji miał Lech Poznań, który mierzył się z Mistrzem Ukrainy, zdobywcą Pucharu i uczestnikiem 1/16 Ligi Europy, Szachtarem Donieck. Kolejorz zebrał baty 0:3. Przegrał też z aktualnym wicemistrzem Austrii grającym latem w eliminacjach Ligi Mistrzów oraz obecnym zdobywcą Pucharu Austrii, Sturmem Graz, który ograł Lecha Poznań wynikiem 2:1. W sparingu z Dinamem Zagrzeb, czyli ze zdobywcą dubletu w Chorwacji oraz uczestnikiem 1/16 Ligi Europy nie dał sobie rady także Śląsk Wrocław przegrywając 0:2.

Parę innych drużyn w starciach z mocniejszymi od siebie rywalami, którzy dość regularnie występują w europejskich pucharach zanotowało już lepsze rezultaty. Przykładowo Piast Gliwice zremisował z azerskim Karabachem Agdam 1:1. Wisła Płock pokonała czołowy bułgarski klub i finalistę pucharu, Levskiego Sofia 2:1, a Korona Kielce kontrolnie okazała się lepsza od lidera węgierskiej ekstraklasy, Ferencvarosu Budapeszt triumfując 3:2. Na uwagę zasługują również towarzyskie potyczki Cracovii Kraków oraz Lechii Gdańsk.

Obecny lider LOTTO Ekstraklasy w jednym z kontrolnych spotkań wygrał z występującym w ostatnich latach w Lidze Mistrzów czy w wiosennej części Ligi Europy mistrzem Bułgarii, Ludogorcem Razgrad 1:0. Z kolei Cracovia poradziła sobie w sparingu z wicemistrzem Serbii, Partizanem Belgrad zwyciężając fównież 1:0. Z ciekawych meczów towarzyskich jeszcze dziś Piast Gliwice spotka się z solidnym ukraińskim klubem Zoryą Ługańsk, a Pogoń Szczecin zmierzy się ze zdobywcą Pucharu Danii, Brondby Kopenhaga.

Rywalizacja ligowców z silniejszymi klubami lub co najmniej na zbliżonym poziomie mogła być dla nich dobrym materiałem szkoleniowym. Polska Ekstraklasa nie ma zbyt wysokich notowań przez co sparingpartnerzy wielu ekip tej zimy byli słabi albo przeciętni. Nie brakowało przeciwników z niższych lig portugalskich, cypryjskich, starć z przeciętnymi zespołami z Rosji, Bułgarii, Serbii, z Czech, a nawet sparingów z drużynami młodzieżowymi, z Azji czy ze Skandynawii.Najciekawsze sparingi klubów z Ekstraklasy – zima 2019:

Mecze już rozegrane:

Cracovia Kraków – Partizan Belgrad 1:0
Lech Poznań – Szachtar Donieck 0:3
Lech Poznań – Sturm Graz 1:2
Lechia Gdańsk – Ludogorets Razgrad 1:0
Korona Kielce – Ferencvaros Budapeszt 3:2
Piast Gliwice – Karabach Agdam 1:1
Śląsk Wrocław – Dinamo Zagrzeb 0:2
Wisła Płock – Levski Sofia 2:1

Mecze do rozegrania:

Piast Gliwice – Zorya Ługańsk (02.02)
Pogoń Szczecin – Brondby Kopenhaga (02.02)

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <