Kluczowa przewaga

W mistrzowskim sezonie 2021/2022 zespół Lecha Poznań miał bardzo poważnego konkurenta w postaci Rakowa Częstochowa, który w pewnym momencie rozgrywek odrobił do nas całą stratę, jaką miał po rundzie jesiennej. Mimo aż 6 zwycięstw z rzędu na finiszu rozgrywek Kolejorz wcale nie był najlepszą drużyną wiosną.

Sztaby szkoleniowe drużyn PKO Ekstraklasy często dzielą sezony czy rundy na etapy (okresy pomiędzy przerwami na kadrę). W sezonie 2021/2022 było sześć takich etapów, w których Lech Poznań punktował w miarę równo. Najgorzej poszło mu pomiędzy wrześniową a październikową przerwą na obozy reprezentacji, kiedy w 4 kolejkach ugrał 7 oczek. Mimo już mniej efektownej gry bardzo efektywny był czas od listopadowej przerwy na kadrę aż do końca rundy jesiennej, gdy podopieczni Macieja Skorży na 15 możliwych punktów do zdobycia ugrali 12.

I etap jesieni w lidze: 4-2-0, 11:3 (14 punktów w 6 meczach)
II etap jesieni w lidze: 2-1-1, 11:3 (7 punktów w 4 meczach)
III etap jesieni w lidze: 2-2-0, 6:2 (8 punktów w 4 meczach)
IV etap jesieni w lidze: 4-0-1, 9:5 (12 punktów w 5 meczach)

I etap wiosny w lidze: 3-2-2, 15:6 (11 punktów w 7 meczach)
II etap wiosny w lidze: 7-1-0, 15:5 (22 punkty w 8 meczach)

Na uwagę zasługuje etap od początku wiosny do marcowej przerwy na kadrę. Lech Poznań był wtedy średniakiem, to właśnie wtedy Raków Częstochowa zdobył 6 oczek więcej od Kolejorza odrabiając wszystkie straty, jakie miał po ostatniej jesiennej 19. kolejce. Do marcowej przerwy na kadrę Lech Poznań w 7 meczach odniósł tylko 3 zwycięstwa przegrywając aż 2 razy w tym po raz pierwszy w sezonie przy Bułgarskiej.

Bilans jesieni: 12-5-2, 37:13
Bilans wiosny: 10-3-2, 30:11

Raków Częstochowa bardzo wysoko zawiesił poprzeczkę Kolejorzowi, który najlepszy etap w sezonie 2021/2022 zaliczył na finiszu rozgrywek. Od zakończenia marcowej przerwy na kadrę Lech Poznań zanotował ligowy bilans 7-1-0, gole: 15:5 nastawiając się wówczas bardziej na efektywną grę, która przyniosła mu Mistrzostwo Polski. Mimo świetnej serii 6 kolejnych wygranych w ostatnich 6 kolejkach zespół Lecha Poznań nie był najlepszy wiosną, a o jego mistrzostwie zadecydowała przede wszystkim przewaga z jesieni.

Raków Częstochowa w 15 kolejkach rozegranych w 2022 roku zdobył oczko więcej od nas, przegrał tylko raz (najmniej porażek w lidze) i właśnie ta porażka w sposób matematyczny od razu zakończyła rywalizację o tytuł. To pokazuje, jak efektywny wiosną był Lech Poznań, wystarczyła jedna jedyna przegrana Rakowa Częstochowa (pierwsza od grudnia 2021), żeby zdobywca Pucharu Polski przegrał wyścig o ważniejsze trofeum. Raków wiosną miał najlepszą defensywę (8 straconych goli) i wraz z Lechią jako jedyny nie poniósł w minionej rundzie domowej porażki. Dla odmiany Mistrz Polski miał wiosną najlepszą ofensywę (30 strzelonych bramek) i bilans 10-3-2, 30:11 przy wiosennym bilansie wicemistrza 10-4-1, 24:8.

Najgorszym klubem w rundzie wiosennej była Stal Mielec, ale Śląsk Wrocław i Wisła Kraków wygrały tylko raz. Klub z Dolnego Śląska, który szczęśliwie utrzymał się w Ekstraklasie przez całą wiosnę nie odniósł u siebie żadnego zwycięstwa.