Warto wiedzieć: Lech – Górnik (30.04.2023)

Stały przedmeczowy cykl „Warto wiedzieć” to materiały z krótkimi ciekawostkami i informacjami na temat spotkania Kolejorza z danym rywalem, rzeczy o których warto pamiętać przed każdym kolejnym meczem Lecha Poznań oraz o których po prostu warto wiedzieć. Wszystko co najważniejsze publikujemy w jednym miejscu kilkadziesiąt godzin przed pierwszym gwizdkiem sędziego.

Warto wiedzieć: Lech Poznań – Górnik Zabrze (30.04.2023)

O polepszenie bilansu – Lech rozegra jutro z Górnikiem 107 spotkanie, 103 ligowe i 52 u siebie. Kolejorz ma korzystny bilans z zabrzanami, w niedzielę powalczy o 47 wygraną, 46 ligową oraz o 28 u siebie.

Dobra seria z Górnikiem – Lech nie przegrał z Górnikiem w żadnym z 8 ostatnich spotkań na 2 frontach (dom i wyjazd) wygrywając w 4 poprzednich meczach (3 ligowych).

Lata bez porażki – Lech ostatni raz przegrał z Górnikiem w Zabrzu w 2017 roku, natomiast u siebie dokładnie 15 marca 2019 roku (0:3 za Adama Nawałki).

Kolejorz lubi górników – Lech Poznań w ostatnich 17 meczach z Górnikiem Zabrze u siebie zaliczył bilans 12-3-2.

Górnik wraca po wielu miesiącach – Górnik przybędzie do Poznania po dość długiej przerwie, zabrzanie ostatni raz gościli przy Bułgarskiej w grudniu 2021 roku, kiedy po emocjonującym, interesującym starciu Lech wygrał 2:1 potrafiąc odrobić straty i strzelić decydującą bramkę w doliczonym czasie gry.

Trafią obie drużyny? – W ostatnich 8 spotkaniach na 2 frontach bramkę strzelał zarówno Lech jak i Górnik.

Gole wiszą w powietrzu – W ostatnich 22 spotkaniach Lecha z Górnikiem na 2 frontach padała co najmniej jedna bramka. Po raz ostatni nikt nie strzelił gola w 2012 roku w Poznaniu a w Zabrzu jesienią 2004 roku.

Lech raczej strzeli – Poznaniacy w ostatnich 8 meczach z zabrzanami na 2 frontach zdobyli aż 18 bramek.

Urban wraca do Poznania – W niedzielę do Poznania wróci były trener Lecha, Jan Urban. Bilans Urbana z Lechem jest niekorzystny – 5-4-6, 14:14. 61-letni szkoleniowiec przegrał z poznaniakami ostatnie 3 mecze. Wcześniej miał serię 6 gier z nami bez porażki.

Górnik na fali wznoszącej – Górnik ma aktualnie passę 3 z rzędu meczów bez porażki. Wygrał ostatnie 2 spotkania bez straty gola.

Górnik bez gwiazdy – Jutro Górnik będzie musiał poradzić sobie bez zawieszonego Lukasa Podolskiego (5 bramek i 8 asyst w lidze). U nas z tego samego powodu nieobecni będą boczni obrońcy Barry Douglas oraz Alan Czerwiński.

Nieudane majówki – Lech Poznań ma serię 6 kolejnych porażek w okresie majówki (4 pucharowych). W lidze przegrał u siebie z Górnikiem 2:4 (2018) i ze Stalą 1:2 (2021)

Wygrać w okresie majówkowym – Lech ostatni raz w okresie majówki wygrał 10 lat temu (29 kwietnia 2013 w Białymstoku) a u siebie 3 maja 2012 roku (z Podbeskidziem 1:0).

O przedłużenie serii – Lech nie przegrał w lidze od 26 lutego mając obecnie serię 7 kolejnych spotkań bez porażki. Lech nie wygrał jednak w ostatnich 2 meczach ligowych.

O 3. miejsce – 30. kolejka będzie bardzo ważna w kontekście tego, kto może zająć 3. miejsce medalowe na koniec sezonu i zgarnąć blisko 4 miliony złotych więcej. Pogoń dziś o 20:00 gra w Gliwicach z Piastem, który może nam pomóc. W razie chociaż remisu i niedzielnej wygranej Lecha odzyskamy pozycję na podium.

Lepiej na wyjazdach niż u siebie – Lech w tym sezonie ligowym lepiej punktuje na wyjazdach niż u siebie. Bilans przy Bułgarskiej jest przykry, celem Kolejorza jest komplet 3 domowych zwycięstw do końca sezonu.

Dom: 7-2-5, 20:14
Wyjazd: 6-8-1, 21:14

Okres na gola – Lech w tym sezonie ligowym najskuteczniejszy jest między 41 a 50 minutą i pomiędzy 61 a 70 minutą gry. W tym przedziale czasowym zdobył już po 8 goli.

Ulubiony wynik – Lech 9 z 13 ligowych zwycięstw w tym sezonie osiągnął różnicą jednego gola. Ulubionym rezultatem poznaniaków jest 1:0 (5 takich wygranych).

Prawie zawsze wyższe posiadanie – Lech w tym sezonie ligowym prawie zawsze miał wyższe posiadanie piłki po końcowym gwizdku od rywala. Jedynym meczem, w którym miał niższe posiadanie niż przeciwnik było spotkanie w Warszawie.

Strzelić bramkę na 1:0… – Kolejorz w trwających rozgrywkach Ekstraklasy wygrał 11 z 13 meczów, w których jako pierwszy obejmował prowadzenie (11-1-0).

…i nie stracić na 0:1 – Lech w tym sezonie ligowym zwyciężył tylko 2 razy, gdy przegrywał 0:1. Straty odrobił w Białymstoku i w Łodzi (zwycięstwa 2:1).

Czterech musi uważać – W niedzielę zagrożeni pauzą są Nika Kvekveskiri, Afonso Sousa, Adriel Ba Loua i Joel Pereira (kolejny zagrożony Filip Szymczak w tym sezonie już nie zagra). Kolejna kartka dla któregoś z nich będzie skutkowała nieobecnością w następnym meczu ligowym z Cracovią przy Bułgarskiej (sobota, 6 maja, godz. 17:30).

Śledźcie nas – W niedzielę z tradycyjnym przedmeczowym i meczowym raportem na żywo prosto z Bułgarskiej ruszamy na KKSLECH.com już o godzinie 16:00. Jak zwykle podczas naszej relacji nie zabraknie pierwszych zdjęć z trybun oraz z murawy. Starcie z górnikami będzie można zobaczyć na C+ Premium i C+ 4K.

Będą tłumy – Majówka, w końcu wiosenna pogoda i nieobecność wielu kibiców Lecha na wielu poprzednich ligowych meczach – To może mieć wpływ na wysoką frekwencję, jaka się szykuje. Niedzielne spotkanie obejrzy a trybun około 30 tysięcy ludzi.

Sylwestrzak rozjemcą – Arbitrem niedzielnych zawodów w stolicy Wielkopolski będzie Damian Sylwestrzak. 31-letni sędzia z Wrocławia prowadził w tym sezonie 2 nasze mecze z Widzewem (2:0) oraz z Lechią (5:0). Za VAR będzie odpowiadał Tomasz Kwiatkowski.

Lech jest faworytem – Według firmy bukmacherskiej BetCris faworytem do zwycięstwa w niedzielę, 30 kwietnia, o godzinie 17:30 będzie Lech. Średni kurs na wygraną Kolejorza wynosi 1.67, na remis 3.90 a na triumf Górnika 4.75.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <