Opinia eksperta na temat outsourcingu na Ukrainie

Od 2000 r. rynek outsourcingu na świecie dynamicznie wzrasta i sytuacja na Ukrainie odpowiada światowym trendom. W 2010 r. kraj nawet został uznany za jeden z najlepszych na świecie pod względem outsourcingu rozwoju oprogramowania dla klientów z Europy Zachodniej. Od tego czasu zarówno gospodarcza, jak i prawna sytuacja w kraju znacznie się zmieniła, postaramy się zatem wyjaśnić: jakie wady i zalety ma outsourcing we współczesnej Ukrainie.

Perspektywy rozwoju ukraińskiego rynku outsourcingu

Wśród krajów o najniższych kosztach utrzymania kadry pracowniczej Ukraina zajmuje 6. miejsce. Przenosząc wszystkie swoje „zdolności produkcyjne” w sektorze IT na Ukrainę, firmy zachodnie mogą obniżyć koszty o 40–60%. Charków i Dniepr zajmują 3. i 5. miejsce w rankingu najbardziej rentownych miast pod względem rozwoju IT. Ale to nie są wszystkie zalety. Wśród innych znajdują się:

• spora liczba wykwalifikowanych specjalistów, swobodnie posługujących się kilkoma językami, dzięki licznym wyspecjalizowanym uniwersytetom i kursom odbywanym w Kijowie, Lwowie, Charkowie i Dnieprze;
• niskie koszty utrzymania biura: koszt utrzymania biura na Ukrainie wynosi około 500 USD miesięcznie, a w San Francisco może sięgać nawet 10 000 USD;
• wysoki poziom kompetencji specjalistów. Ukraina od wielu lat była technologicznym centrum ZSRR, a dziedzictwo to odbija się echem po dziś dzień. Każde większe miasto ma uniwersytety techniczne, a coraz więcej młodych ludzi wybiera specjalności techniczne. Ukraina zajmuje 3. miejsce na świecie pod względem liczby osób z wyższym wykształceniem, 2. miejsce pod względem liczby magisterskich i 4. miejsce na świecie pod względem liczby certyfikowanych specjalistów IT.

Problemy rynku outsourcingu na Ukrainie

Pomimo tak imponujących wskaźników na Ukrainie istnieje szereg problemów, które zdaniem niektórych ekspertów mogą prowadzić do znacznego spowolnienia wzrostu tego rynku. Słaba ochrona praw inwestorów, niewyraźne zasady opodatkowania i brak naprawdę działających praw autorskich – wszystko to komplikuje pracę – nie tylko outsourcerów, ale w zasadzie każdej firmy.

Jak w takich warunkach wybrać specjalistów, z którymi warto nawiązać współpracę? Eksperci polecają nawiązywać partnerskie relacje z firmami, mającymi spore doświadczenie w działalności na rynku. Na przykład, Wow24-7, o której więcej przeczytasz tutaj – wow24-7.io, funkcjonuje od 15 lat i skutecznie eliminuje wszystkie problemy w zakresie współpracy z zagranicznymi partnerami, w tym:

• udziela wstępnej konsultacji za darmo i tworzy szczegółowy plan współpracy, odpowiednio do potrzeb zleceniodawcy;
• kreuje strategię współpracy, zorientowaną na osiągnięcie sukcesu na rynku w maksymalnie krótkim czasie;
• dobiera zespół odpowiednio do potrzeb zleceniodawcy (kadra techniczna i menedżerska, specjaliści marketingowi oraz analitycy biznesowi itd.);
• zapewnia dokładne wsparcie projektów startupowych;
• przeprowadza szkolenie pracowników wykonujących zadania w ramach zleconych projektów;
• dopasowuje harmonogram działalności wraz ze zmianą sytuacji na rynku;
• zapewnia odpowiednią bazę techniczną, w tym platformy CRM itd.

Jak można zauważyć, wybierając ukraińskie firmy z dużym doświadczeniem działalności na rynku i szeroką ofertą, zorientowaną na zagranicznych partnerów, można uzyskać maksymalną korzyść z usług outsourcingowych. Tacy specjaliści, jak Wow24-7, zapewnią całodobowe wsparcie Twoich projektów i pomogą osiągnąć sukces w maksymalnie krótkim czasie, przy minimalnych wydatkach.