Stadion Miejski

Nazwy obiektu: Stadion Miejski, Stadion Lecha, Bułgarska, Stadion Poznań, Enea Stadion
Gospodarz obiektu: KKS Lech Poznań SA
Właściciel obiektu: Miasto Poznań
Operator obiektu: KKS Lech Poznań i Marcelin Management (od września 2011)
Adres: ul. Bułgarska 17
Pojemność: 41609 (sektor gości 1500)
Inauguracja starego stadionu: 23.08.1980 (mecz Lech Poznań – Motor Lublin 1:1)
Inauguracja nowego stadionu: 30.09.2010 (mecz Lech Poznań – FC Salzburg 2:0)
Koszt budowy nowego stadionu: 750 mln zł
Oświetlenie: 1960 Lx (300 lamp)
Główne boisko: 105m x 66m (płyta podgrzewana)
Boiska treningowe: cztery boiska w tym dwa pełnowymiarowe i jedno ze sztuczną, podgrzewaną murawą
Parkingi: Trzy parkingi (dwa vipowskie za I i IV trybuną) oraz jeden dla kibiców (od ul. Ptasiej)
Dodatkowe wyposażenie: Trzy kasy biletowe pod promenadami, sklep Lecha Poznań pod IV trybuną, plac zabaw za IV trybuną i namiot z lodowiskiem (czynne od listopada do marca). Pod I trybuną mieści się siłownia Fit For Free, restauracja oraz klub muzyczny.
Trybuny: I trybuna (im. Teodora Anioły od boisk treningowych), II trybuna (Kocioł, trybuna fanatyków Kolejorza od strony fortu), III trybuna (im. Henryka Czapczyka od ul. Bułgarskiej), IV trybuna (im. Edmunda Białasa od ul. Ptasiej)

Dodatkowe informacje: 45 loż vipowskich, 1100 miejsc biznesowych, 266 miejsc dla niepełnosprawnych, 250 miejsc dla dziennikarzy, w tym około 200 siedzisk z pulpitami. Dwa telebimy, siedem ton stali (konstrukcja dachu) oraz 10 tys. metrów kwadratowych powierzchni komercyjnej. W okolicach stadionu znajduje się m.in. hotel, salon samochodowy, trzy sklepy spożywcze, punkt gastronomiczny, postój taksówek czy za boiskami treningowymi – Lasek Marceliński. Dodatkowo siedzibę na stadionie ma m.in. Wielkopolskie Centrum Rehabilitacji czy biura Amiki.

W lipcu 2011 roku zakończyły się negocjacje w sprawie dzierżawy stadionu. Tym samym od września operatorem stadionu Miejskiego znajdującego się przy ul. Bułgarskiej 17 jest klub KKS Lech Poznań i spółka Marcelin Management. Czynsz stały oraz czynsz zmienny zależy od wpływów z dnia meczowego oraz sprzedaży praw do nazwy stadionu. Czynsz stały wynosi 3 miliony 100 tysięcy złotych rocznie. Czynsz za wpływy z dnia meczowego wynosi średnio 7,5%, natomiast czynsz z praw do nazwy stadionu 30%. W maju 2013 roku został podpisany aneks do tej umowy i operator płaci miastu mniejsze stawki niż pierwotnie było w umowie. W czerwcu nazwę stadionu wykupiła za to firma Inea z którą klub podpisał 5-letni kontrakt. W lutym 2017 roku zapadła decyzja o budowie klubowego muzeum w czerwcu, które uzupełni otwartą jesienią 2014 roku Strefę Legend.

O stadionie: Stadion poznańskiego Lecha bez wątpienia należy do najpiękniejszych obiektów sportowych w Polsce, choć przed końcem 2008 roku charakterystyczne, białe, ogromne jupitery w kształcie „łabędzi” zostały zburzone. Na stadionie w Poznaniu od lat odbywają się różnego rodzaju imprezy m.in. Stadium of Sound, a otwarcie pierwszego polskiego obiektu na Euro 2012 uświetnił koncert Stinga. Od czasu do czasu na Bułgarskiej swoje mecze rozgrywa także reprezentacja Polski. Stadion Miejski w lipcu 2006 roku przyjął natomiast uczestników Mistrzostw Europy do lat 19, zaś w czerwcu 2012 Irlandię, Włochy i Chorwację podczas Euro. Od września 2011 roku jedną z aren Euro 2012 rządzi KKS Lech Poznań i Marcelin Management.

Wszystkich sympatyków zapraszamy do odwiedzenia działu „Budowa Stadionu” gdzie znajdują się zbiór fotografii z rozbudowy stadionu Miejskiego.

Najnowsza galeria stadionu przy ul. Bułgarskiej (12.05.2011):

Sala Legend stadionu przy ul. Bułgarskiej (03.10.2014):

Makieta stadion przy ul. Bułgarskiej 17 w Poznaniu:

Autorem makiety i zdjęć jest Przemysław Górnicki

Aktualne fotografie stadionu Miejskiego:

Archiwalne fotografie stadionu Miejskiego:


Autorzy zdjęć: Arkadiusz Szymanowski/Krzysztof Krause