Zima na wiceliderze. Udane zakończenie roku. Cel na wiosnę jasny

W meczu 15. kolejki piłkarskiej T-Mobile Ekstraklasy sezonu 2012/2013, Lech Poznań pokonał na wyjeździe Koronę Kielce 1:0 (0:0) i 2012 rok zakończył w doskonałym stylu. Kolejorz do wiosny przezimuje na pozycji wicelidera, a do prowadzącej Legii Warszawa traci tylko cztery punkty.

5 min. – Mecz od ataków rozpoczęła Korona, ale szybko przebudził się Lech. Ładna akcja gości i dośrodkowanie Bereszyńskiego głową zatrzymał jeden z obrońców Korony.
10 min. – Ładna kontra Korony. Piłka trafiła na prawą stronę do Korzyma, ale ten przekładał futbolówkę na lewą nogę i stracił ją.
11 min. – Dobra sytuacja Lecha. Bereszyński uderzył jednak w Kijanskasa.
13 min. – Dwie dobre wrzutki Kędziory, lecz obrońcy Korony poradzili sobie z nimi.
15 min. – Proste zagranie kielczan wyłapał Kotorowski. Mogło być groźnie.

16 min. – Zakotłowało się pod bramką Lecha. Uderzenie Korzyma doskonale sparował Kotorowski.
20 min. – Ładnie na prawej stronie powalczył Bereszyński. Niestety jego akcję zmarnował Tonev, który źle przyjął piłkę.
25 min. – Płasko zagrał Henriquez, ale nikt nie przeciął dobrego podania.
29 min. – Z lewej strony dośrodkował Henriquez. Strzał Beresia głową minimalnie minął bramkę Szlakotina.
30 min. – Ta część meczu zdecydowanie należała do Kolejorza, który panował we wszystkich formacjach.

31 min. – Piękne podanie Linettego, a później celny strzał Bereszyńskiego. Szkoda, że w środek bramki.
32 min. – Setka Lecha. Dośrodkowanie Toneva i Ślusarski z bliska nie trafia głową do bramki.
35 min. – Pierwsza od kilkunastu minut akcja Korony. Dośrodkowanie Korzyma i piąstkuje Kotorowski.
44 min. – Po paru słabszych minutach rzut wolny miała Korona. Henriquez się zawahał, jednak wszystko wyjaśnił Kotorowski.
45 min. – W pierwszej połowie Kolejorz grał całkiem nieźle, a szczególnie piłką w środku pola. Niestety setkę znów zmarnował Ślusarski.

48 min. – Ładna akcja Lecha. Z lewej strony do Ślusarskiego zagrał Linetty, lecz napastnik Kolejorza w ogóle nie potrafił oddać strzału.
57 min. – Oprócz tej sytuacji na boisku nie działo się nic wartego uwagi. Gra toczyła się głównie w środkowej strefie boiska, a tempo było powolne.
60 min. – Błąd Luisa. Piłkę przejął Janota, ale jego płaski strzał ze środka był za słaby, aby zaskoczyć Kotorowskiego.

64 min. – Centrostrzałem popisał się Henriquez. Piłka przeleciała jednak obok bramki Korony.
69 min. – Po rzucie rożnym bliski zdobycia gola był Ślusarski, ale nie udało się napastnikowi Lecha wepchnął piłki do siatki z bliskiej odległości.
73 min. – Z dystansu uderzył Trałka, ale piłka zamiast na bramkę trafiła na nogę Ślusarskiego, który wpakował ją do bramki. Lech prowadzi 1:0.

76 min. – Kontra Lecha, lecz Gergo zamiast strzelać wolał podawać. Źle.
82 min. – Groźne dośrodkowanie Sobolewskiego, z piłką mija się Kotorowski, ale futbolówka nie wpadła do siatki.
90+2 min. – Pod koniec meczu Korona grała już tylko długą piłką. Miała też rzut wolny, ale kapitalną interwencją po nim popisał się Kotorowski.
90+3 min. – Ostatecznie Lech wygrał 1:0 i zimę spędzi na drugim miejscu!

MKS Korona Kielce – KKS Lech Poznań 0:1 (0:0)

Bramka: 73.Ślusarski

Żółte kartki: Jovanović, Malarczyk – Murawski, Henriquez

Sędzia: Szymon Marciniak (Płock)

Widzów: 5500

MKS Korona: Szlakotin – Kuzera, Kijanskas, Malarczyk, Lisowski – Korzym, Lenartowski, Jovanović, Szekely (46.Sobolewski) – Jamróz (39.Janota), Żewłakow (69.Sierpina).

Rezerwowi: Małecki, Angielski, Kiercz, Sierpina, Lech, Sobolewski, Janota.

KKS Lech: Kotorowski – Kędziora, Wołąkiewicz, Djurdjević, Henriquez – Bereszyński, Murawski, Drewniak (71.Trałka), Linetty – Tonev (73.Lovrencsics) – Ślusarski (88.Wolski).

Rezerwowi: Miszczuk, Ceesay, Wilk, Trałka, Lovrencsics, Reiss, Wolski.

4. kksjanek pisze:

Tylko zwycięstwo! Walka walka i jeszcze raz walka i wyszarpane 3 punkty, bo trzeba gonić Legię.

5. KKSLECH.com pisze:

Nieoficjalny jeszcze: Kotorowski – Kędziora, Wołąkiewicz, Djurdjević, Henriquez – Murawski, Linetty, Drewniak – Bereszyński, Ślusarski, Tonev.

6. Kris155 pisze:

Korona 3-0 Lech taka jest brutalna rzeczywistość. W ten skład personalny już nie wierzę. Gergo znowu zagra padakę, tak samo Tonev.

7. Ja pisze:

Co jest z Kebbą i Trałką ?

8. guralesko pisze:

w koncu Kedziora ma szanse pograc od poczatku mam nadzieje ze sie chlopak pokaze tylko 3 pkt

9. wielkikks pisze:

Oby niebiosa sprzyjały bo może to być dzisiaj potrzebne 🙂

10. Dymas89 pisze:

Bereszyński jako prawy pomocnik w końcu Rumak to zrozumiał brawo.

11. MaTeUsZ BoReK pisze:

8 polaków? coś tu jest nie tak

12. Lechiciarz pisze:

czemu moje komentzrze są anulowane?

13. Zapoznaj się z regulaminem witryny.

14. Tonev pisze:

tak zapznałem się i czrmu nic nie mogę napisać wytłumaczcie mi to.

15. bogdan pisze:

16. KKSLECH.com pisze:

Trener Korony chyba postanowił zaszaleć. Wystawił do gry wszystkich napastników na raz… Chyba pierwszy raz w tej rundzie zagrają 4-4-2… Zobaczymy kto lepiej na tym wyjdzie. Najwyraźniej będą grać długą piłką na wysokich napastników.

17. slawek pisze:

Dostaną szybko bramkę,a Korzym wyleci z boiska.

18. baczi_kks pisze:

trochę dziwny ten nasz skład:) ale zaufam po raz kolejny…

19. Lucas z powiatu gostyńskiego pisze:

Rumak znów znów popełniłes błędy w skladzie , obstawiam porażke na koniec rundy

20. aabbee pisze:

Jakie błędy? Ustawił skład jaki mógł… reszta albo rekonwalescenci albo grają padakę.

21. 07; pisze:

Rumak bardzo odważny. 5 młodych w podstawowej 11. Zimą zmiana warty jest murowana.

22. 4o pisze:

Nie wiem jak, ale 3 punkty muszą być. Potrzebne nam jak powietrze….

23. ArekCesar pisze:

Mecz będzie bardzo ciężki, a wynik niech będzie taki jak w derbach Manchesteru 😛 Mam nadzieję, że Bartki wygrają nam ten mecz.

24. TrzaWygrac pisze:

Rumak jest przereklamowany. Nie ma sie co cieszyc z takiego trenera. Zarzad wiedzial co robi, po Wielkim Bakero, wystarczylo zatrudnic pseudo trenera, ktoremu placi sie grosze a kibice i tak beda zadowoleni.

25. Ferion pisze:

Ja liczę dziś na Toneva, który będzie miał szansę grać za Ślusarskim na środku. Martwi skład obrony i to że Korona ma straszną przewagę wzrostową. To może mieć znaczenie przy stałych fragmentach. Jak będzie zobaczymy.

26. dcxz pisze:

Są kibice Lecha?

27. Pavvelinho pisze:

Nieważne w jakim składze wyszedł dzisiaj Lech w tym meczu liczą się przede wszystkim trzy punkty.

28. baczi_kks pisze:

Co oni robią;/ nie umieją nawet wejść w szesnastke rywala;/ każdy ucieka od gry

29. Anfil pisze:

Ta nasza wielce uzdolniona młodzież , ka sie pytam co taki Drewniak robi w tym klubie?

30. fan pisze:

a Ślusarz w swoim stylu, he he he ;/

31. 4o pisze:

Nie narzekam jeszcze na Ślusarza, ale tamtą piłkę powinien wpakować do bramki.

32. baczi_kks pisze:

przecież Ślusarz tam miał setke. Gdyby wykorzystał te wszystkie setki jakie miał w tej rundzie już dawno byłby królem strzelców;D

33. mateuszkks pisze:

Anfil o cholere Ci znowu chodzi z Drewniakiem ? Ludzie robicie nagonke na nich ze az mi sie juz rzygac chce. Wyjdz Anfil na boisko i sam graj wielce uzdolniony. Gra jak potrafi i oddaje serducho dla Lecha no ale coz hejtuj go dalej ….

34. slavus pisze:

chyba najlepszy mecz Lecha od meczu z Piastem. Tylko Drewniak jest beznadziejny

35. kibic pisze:

calkiem to niezle wyglada i nie narzekajcie bo biegaja a nie laza jak ze slaskiem

36. Alcatraz pisze:

Jest dobrze! Trzeba coś ustrzelić po przerwie i uważać z tyłu . Mamy dzisiaj skrzydłowych!

37. paweł pisze:

na razie zmiany Rumaka w stosunku do meczu ze Slaskiem całkiem dobre…

38. paweł pisze:

transferowa trójka na ławce…

39. Pavvelinho pisze:

Nie jest źle (zwłaszcza że piłkarze grają w takich a nie innych warunkach) ale przydałoby się wygrać to spotkanie.

42. Pavvelinho pisze:

No i Henriquez dostał żółtą za no właśnie za co (dla mnie nie był to faul na żółtą).

43. Kris155 pisze:

Dlaczego piłkarze potrafią podawać piłkę tylko do tyłu? Zero ryzyka, zaskoczenia w naszej grze…..

48. arek pisze:

Zasluzyli na tego gola. Oby teraz nie cofneli sie do obrony.

52. 4o pisze:

Brawo, a jednak Ślusarz. Chłopaki nie możecie przegrać teraz to mogą być bardzo ważne 3pkt.

53. Pavvelinho pisze:

Ślussares rozstrzelał się w tym sezonie.

54. Dymas89 pisze:

Bereś wymiata na skrzydle ;D

55. woo pisze:

Kotorowski jak zwykle numery. Firana jedna..

56. Pavvelinho pisze:

Mimo wszystko niezły mecz ale najbardziej cieszą trzy punkty dla Lecha.

57. MaTeUsZ BoReK pisze:

KOTOR!

58. maxio pisze:

Wołąkiewicz powinien dać 'na tacę’ że to siębramą nie skończyło. Skrajna głupota!

59. matiKKS pisze:

Jupijej wygrana i zimujemy na 2 pozycji. Dzięki kopacze za grę. KOLEJORZ!!!

60. fan pisze:

Ale Kotor akurat zagrał bardzo dobrze, choć dużo pracy nie miał jednak interwencje efektowne 🙂

61. 07 pisze:

Alleluja, alleluja, alleluja KOLEJORZ!!!! Mistrz, mistrz, Kolejorz!!!!

62. mateuszkks pisze:

woo-co Ty masz do Kotorowskiego ? W 1 polowie wybronil gola. W 2 polowie wybronil drugiego gola. Zejdz gosciu na ziemie.
    A co do tematu. Slusarski to jest najdziwniejszy pilkarz na swiecie. Nie strzeli CI setki ale z takiej pilki jaka uderzyl Tralka strzela bramke o.O
    Tonevowi jak dla mnie pasuje ta pozycja na jakiej dzisiaj gral.
    Brawo Linetty za walke.
    Bereszynski jak dla mnie zawodnik meczu

63. slavus pisze:

zdecydowanie dobry mecz Lecha, właściwie poza Drewniakiem wszyscy zagrali na co najmniej dobrym poziomie. Teraz ferie. Może jakiś transfer, może odżyje forma Kamińskiego, Możdżenia i będzie dobrze. Gdyby ten mecz przegrać, to cała zima byłaby w minorowych humorach. A tak tylko 4 pkt do Legii, 2 miejsce w tabeli. Z takim składem, jaki ma Rumak, to 29 pkt jest naprawdę dobrym wynikiem

64. 4o pisze:

Bereś powinien chyba zając skrzydło na stałe. Kopali go dzisiaj, przewracali, ale on wstawał i biegł. Nic nie robił sobie z gwizdka sędziego.
    Kotor miał jednak parę dobrych interwencji. Walczył cały zespół, ale bramkę strzelił Ślusarz, który zmarnował setkę, ale strzelił za to w najmniej oczekiwanym momencie. Najważniejsze 3 punkty!

65. wielkikks pisze:

BRAWO ! Byliśmy dzisaj lepsi piłkarsko, zasłużone zwycięstwo i wygladało to momentami całkiem dobrze. Dzisiaj wszyscy zapierd.. bylismy drużyną. Jeszcze raz brawo Panowie.

66. ArekCesar pisze:

Ha ha ha noi Bartki wygrały nam mecz!!!! Super wynik na koniec rundy! Mamy 4 punkty straty i jeszcze wszystko jest możliwe!

67. torreador pisze:

Super! Moim zdaniem najlepszy mecz w tej rundzie.

68. Piter pisze:

Z taką grą i tym składem liczba naszych pkt. to mistrzostwo świata. To pokazuje jak słaba jest nasza liga. Wzmocnienia i jeszcze raz wzmocnienia! Hej KOLEJORZ!

69. romek pisze:

szkoda tylko tych 3 porażek domowych to byśmy miel jeszcze lepsze humory

70. paweł pisze:

to była drużyna,była walka,jest zwycięstwo.jestem dumny z nich dzisiaj.

71. Domino pisze:

„bogdan pisze: 9 grudnia 2012 o 16:03
    Coś czuje,że dziś Szymek Drewniak zatańczy Kieleckim…a Bartosz Ś. strzeli dziś bramke i to nogą! ”

To żeś chłopie wywróżył. 🙂

72. fox pisze:

Dzisiaj można powiedzieć,że zwycięstwo tylko 1:0 ale tym razem jest to zwycięstwo w pełni zasłużone.Dla mnie zawodnikiem meczu był Bereszyński.Ci co krytykują Kotora to nie mają chyba mózgu.Dzisiaj wybronił nam dwie bramki .Nie znoszę krytyki tylko dla samej krytyki.Cieszy dobra postawa młodego Kędziory,który po tym co dzisiaj pokazał jest lepszy od Kebby.Kończymy rundę jak v-ce lider ze stratą 4 punktów do Legii.Przy tym składzie to wynik marzenie.Teraz zarząd do roboty ściągać napastnika i ofensywnego pomocnika oraz środkowego obrońce ,a wszystko będzie możliwe.

73. Daro pisze:

Szczęśliwy koniec tej jesiennej męczarni,a na wiosne przelecimy po legii jak lokomotywa po trabancie HEJ LECH !!!

74. Hubert pisze:

Bereszyński niezły grajek wola walki u niego to duży plus, umiejętności też ma tylko mało doświadczenia ale jak będzie dostawał szansę to będzie coraz lepszym piłkarzem.
    Pochwalę też Kędziorę – pierwszy mecz od początku i to z takimi walczakami jak Korona na duży plus. Rumak jednak nie sciemniał ze Kędziora może już grać w Lechu na poważnie. Reszta drużyny też ok.

75. arek pisze:

Brawo dla mlodziezy. Kedziora poprawnie, choc czesto podawal do tylu , Linetty ciekawe podania, Beres jak zwykle niesamowicie waleczny, Drewniak niestety kolejny nijaki wystep.

76. ArekCesar pisze:

Brawa dla Kotora za tą obronę w końcówce. Tutaj mógłbyć przypadek, rykoszet, poślizgnięcie na tej murawie mógł mieć bramkowy ekekt. A interwencja super.

Na stadionie -15 a piłkarze grali. A Juve przy -14 chciało mecz przekładać!

77. Stef pisze:

super mlodziez a slusarz juz leci do monachiun

78. woo pisze:

No i teraz pytanie. Czy zarząd klubu w końcu stanie na wysokości zadania i pierwszy raz od 3 lat wzmocnią drużynę?
    Idealnie gdyby do drużyny dołączył Pawłowski (może grać na skrzydle jak i ofensywnego pomocnika) i typowy napastnik (ktoś ze Skandynawii).

Skład na wiosnę:
    Buric – Cessay, Wołąkiewicz, Ivan (Arboleda), Henriquez – Murawski, Trałka – Lovrencis (Tonew), Pawłowski, Linetty – NAPASTNIK (Ślusarski).

A idealnie byłoby, gdyby udało się jeszcze ściągnąć Wasilewskiego.

79. luis tel pisze:

Można wygrać nawet bez gwiazd. Brawo dla mlodych i Ivana. Malo grali w tej rundzie ale pokazali że bez Kebby i Trałki da się wygrać. Była walka i jak dla mnie to najważniejsze.

80. Mouze pisze:

Cel zrealizowany.Bereś piłkarz meczu.Jesteśmy na dobrej pozycji wyjściowej na wiosnę i teraz pole do popisu ma komitet transferowy.Bravo za walkę!!!

81. Kris pisze:

Szczęśliwe zwycięstwo jak cała ta runda 😉 Wzmocnienia Wzmocnienia Wzmocnienia Panie Rutkowski!!!!

82. Kamil pisze:

No to co sprzedajemy Ślusarskiego za kilka baniek do bundesligi? Tradycję trzeba podtrzymywać…

83. pe pisze:

skład rezerwowy ogrywa koronę… jestem optymistą na wiosnę ale tylko przy odpowiednich transferach

84. Mata26 pisze:

Brawo za walkę i zwycięstwo! Tonev dzisiaj dobre zawody zreszta wszyscy poza Drewniakiem i Madziarem zagrali dobrze dobrze ze Węgier jest tylko wypożyczony będzie można się go latem pozbyć bez kosztów jak tak będzie grał.Bereszyński prawdziwy walczak widać że ma Lecha w sercu takich ludzi więcej i będzie dobrze !

85. Marecki60 pisze:

Delikatnie mówiąc jestem trochę zaskoczony. To był jeden z najlepszych meczów LECHA. Trochę mało strzałów na bramkę, ale to ostatnio w naszych meczach to standard. Zaskoczył mnie na plus Bereszyński, oby tak dalej. Wzmocnienia są niezbędne, ale jest nadzieja, że z młodych coś będzie. Karol Liibretty zagrał bardzo dobry mecz, prawie jak Stilić za dawnych, dobrych czasów. Czasami dodrze jest się mylić. Czekam na dobre transfery i wygrane na swoim stadionie, czas najwyższy powrócić do czasów, gdy na Bułgarskiej rzadko komu udawało się wywieść chociaż jeden punkt.

86. qerkusist@ pisze:

Żeby się tylko nie okazało, że po Nowym Roku, Rutek wyskoczy z tekstem, że skoro Ślusarz strzela to napastnik nie potrzebny, a kupią gościa z I ligi na obronę i kilku pomocników z ME. Ale mam nadzieję, że się mylę….

87. wielkikks pisze:

Ale brawo Panowie. brawo Rumak 29 pkt, niewielka strata do lidera to dosyć dobry wynik. Cel na tę rundę w lidze został w zasadzie wykonany.Szkoda oddanych pkt bez walki jak z Jagiellonią i Śląskiem bo to były kompromitujące występy. Spotkania rozegrane bez należytego mentalnego nastawienia i zaangażowania wszystkich piłkarzy co nie ma prawa się zdarzyć. Bo takie występy po prostu oznaczaja brak szacunku dla ludzi którzy przychodzą na stadion. I na to usprawiedliwienia nie ma.

Natomiast dzisiaj był na boisku zespół a nie zbieranina. I tak to powinno wyglądać na przestrzeni całej rundy bez wyjątku.

A co do występów naszych zawodników w dzisiejszym meczu. No to może nam rośnie nowy bardzo waleczny, szybki skrzydłowy jak Peszko. Brawo Bereś.Drewniak i Wołakiewicz chyba najsłabsi na boisku. Zbyt wiele rażących indywidualnych błędów. Drewniak pod nogi na kontrę wiele podań. Nie może tak chłopak zagrywać. Z kolei Żaba beznadziejne niecelne przerzuty i wiele niepotrzebnych i elektrycznych interwencji. Ale nikomu walki i zaangażowania nie można odmówić. Brawo chłopaki !

88. Mourinho pisze:

Wąłąkiewicz najsłabszy??? Miał może 2 gorsze zagrania a tak to bardzo pewnie grał, lepiej napewno niż ivan po którym już niestety widać już upływ lat. Ale Bereś pokazał wszystkim niedowiarkom, że umie grać i w jednym meczu zrobił więcej niż Lovrencics we wszystkich innych(oprócz Ruchu), Gergo wypromował się na 1 dobrym meczu a tak to tragedia jak dla mnie.

89. kendzipl pisze:

nie jestem jakimś fanem Rumaka ale Ci co mówią że to zły trener to po całej rundzie obiektywnie nie mają argumentów. Jakby nie było. Manu się przy nim odbudował. Ślusarski strzelił więcej bramek w tydzień niż u bakero przez rok. Zawodnicy odzyskali wole walki. Bereś który był rezerwowym w warcie u nas się rozwija. Wprowadza młodych do drużyny . I jesteśmy wice liderem na półmetku choć nasz skład delikatnie mówiąc jest bardzo słaby. Nie mówiąc już o tym że odbudowal drużynę na wiosnę. Heh to brzmi śmiesznie ale tak jest 🙂 co do dzisiejszego meczu to wydaje mi się że jeden z lepszych w tej rundzie .

90. wielkikks pisze:

Chętnie obejrzę jeszcze raz to ci napisze dokładnie ile miał prostackich strat.

91. ss pisze:

Kolejorz ! Bravo .. prawe flamka Beres Kedziora jak beda sie polepszac 3 lata awans z grupy LM

92. Ferion pisze:

Oby tylko właściciel nie wyciągnął błędnych wniosków z tego meczu i miejsca w tabeli. Bo po co wzmacniać drużynę, która jest wiceliderem. Mamy zdolną młodzież, która już pokazała swoje możliwości w lidze. Po co szukać napastnika skoro mamy 3 strzelca w lidze itd itd. Znając mentalność Rutkowskiego to możemy się takich tekstów spodziewać jeśli nie uda się kogoś sprowadzić za frajer.

93. wagon pisze:

widać że jest rywalizacja w zespole, Kędziora rewelacja

94. Bartas10 pisze:

No to dobre zakończenie rundy jesiennej w wykonaniu naszego Lecha i mam nadzieje,że teraz drużyna będzie tak dobrze przygotowana mentalnie do rudny wiosennej i transfery,które zrobi klub,że Lech będzie rywalizował do końca sezonu z legia o MP i wyjdzie z tego zwycięski. OBY !

95. kibic. pisze:

Brawo Bereszyński największe postępy szybkość wola walki i coraz większe umiejętności. Rumak nie zmarnuj tego chłopaka to będzie z niego dobry piłkarz.

96. 07 pisze:

Jak czytam jak ktoś jedzie na Drewniaka czy Wołąkiewicza to mnie krew zalewa. Ludzie grają w 12 stopniowym mrozie i to przyzwoicie, a poza tym aż 6 niedawnych juniorów biega po boisku i w dużej mierze przyczynili się do fenomenalnego wyniku w rundzie jesiennej jeśli chodzi o zdobycz punktową. Zacznijcie ludzie doceniać ten zespół, a nie bezustannie krytykować!!! Mamy drużynę na Mistrza Polski po solidnym okresie zimowym, a poza tym mamy bardzo przyszłościowy zespół.

97. KKS pisze:

Zobaczymy po transferach czy wronieccy wyciągnęli wnioski i chcą realnie powalczyć o MP 2013.

98. wielkikks pisze:

A mnie krew zalewa i bawi to kolego że nie potrafisz oddzielić postawy poszczególnych zawodników od wyniku. To że przykładowy „Lewandowski” zaliczy hattricka i drużyna wygra dla przykładu 3:2 a „Kotor” wrzuci sobie do bramki dwa razy to nie znaczy że Kotorowskiego nalezy pochwalić za grę bo zespół wygrał.

99. arek pisze:

Zarzad powinien zrzec sie meczow na Bulgarskiej igrac tylko na wyjazdach na wiosne to mistrz bylby murowany, hehe