Kolejny mecz z przewagą plusów

Czwartkowy mecz z Szachtiorem Soligorsk w Lidze Europy był kolejnym spotkaniem, które można przypisać do meczów na plus. Nie chodzi tutaj nawet o awans, który Kolejorz wywalczył tylko o grę. Przy większym szczęściu, a przede wszystkim lepszej skuteczności podopieczni Ivana Djurdjevicia mogli prowadzić do przerwy nawet z 4:0 – 5:0.

Największym plusem czwartkowego rewanżu oprócz oczywiście awansu jest podejście zawodników. Kolejorz ani na moment nie poddał się, nie zwiesił głów, walczył do końca, grał do końca, biegał do końca i wywalczył awans na 3 minuty przed końcem dogrywki. Przedwczorajszy bój był kolejnym dowodem na progres jaki Lech poczynił w ataku pozycyjnym w ciągu ostatni paru dni. Wiele akcji było pomysłowych, lechici w pierwszej połowie często zmieniali strony ataków, szukali prostopadłych podań, strzałów z dystansu, szukali wolnych przestrzeni i nie ograniczali się tylko do wysokich wrzutek do Gytkjaera na walkę z obrońcami.

Pod względem gry w ataku pozycyjnym oraz liczby stworzonych sytuacji przedwczorajszy mecz w wykonaniu Lecha był najlepszy w tym sezonie. Pomysł na rozegranie piłki i rozmach w ofensywie w pierwszej połowie był momentami imponujący. Zagrania piłkarzy były nieprzewidywalne dla rywali, ale także dla kibiców siedzących na trybunach co było w tym wszystkim najlepsze. Mało kto spodziewał się, gdzie dany zawodnik poda zaraz piłkę i jak może potoczyć się dalsza akcja. W pierwszej połowie kibice mogli przecierać oczy na widok Volodymyra Kostevycha. Ukrainiec momentami bawił się z Igorem Burko wygrywając z łatwością wszystkie pojedynki 1 na 1. Białorusin nie mógł nadążyć za akcjami szybkiego wahadłowego Kolejorza.

Prawdziwym strzałem w „10” okazała się też zmiana Amarala, który w duecie z Gytkjaerem stworzył wielkie zagrożenie pod bramką Szachtiora. Portugalczyk błysnął wczoraj szybkością i techniką. To był kolejny mecz, który pokazał, że Amaral nie będzie wzmocnieniem Lecha tylko już nim jest. Filigranowy zawodnik był co prawda nieskuteczny, ale za to zanotował 2 asysty przy golach Duńczyka. Christian Gytkaer był w czwartek tam, gdzie powinien być rasowy napastnik. Umiał się urywać obrońcom i każda piłka kierowana do niego była bliska znalezienia się w siatce. 28-latek ustrzelił przedwczoraj hat-tricka dołożeniem nóg w polu karnym.

Na plus zasługuje jeszcze postawa Lecha Poznań w dogrywce. W niej Kolejorz o dziwo znalazł jeszcze pokłady energii. Zaczął grać nieco szybciej niż w drugiej połowie, fizycznie wyglądał lepiej od Białorusinów, którzy po 90 minucie mieli już ewidentnie dość i m.in. lepsze przygotowanie fizyczne zdecydowało o tym, jak wyglądał przebieg czwartkowej dogrywki. W rewanżu z ekipą z Soligorska były też minusy. Przede wszystkim druga część gry wyglądała o niebo gorzej od pierwszej połowy, która była bardzo dobra, szybka tylko nieskuteczna. Od 46 do 90 minuty poznaniacy momentami nic nie grali, opadli nieco z sił, stwarzali niewielkie zagrożenie pod bramką Szachtiora, jednak o Białorusinach także można było to powiedzieć. Goście w drugich 45 minutach absolutnie nie zasługiwali na gola, którego zdobyli po błędzie obrony.

Od 46 minuty grać musiał debiutant Maciej Orłowski, który zmienił Rafała Janickiego. Niestety. Wychowanek Lecha Poznań nie zaliczył udanego debiutu. Grał bardzo nerwowo, mało zdecydowanie, w regulaminowych 90 minutach spowodował 3 rzuty wolne dla przeciwnika, a jego bierność na prawej stronie doprowadziła do groźnego podania w pole karne po którym padła bramka na 1:1. Oczywiście winę za utratę gola ponosi też równie elektryczny Jasmin Burić, który już w pierwszej połowie nie wyszedł do piłki z nieznanych powodów i tylko szczęście sprawiło, że futbolówka po wślizgu Bakaja nie wylądowała w siatce. Jasmin Burić jest w słabej formie, podejmuje często złe wybory, wprowadza dużo niepewności w grę defensywy i nie wiadomo tak naprawdę, dlaczego zachowuje miejsce w składzie. Szachtior oddał przedwczoraj raptem 6 strzałów, 2 celne, a jednak ponownie można było drżeć na widok niezdarnej momentami defensywy.

Plusy meczu z Szachtiorem 3:1 d.