Stadiony Ekstraklasy – część I

W nadchodzącym sezonie 2011/2012 piłkarskiej Ekstraklasy, zawodnicy poznańskiego Lecha zwiedzą łącznie piętnaście ligowych stadionów. Niektóre obiekty są dobrze znane graczom Kolejorza, ale będą również i takie, na które lechici zawitają po raz pierwszy.

Korzystając z okresu przerwy między rozgrywkami, rozpoczynamy dziś krótki cykl materiałów składający się z łącznie czterech artykułów. W każdym z nich w krótki sposób będziemy przedstawiać po cztery ligowe stadiony, na które zawitają lechici w nadchodzącym sezonie 2011/2012. Zaczynamy więc od obiektów drużyn, które niebawem zagrają w europejskich pucharach.

Stadion Wisły Kraków:
Oficjalna nazwa: Stadion Miejski im. Henryka Reymana
Pojemność: 25000 (obecnie), 33000 (po zakończeniu budowy)
Sektor gości: 1650
Koszt budowy: 512 mln zł
Oświetlenie: 2000 lux

Otwarcie stadionu Wisły Kraków nastąpiło w 1953 roku, a obecny rekord frekwencji na obiekcie “Białej Gwiazdy” wynosi 45 tysięcy widzów. W 2004 roku rozpoczęły się prace mające na celu zmodernizować stadion Miejski w Krakowie. Tym samym wybudowano dwie nowe trybuny za bramki, a później zburzono trybuny boczne. W ich miejscu powstały nowe, lecz aktualnie nie wszystkie są czynne. Obecnie na obiekt Mistrza Polski może wejść zatem 25 tys. kibiców, choć w listopadzie maksymalna frekwencja obiektu im. Henryka Reymana (byłego, zasłużonego gracza Wisły) będzie mogła wynieść 33000.

Stadion Legii Warszawa:
Oficjalna nazwa: Stadion Wojska Polskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
Pojemność: 31000
Sektor gości: 1900
Koszt budowy: 374 mln zł
Oświetlenie: 2000 lux

Początki stadionu warszawskiej Legii sięgają już lat 20-tych, ale budowę nowego obiektu na miejscu starego rozpoczęto w 2008 roku. Tymczasem dwa lata później stanęły już trzy trybuny, a nowy stadion Legii oficjalnie został otwarty meczem “Wojskowych” z Arsenalem Londyn. Natomiast w maju 2011 roku oddano do użytku ostatnią trybunę, zatem obecna pojemność obiektu Legii wynosi 31 tys. Warto również zaznaczyć, że mimo do niedawna trwającej budowy w Warszawie przyjmowano przez ten czas kibiców gości.

Stadiony Śląska Wrocław:
Oficjalna nazwa: Stadion Śląska Wrocław
Pojemność: 8500
Sektor gości: 500
Koszt budowy: –
Oświetlenie: 1400 lx

Obecny stadion Śląska nie prezentuje się zbyt okazale, gdyż składa się dość niskich trybun, z czego dwie z nich są prowizoryczne i dostawione (te za bramkami). Na obecnym obiekcie wrocławianom przyjdzie zainaugurować nowy sezon ligowy oraz zmierzyć się w Lidze Europy z Dundee United. Niedługo potem jednak gracze Oresta Lenczyka przeniosą się gdzie indziej, a obecny stadion będzie mógł służyć im np. do treningów.

Od połowy września:
Oficjalna nazwa: Stadion Miejski we Wrocławiu
Pojemność: 42771
Sektor gości: 3000
Koszt budowy: 730 mln zł
Oświetlenie: –

Od połowy września czynny będzie nowy stadion we Wrocławiu, na którym w przyszłym roku odbędą się mecze w ramach Mistrzostw Europy. Zanim jednak do nich dojdzie za nieco ponad dwa miesiące na arenie we Wrocławiu odbędzie się walka bokserska, a niedługo potem koncert muzycznej gwiazdy. Tym samym od 24 września obiekt powinien być gotowy do gry w piłkę, a właśnie wtedy do Wrocławia ma zawitać poznański Lech.

Stadion Jagiellonii Białystok:
Oficjalna nazwa: Stadion Miejski w Białymstoku
Pojemność: 6000 (obecnie) 22500 (po przebudowie)
Sektor gości: 300
Koszt budowy: –
Oświetlenie: 1200 lx (obecnle)

Trwająca przebudowa stadionu Miejskiego sprawiała, że Jagiellonia Białystok ma obecnie dość duże problemy ze swoim obiektem. Czynna jest bowiem tylko jedna trybuna, która jednak wystarczyła, aby “Jaga” zagrała u siebie mecz Ligi Europy z Irtyszem Pawłodar. Tymczasem koniec budowy nowego obiektu białostoczan jest planowany w przyszłym roku i wtedy mecze podopiecznych Michała Probierza będzie mogło oglądać nawet 22500 widzów.

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski
Fot: stadiony.net, stadionwisly.info, jagiellonia.net, wroclaw.pl

14 komentarzy

 1. Karoloss pisze:

  mam nadzieje, ze gdy tusk zamknie stadiony dla kibicow gosci wszyscy i beda pojawiac sie na wyjazdach. Walic rzad!

 2. TOMO pisze:

  Czy mi sie wydaje, czy Slask na sportowe otwarcie stadionu gra wlasnie z Lechem ?:D

 3. Gorio pisze:

  Dobrze Ci się wydaje

 4. Gorio pisze:

  Karoloss – Nie bedzie wyjazdow tylko wycieczki krajoznawcze i integracyjne :)) a zwiedzenia miast Tusk nie moze nikomu zabronic

 5. opluty człowiek w stroju retro pisze:

  co sądzicie o nowym logu ekstraklasy ? dla mnie lipa, od roku je zapowiadają, myślałem, że się bardziej wysilą, jakieś takie…nijakie to logo

 6. Boro pisze:

  Ja mam ochote na wycieczke i obijanie morde psa czas zemsty nadchodzi.

 7. Flis pisze:

  jakiego psa?

 8. angelo pisze:

  Tak myślę , że najpierw zamkną się oczy pana T. niż stadiony, sądzę wzrost nienawiści do Wermachtu .

 9. pyra fan kks z breslau pisze:

  ale mam farta [wymoderowano] wielki LECH gra z malucciiiimmmm slaskiem na otwarciu ich kiepskiego stadionikiu [wymoderowano] ide zobaczyc jak kiepscy dostana w [wymoderowano] hej hej kolejorz

 10. pyra fan kks z breslau pisze:

  juz sie nie moge doczekac pozdro dla wszystkich PYR

 11. Zeppelin-DS pisze:

  Korekta: koszt budowy stadionu Wisły już przekroczył 700 mln i nadal brakuje kilkudziesięciu do zakończenia budowy ( dane ze strony Wisły )…

 12. Bolo pisze:

  Slask Wroclaw !!! Dziadostwo i ochyda . Gdzie wam do Poznania.

 13. fdf pisze:

  Bolo … rzeczywiście masz rację
  http://img35.imageshack.us/img35/2425/013006.jpg WROCŁAW fot. Wawrzula

  http://gfx.mmka.pl/newsph/313741/401154.3.jpg POZNAŃ

 14. LECH!! pisze:

  lech to slaba druzyna ktora nic nie osiaga