Lechia Gdańsk – przedstawienie rywala

W sobotę, o godzinie 18:00, piłkarze Lecha Poznań zagrają swój jedenasty ligowy mecz w sezonie 2011/2012 T-Mobile Ekstraklasy, a ich przeciwnikiem na wyjeździe będzie gdańska Lechia. Nadszedł więc czas na krótkie przedstawienie najbliższego rywala Kolejorza.

> Party Poker < Historia

Lechia Gdańsk, to klub założony w 1945 roku. “Biało-zieloni” nigdy nie zaliczali się do czołowych polskich zespołów, a największy sukces osiągnęli w 1983 roku, kiedy zdobyli PP i SPP. Warto również zaznaczyć, że niegdyś Lechia była połączona z Olimpią Poznań, a jeszcze 10 lat temu występowała w A-klasie. Z roku na rok gdańszczanom wiedzie się jednak coraz lepiej i ubiegłych rozgrywkach lechiści do końca bili się nawet o awans do europejskich pucharów.

Stadion

Od początku sezonu 2011/2012 piłkarskiej T-Mobile Ekstraklasy gdańska Lechia gra na nowym, chyba najpiękniejszym polskim obiekcie przygotowanym specjalnie na Mistrzostwa Europy w 2012 roku. Stadion o nazwie PGE Arena lub Baltic Arena budowany od 2008 roku, jest największym ligowym stadionem w Polsce, ale jednak nie z największym sektorem gości. Ten może bowiem pomieścić podobną liczbę kibiców gości co sektor w Poznaniu.

Gwiazdy

W Lechii Gdańsk nie gra obecnie zbyt wielu znanych poza Polską zawodników. Wyróżniającymi się postaciami w ekipie sobotniego rywala Kolejorza są jednak pomocnicy, Abdou Razack Traore, Łukasz Surma i Ivans Lukjanovs. Ciekawe cv mają także Sergejs Kożans, Tomasz Dawidowski, Fred Benson, Lewon Airapetjan, Vytautas Andriuskevicius oraz Josip Tadić.

Trener

Trenerem Lechii Gdańsk jest obecnie 36-letni Tomasz Kafarski, czyli jeden z najzdolniejszych polskich trenerów młodego pokolenia i przede wszystkim lechista z krwi i gości. Nie ma bowiem w Polsce innego szkoleniowca tak bardzo związanego ze swoim klubem, jak Tomasz Kafarski.

Największe sukcesy

Trzecie miejsce – 1956
Puchar Polski – 1983
Superpuchar Polski – 1983
Mistrzostwo Polski Juniorów – 4x

Źródło: inf. własna
Autor: Marcin Hamasiak

6 komentarzy

 1. cez pisze:

  cienitki klubik – w trojmiescie tylko Arka

 2. daffi pisze:

  to tez policyjny klub?

 3. Karoloss pisze:

  Tak. Przez polaczenie z Olimpia, Wisla tez polcyjny, a Sask wojskowy. Cala armia

 4. Jahu pisze:

  dobrali sie wiec niezle. Na dodatek maja duzo wspolnego z Poznaniem

 5. pyra fan kks z breslau pisze:

  cv maja cienkie tak jak umiejetnosci TYLKO KKS

 6. as pisze:

  Mają swą Tradycje, Historie i HONOR