Polonia Bytom – przedstawienie rywala

We wtorek, 25 października, o godzinie 19:30, piłkarze poznańskiego Lecha powalczą o awans do ćwierćfinału Pucharu Polski sezonu 2011/2012 z bytomską Polonią. Nadszedł więc czas na przedstawienie najbliższego rywala Kolejorza w walce o krajowy puchar.

> Party Poker < Historia

Klub Polonia Bytom powstał w 1920 roku, ale pierwszy raz w najwyższej klasie rozgrywkowej w naszym kraju zagrał 25 lat później. Polonia swoje największe sukcesy zarówno krajowe, jak i międzynarodowe odnosiła 50-60 lat temu, natomiast w ostatnich kilkunastu sezonach była bardziej w cieniu innych śląskich klubów. Piłkarze występujący w Polonii Bytom grają na co dzień w “niebiesko-czerwonych” barwach, ale w niektórych meczach występują również w białych i w czarnych strojach.

Stadion

Polonia Bytom swoje mecze rozgrywa na obiekcie im. Edwarda Szymkowiaka, który został wybudowany w 1929 roku i który niegdyś mógł pomieścić nawet 60 tysięcy ludzi. Obecnie jednak na stadion w Bytomiu może wejść maksymalnie 7 tysięcy kibiców, choć obiekt Polonii posiada tylko 4,5 tys. krzesełek. Zaopatrzony jest również w dach nad jedną z trybun, podgrzewaną murawę i oświetlenie o mocy prawie 1900 lx.

Gwiazdy

Największą gwiazdą Polonii Bytom jest obecnie 19-letni napastnik, Jakub Świerczok, który w tym sezonie zdobył już 11 goli i jest na razie liderem klasyfikacji strzelców I-ligi. Ponadto wyróżniającymi się postaciami w ekipie Dariusza Fornalaka są również Jean Paulista (były gracz Wisły Kraków) oraz Adrian Chomiuk, Paweł Gamla, Daniel Mąka i Lukas Killar.

Trener

Szkoleniowcem Polonii Bytom jest obecnie Dariusz Fornalak, czyli były piłkarz m.in. Ruchu Chorzów, Arki Gdynia, Pogoni Szczecin czy Polonii Bytom. Fornalak jako piłkarz zaliczył także dwa występy w reprezentacji naszego kraju, natomiast będąc już trenerem pracował w chorzowskim Ruchu, GKS-ie Katowice, a Polonię Bytom trenuje już po raz drugi.

Obecna sytuacja

W zeszłym sezonie Ekstraklasy bytomska Polonia broniła się przed spadkiem i ostatecznie nie udało się jej uniknąć degradacji. Tymczasem w obecnych rozgrywkach I-ligi wtorkowi rywale Kolejorza znów walczą o utrzymanie. Na razie bytomska Polonia z 15 punktami na swoim koncie jest dopiero na 15. miejscu, czyli w strefie spadkowej. Podopieczni Dariusza Fornalaka w 15. kolejkach cztery mecze wygrali, trzy zremisowali i ponieśli osiem porażek. Bilans bramkowy: 17-23. Dodajmy również, że w II rundzie PP, bytomianie po rzutach karnych wyeliminowali Puszczę Niepołomice. W regulaminowym czasie gry i po dogrywce było 1:1.

Największe sukcesy

Mistrzostwo Polski: 2x
Wicemistrzostwo Polski: 4x
Trzecie miejsce: 2x
Finał Pucharu Polski: 3x
Mistrzostwo Polski Juniorów: 3x

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski

2 komentarze

  1. kolechjorz pisze:

    będzie mecz na TVN Turbo?

  2. Franky pisze:

    tak, bedzie