Jutro 52 mecz z Polonią, 2 w PP

Jutro, o 19:30 piłkarze poznańskiego Lecha powalczą na wyjeździe w meczu 1/8 finału piłkarskiego Pucharu Polski w sezonie 2011/2012 z bytomską Polonią. O awansie do ćwierćfinału decyduje tylko jedno spotkanie, tak więc gracze Kolejorza muszą we wtorek wygrać.

> Party Poker < Pierwszy pojedynek pomiędzy obiema drużynami odbył się w 1947 roku. Wówczas mecz Polonia Bytom – Lech Poznań zakończył się remisem 2:2, ale wkrótce potem Kolejorz rozbił graczy ze Śląska aż 4:0. Do dziś jest więc to najwyższa wygrana poznaniaków w historii starć z bytomianami. To spotkanie odbyło się jednak w Wielkopolsce, gdzie Kolejorzowi najczęściej łatwo grało się z Polonią, a "niebiesko-biało" często wysoko wygrywali. Piłkarze z Bytomia byli jednak bardzo niewygodnym rywalem, gdy gościli lechitów na swoim boisku. Między innymi w 1961 roku bytomianie rozbili Lecha 4:1, natomiast rok później aż 5:1. Tym samym „niebiesko-białej” ekipie nigdy nie wiodło się dobrze w Bytomiu. Potwierdza to także fakt, iż Lech Poznań dopiero w maju przerwał ligową passę bez wygranej na Polonii, która trwała od 1976 roku. Kilka miesięcy temu Kolejorz zwyciężył na Śląsku 2:1, ale tamto zwycięstwo niewiele dało Lechowi, bowiem i tak nie załapał się do pucharów. Ogółem Kolejorz zmierzył się z Polonią Bytom łącznie 51 razy. W 20 spotkaniach triumfowali "niebiesko-biali", 18 razy padł remis, a w 13 pojedynkach, to "niebiesko-czerwoni" przechylali szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Bilans bramkowy także jest korzystny dla Lecha Poznań i wynosi 66:61. Dodajmy również, że w dotychczasowej historii poznański Lech spotkał się w Pucharze Polski z Polonią tylko jeden raz. Było to w sezonie 1979/1980, a Kolejorz zagrał wtedy z bytomianami w 1/4 pucharu krajowego. Wówczas "niebiesko-biali" wygrali w Bytomiu 2:1 i niedługo potem doszli do finału PP, w którym jednak przegrali z Legią 0:5. Źródło: inf. własna Autor: Marcin Hamasiak Fot: KKSLECH.com

3 komentarze

  1. Kakaesik pisze:

    Heh dobrze pamiętam całkiem niedawny mecz w lidze na wiosnę 2010 . 3 bramki do przerwy a Polonia nie miała nic do powiedzenia . Nie miał bym nic przeciwko temu ,żeby to się powtórzyło.

  2. poznaniak pisze:

    Oj będzie ciężko ale damy rade Do boju KOLEJORZ

  3. pyra fan kks z breslau pisze:

    tylko ZWYCIESTWO