VMFD Żalgiris Wilno – kibicowsko

Za parę dni Lechowi Poznań przyjdzie zagrać z Żalgirisem Wilno. Kolejorz cały czas czeka na naprawdę solidną i mocną grupę kibicowską w europejskich pucharach tak, aby fani gości jeszcze bardziej podnieśli atrakcyjność dwumeczu, choć pod tym względem Litwini wcale nie są aż tak źli.


Żalgiris Wilno bez dwóch zdań ma najlepszych i najlepiej zorganizowanych kibiców na Litwie, ale do polskich fanów sympatykom z Wilna jest jeszcze daleko. Żalgiris pod względem frekwencji (średnia to 1600 osób na mecz) plasuje się w swojej lidze na drugim miejscu nieznacznie przegrywając tylko z Atlantasem Kłajpeda. Znacznie większym zainteresowaniem widzów cieszą się jednak pojedynki „zielono-białych” w europejskich pucharach. Niedawny bój z Saint Patrick’s Athletic obejrzało 4200 ludzi, a starcie z Pyunikiem Erywań 4500 osób.

null

Zainteresowaniem konfrontacją z Lechem Poznań jest znacznie wyższe i oczywiście przekracza pojemność stadionu wynoszącą 5500 widzów. Kolejorz do Wilna chciał zresztą 2000 biletów, lecz Żalgiris przekazał Wielkopolanom tylko 250 wejściówek i WL postanowiło, że nie zajmie się ich dystrybucją. 1 sierpnia z dobrej strony na pewno będą chcieli pokazać się fanatycy Żalgirisu.

null

Główna grupa kibicowska tego klubu zwie się Pietų IV Ultras co oznacza „Południe IV”. Jak sama nazwa wskazuje – wywodzi się z południowych rejonów Wilna i to ona dodaje kolorytu litewskiej piłce. Grupa Pietų IV, której początki sięgają 1985 roku bardzo często przygotowuje oprawy z użyciem różnych elementów. Wiele z tych choreografii jest ozdobiona pirotechniką, której fanatycy Żalgirisu nie żałują sobie i to nawet w europejskich pucharach.

null

Młynek Żalgirisu nie jest duży, bo średnio na meczach jest w nim około stu głównie młodych osób. Sektor fanatyków Żalgirisu mieści się za jedną z bramek z boku. Kibice litewskiego zespołu w większej części przychodzą na mecze w barwach, a także wywieszają wiele fan. Żalgiris ma bardzo ciekawy i dość spory repertuar przyśpiewek. Ponadto praktycznie na każdym spotkaniu Żalgirisu kibice mają ze sobą flagi na kijach.

null

Fanatycy rywala Lecha Poznań regularnie jeżdżą oczywiście na krajowe i międzynarodowe wyjazdy. W czwartek w Erywaniu zameldowali się w ponad 20 osób i prowadzili normalny doping. Grupa Pietų IV posiada również ciekawą witrynę internetową czy profil na Facebooku na który kibice wrzucają wiele zdjęć i filmików (przydatne linki poniżej).

null

Dodatkowo kibice z Wilna mają także własne forum, aczkolwiek na nim udzielają się dość rzadko. Mimo to, trwają już na nim wstępne zapisy na wyjazd 8 sierpnia do Poznania (jak na razie zadeklarowało się kilkanaście osób). Warto dodać, że za sprawą grupy Pietų IV parę lat temu klub Żalgiris Wilno został uratowany, bowiem przez problemy finansowe groziło mu rozwiązanie.

null

Co ciekawe Pietų IV posiada też amatorską drużynę piłkarską złożoną głównie z młodych fanatyków Żalgirisu Wilno. Kibice Żalgirisu to również prawdziwi patrioci dbający o meczową atmosferę także podczas meczów reprezentacji Litwy.

Przydatne linki:

> Profil Pietų-IV Ultras na Facebooku
> Oficjalna witryna Pietų-IV Ultras
> Pietų-IV Ultras na YouTube
> Wątek na forum o wyjeździe do Poznania
> Facebook amatorskiej drużyny ultrasów

Źródło: inf. własna
Foto: zalgiris-vilnius.lt, pietu4.lt

>> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<


9 komentarzy

 1. byznes hospytalyty pisze:

  ciekawe jak nas tam przywitaja,bo lubic to raczej oni nas nie bardzo…

 2. Nero pisze:

  czemu nie napisaliście o wielokrotnych atakach tych chłoptasi na znacznie mniejszą i słabszą grupę kibiców(w tym dziewczyny) Polonii Wilno? dla mnie te lietuvosy to szczury bez honoru, nastawieni bardzo antypolsko. Teraz będą mieli okazję pokazać jacy są odważni i zademonstrować swoją antypolskość komuś innemu niż małej bezbronnej grupce, ale na nic z ich strony nie liczę bo się obsrają.

 3. aliz pisze:

  Gdzieś słyszałam, że goście powinini otrzymać minimum 5% pojemności stadionu -Redakcjo czy to prawda??
  Zresztą nie bardzo nas tam kochają i nie tylko dlatego, że pamiętają „występy” sprzed kilku tat… Prowokacje prawdopodobne….

 4. tomasz1973 pisze:

  A ja się wcale nie zdziwię ,jak wywołają jakieś burdy,będą prowokacje,a później w litewskiej prasie napiszą ,że to „przybysze z Polski” zachowywali się agresywnie względem narodu litewskiego.

 5. radziu pisze:

  Grupa porownywalna do Warty Poznan z tym ze lepsza oprawy robia

 6. KKS pisze:

  Nie dorastaja nam do piet co oczywiste. Na Bulgarskiej zobacza co znaczy prawdziwy doping!!!:)

 7. Povilas (Vilnius) pisze:

  (To Nemo) Kibice Zalgirisa nie jest nastawieni przed polakow i to jest klamstwo.Polonia Wilno to inna sprawa. W szeregach Pietu 4 tez jest ludzi Polskiego pochodzenia.Na mecz z Kolejorzem w Wilnie bendzie duza mobilizacja (Moim zdaniem mlyn Zalgirisa bedzie okolo 350 / 400) .To jest dla litwskich ultrasow mecz honoru , bo duzo ludi tutaj ma szacunek do Polkej sceny kibicowskej.

  P.S Do Poznania moim zdaniem moge wyjechac 100 – 150 P4.

 8. Nero pisze:

  @Povilas
  Znam Polaków z Wilna oraz kibiców Polonii i dobrze wiem, jak wygląda sytuacja w mieście i z wami, więc przestań kłamać, bo i tak nikomu nie przyliżesz. Jesteście ekipą jawnie antypolską i nie raz by atakować Polaków zbieraliście nacjonalistów z całego waszego kraju, może temu też zaprzeczysz?. Liczyłem trochę, że wystarczy wam odwagi, by demonstrować swoją postawę również w sytuacji gdy przyjedzie do was konkretna załoga z Polski, a nie tylko w dużej przewadze przeciwko małolatom, ale jednak ty jesteś przykładem tego jakie macie „charaktery”, a raczej tego że ich nie macie.

 9. Povilas (Vilnius) pisze:

  To ty klamies tutaj i nadajesz oliwa do ognia.Jest i druga polowa medalu i jezely kibice z Polskich firm zachce to sami moge wyjasnic sytuacje jak to wszysko wyglada od kibicow Zalgirisa. Do tego te sami P4 majo duzo kontaktow z kibicami z calej Polski.A ja nie jestem kibicem Zalgirisu.