Wyrównany bilans spotkań z Pogonią

lechpogonJuż za trzy dni Lech Poznań zmierzy się z Pogonią. Kolejorz bilans spotkań z „Portowcami” ma bardzo ciekawy, bo niemal równy, choć na tą chwilę statystyki są minimalnie lepsze dla szczecinian.


Pierwszy pojedynek Lecha z Pogonią w historii odbył się w 1958 roku. Wtedy poznaniacy ulegli u siebie szczecinianom 0:1, a po raz pierwszy potrafili z nimi wygrać w sezonie 1962/1963, jednak w rozgrywkach Pucharu Polski, lecz wysoko, bo aż 4:1. Mimo to, Kolejorz na pierwszy triumf w lidze nad „Portowcami” musiał czekać aż 17 lat od momentu rozegrania pierwszej konfrontacji.

W 1975 roku „niebiesko-biali” w 13 pojedynku z Pogonią w swojej historii pokonali wreszcie szczecinian 1:0. Później z wygranymi nad ekipą z północy było już lepiej i tym samym zdarzyły się mecze w których Kolejorz triumfował nad „Portowcami” 4:0, 5:0, a nawet całkiem niedawno 6:0, gdy pięć bramek na Bułgarskiej zdobył Krzysztof Gajtkowski.

Ogółem jeśli wziąć by pod uwagę wszystkie mecze Lecha Poznań z Pogonią Szczecin w historii, to było ich łącznie 73, z czego 56 w Ekstraklasie, 4 w I-lidze, 8 w Pucharze Polski i 5 w Pucharze Ligi. Ich bilans wynosi 25-22-26 na minimalną niekorzyść Kolejorza. Lech Poznań lepszy jest jednak w bramkach, ponieważ strzelił Pogoni Szczecin 97 goli, a stracił 89.

W tym wypadku bilans starć ze szczecinianami jest niezły, bowiem jeżeli przyjrzeć by się tylko spotkaniom Lecha z Pogonią w Ekstraklasie, to tutaj znacznie lepsi są rywale. Na 60 meczów przeciwnicy wygrali aż 24. 19 razy padł remis, zaś tylko w 17 pojedynkach triumfował Kolejorz. Warto również przypomnieć, że ostatni mecz Lech – Pogoń w Poznaniu odbył się we wrześniu 2012 roku. Wtedy na Bułgarskiej „niebiesko-biali” mimo przewagi tylko zremisowali 1:1.

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski
Fot: KKSLECH.com

>> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<


3 komentarze

  1. Piasek pisze:

    Czas wyrównać liczbę zwycięstw w bilansie ogólnym, żeby było 26-22-26.

  2. sedd pisze:

    Zwyciestwo musi byc i tyle. Pogon pewnie sie otworzy bedzie na pewno latwij strzelic gola niz rok temu

  3. arek pisze:

    Tylko kto ma strzelac te bramki?