Miesiąc po miesiącu

mistrzGrudzień pomału dobiega końca, a w jego końcówce nie należy spodziewać się niczego szczególnego. Tym samym dziś przypominamy Wam to co działo się w Lechu Poznań w mijających 12 miesiącach, a wydarzyło się sporo. Takiej historii nie napisałby nikt oprócz samego życia.

Styczeń

6 stycznia po zimowej przerwie przygotowania do rundy wiosennej wznowił Lech Poznań, którego celem w pierwszej połowie nowego roku będzie zdobycie Pucharu i Mistrzostwa Polski. 2 dni później do Kolejorza przychodzi David Holman. Darko Jevtić zostaje wykupiony z FC Basel co cieszy wszystkich kibiców. Pod koniec miesiąca do zespołu dołącza jeszcze Tamas Kadar. Poznaniakom nieźle wiedzie się w sparingach. Gracze Macieja Skorży pokonują choćby Metalist Charków aż 5:0. Na światło dziennie wychodzi sprawa z Marco Paixao, który chciał dograć sezon w Śląsku, a potem przyjść za darmo do Lecha. Informację do mediów sprzedali działacze Śląska, którzy chcieli coś zarobić na Portugalczyku i sprzedać go już zimą. Poznańskie władze nie dały się naciągnąć.

Luty

Lech wraca z obozu w Turcji i przygotowuje się do rundy wiosennej już w Polsce. Tuż przed nią oficjalnie zostają zaprezentowali Tamas Kadar, David Holman i świeżo pozyskany Arnaud Sutchuin-Djoum. Kolejorz na inaugurację rundy tylko remisuje z Pogonią w Szczecin strzelając gola na 1:1 już w doliczonym czasie gry. Potem skromnie ogrywa Ruch Chorzów 2:1 i tylko remisuje na Cracovii 0:0 średnio zaczynając nowy rok. Akcja „DychaKownasia” przekracza kwotę 50 tys. złotych.

Marzec

Lech zaczyna się rozpędzać. Wysoko pokonuje Znicz w Pruszkowie w meczu 1/4 PP, a także wygrywa ważny mecz z Jagiellonią na Bułgarskiej 2:0. 19 marca Kolejorz hucznie obchodzi swoje 93. urodziny. W jubileuszowym spotkaniu ogrywa Legię Warszawa w Poznaniu 2:1 dzięki czemu jest coraz bliżej lidera. Marzec przebiegał bardzo fajnie, ale w kolejnym miesiącu Lech na chwile został wykolejony.

Kwiecień

1 kwietnia tuż po przerwie na kadrę poznaniacy przegrywają na wyjeździe z Błękitnymi 1:3 mimo prowadzenia 1:0. Na Kolejorza grającego w tym spotkaniu w nieco eksperymentalnym składzie spada ogromna fala zasłużonej krytyki. Lecha krótko potem wygrywa w Bełchatowie i udanie rewanżuje się na Błękitnych. Zwycięża 5:1 dzięki czemu awansuje do finału Pucharu Polski. Ma szanse na lidera, jednak w meczu z Koroną Kielce tylko remisuje 1:1. Lepszą formę łapie dopiero pod koniec miesiąca ogrywając Śląsk Wrocław i Podbeskidzie Bielsko-Biała. Kolejorz kończy sezon zasadniczy na 2. pozycji bardzo poważnie traktując finał Pucharu Polski.

Maj

2 maja Lech mimo prowadzenia 1:0 przegrywa na Narodowym z Legią 1:2 i nie zdobywa Pucharu Polski. W Poznaniu panuje wielki smutek i żal niewykorzystanych szans w pierwszej połowie. Kolejorz jest rozbity, jednak sztab szkoleniowy robi wszystko, aby po tygodniu już na Łazienkowskiej lechici zagrali tak dobrze jeszcze raz. Udaje się. Poznaniacy wygrywają z Legią na wyjeździe dzięki czemu wskakują na 1. miejsce w tabeli. Po tygodniu poznaniacy przegrywają u siebie z Jagiellonią aż 1:3, lecz utrzymują fotel lidera. Do końca mają wygrywają już wszystkie mecze.

Czerwiec

Lech wygrywa w Zabrzu aż 6:1 i jest już bardzo blisko mistrzostwa. 7 czerwca do tytułu wystarcza poznaniakom jeden punkt. Kolejorz w obecności ponad 40 tysięcy ludzi na trybunach remisuje z Wisłą i po 5 latach przerwy zdobywa 7 tytuł Mistrza Polski! Feta przenosi się na Plac Mickiewicza, gdzie wielki sukces świętuje kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Dodatkowo juniorzy młodsi sięgają po mistrzostwo, a starsi po wicemistrzostwo kraju. Z Lecha odchodzą wieloletni gracze tacy jak Luis Henriquez i Vojo Ubiparip. Kolejorz traci też Zaura Sadaeva, który postanawia wrócić do Rosji. W ich miejsce przychodzą Marcin Robak, Denis Thomalla, Abdul Aziz Tetteh i Dariusz Dudka. Arnaud Djoum oraz Muhamed Keita w swoich ojczyznach oczerniają klub mówiąc m.in. o rasizmie. W II rundzie eliminacyjnej Ligi Mistrzów zespół Mistrza Polski trafia na FK Sarajevo.

Lipiec

Lech przygotowuje się w pocie czoła do nowych rozgrywek na co ma bardzo mało czasu. Już 10 lipca pokonuje w boju o SPP warszawską Legię 3:1 udowadniając, kto jest bezapelacyjnie najlepszy w Polsce. Kolejny sukces Kolejorza świętuje na żywo ponad 40 tysięcy ludzi. Kibice gości narażają się na śmieszność przedwcześnie opuszczając trybuny przy stanie 3:0 dla Lecha. Krótko potem lechici rozpoczynają walkę o Ligę Mistrzów i nowy sezon Ekstraklasy. Bez problemu eliminują FK Sarajevo. Na inaugurację ligi przegrywają, jednak po tygodniu ogrywają Lechię Gdańsk. Nikt wtedy nie przeczuwa jesiennego kryzysu. Mistrz Polski ma pecha trafiając w III rundzie kwalifikacyjnej Champions League na FC Basel.

Sierpień

Zaczyna się jesienny kryzys Mistrza Polski. Lechici na potęgę tracą punkty w Ekstraklasie. Odpadają z FC Basel, ale w boju o fazę grupową Ligi Europy nie zawodzą. Wygrywają w dwumeczu z Videotonem Fehervar wracając do Europy po 5 latach przerwy. UEFA nakłada na klub karę zamknięcia stadionu za transparent w Sarajevie. Wywołuje się medialna burza. UEFA czasowo odwiesza karę za sprawą wpłynięcia odwołania, które zamierza rozpatrzeć w innym terminie. Do Lecha przychodzi Maciej Gajos, natomiast na wypożyczenie do Korony zostaje oddany Maciej Wilusz. Kolejorz poznaje rywali w fazie grupowej Ligi Europy, którymi zostają Belenenses Lizbona, Fiorentina i ponownie FC Basel.

Wrzesień

Klub ustala wysokie ceny biletów na mecze w Lidze Europy co nie podoba się kibicom. Lech na wrześniową przerwę na kadrę udaje się w fatalnych nastrojach po porażce z Termalicą w Mielcu. Prezes Kolejorza, Karol Klimczak przekonuje jednak, że nie ma kryzysu. Przerwa na kadrę nie poprawia sytuacji. Po niej poznaniacy bijąc głową w mur w tradycyjnym stylu przegrywają z Podbeskidziem Bielsko-Biała. W dodatku UEFA nakazuje przekazać 1 euro ze sprzedaży biletów na mecz z Belenenses uchodźcom przez co stadion podczas meczu z Portugalczykami świeci pustkami, a zorganizowany doping nie jest prowadzony. Na dodatek Kolejorz nie gra w najsilniejszym składzie, bowiem zarząd sugeruje, że od fazy grupowej ważniejsza jest Ekstraklasa. To na nic się zdaje. Lech przegrywa z Jagiellonią, tylko remisuje z Górnikiem, ale przynajmniej ogrywa Ruch i awansuje do 1/4 Pucharu Polski.

Październik

FC Basel znów okazuje się za silne i wygrywa z Lechem. Piłkarze nie mogą już wytrzymać z Maciejem Skorżą. Rozpoczyna się show w meczu z Cracovią. Szybkie 0:2, przed przerwą 3 gol z rzutu karnego, a w końcowym rozrachunku przychodzi porażka 2:5 i czas na zmiany. Maciej Skorża wie, że nie da już sobie rady z tymi zawodnikami. W jego miejsce przychodzi Jan Urban dzięki czemu szatnia odżywa mentalnie. Już podczas przerwy na kadrę lechici nagle strzelają gole oraz asystują. SKLP widząc to co się dzieje w klubie chce zawiesić doping. Po spotkaniu z władzami klubu kibice zmieniają jednak decyzję. Debiut Urbana nie wypada zbyt dobrze. W boju z Ruchem poznaniacy ponownie w 1. minucie tracą gola, a krótko potem drugiego. Mimo wyniku 0:2 potrafią wyciągnąć na 2:2. Kolejorz nie ma wyboru i musi rozgrywać kolejna spotkania mimo swoich problemów. W eksperymentalnym składzie sensacyjnie ogrywa na wyjeździe Fiorentinę 2:1, by po 3 dniach po raz 4 w 2015 roku i po raz 2 w Warszawie okazać się lepszy od Legii. UEFA po błaganiach klubu ostatecznie anuluję karę zamknięcia obiektu na spotkanie z Fiorentiną.

Listopad

Lech nie daje rady po raz 2 urwać punktów Fiorentinie, ale za to odrabia straty w lidze. Wygrywa wszystkie ligowe, listopadowe mecze dokładając do tego pewny awans do półfinału Pucharu Polski. Zapadają pierwsze decyzje kadrowe. David Holman nie zostanie wykupiony i wróci na Węgry. Tymczasem Lech remisując w Lizbonie praktycznie kończy swoją realną walkę o awans do 1/16 Ligi Europy. Nikt nie robi z tego tragedii, bowiem celem poznaniaków było przede wszystkim poprawienie pozycji w lidze co udało się zrealizować. Awans na Euro wywalczyli Węgrzy – Gergo Lovrencsics oraz Tamas Kadar, którzy dołączyli do Karola Linettego i pojadą na Euro 2016.

Grudzień

Lech kontynuuje swoją zwycięską passę pokonując Wisłę Kraków. Fazę grupową Ligi Europy kończy 4 porażką z FC Basel i 3. miejscem w grupie I. Ważą się losy pozostania Macieja Gostomskiego oraz Kaspra Hamalainena. Fin ostatecznie postanawia odejść. Przed i po meczu z Zagłębiem zostaje oficjalnie pożegnany przez władze i kibiców. M.in. dzięki bramce „Hamy” poznaniacy przedłużają serię do 6 zwycięstw. Na koniec zmagań rundy jesiennej przegrywają na wyjeździe z Piastem Gliwice. Przerywają dobrą passę, powiększają stratę do lidera do 17 punktów i kończą mistrzowski rok na 6. pozycji.