Karol Klimczak i Piotr Rutkowski odpowiedzieli na pytania internautów KKSLECH.com

klimczakW czerwcu na KKSLECH.com ruszył nowy cykl o nazwie „Bliżej Klubu”. W pierwszym odcinku kibice Kolejorza mogli zadawać pytania zarządowi Lecha Poznań. Przez kilka tygodni dotarło do nas blisko 100 pytań. Postanowiliśmy wybrać te najciekawsze dotyczące najważniejszych tematów lub spraw, które nie były dotąd poruszane na łamach tej witryny.


Zarząd odpowiedział na prawie 40 pytań poruszających m.in. sprawy stadionowe, zmiany trenera, finanse klubu, budżetu klubu, kar dla piłkarzy, odejść z Lecha, transferów do Lecha, cen biletów, audytu czy ewentualnego nowego inwestora. Selekcjonując listę pytań pominęliśmy sprawy o których zarząd Kolejorza mówił już w maju. Nie ma poniżej Waszego pytania? spokojnie. Jeśli jest istotne zostanie przekazane władzom następnym razem. Póki co zapraszamy do lektury przypominając, że „KK” to odpowiedź na pytanie udzielone przez Karola Klimczaka, a „PR” Piotra Rutkowskiego:

1. Czy jest jakakolwiek szansa na uporządkowanie terenu wokół stadionu? Chodzi głównie o chwasty od ulicy Bułgarskiej oraz totalnie zachwaszczony i zabłocony teren parkingów. Kiedyś było widać tylko wysypane kruszywo, dzisiaj widać że się przebija przez tą „zieleń” Jeżeli aspirujemy do miana klubu europejskiego to nie przystoi poważnemu klubowi na totalny bajzel na jego stadionie.

KK: „Wszystkim nam zależy na tym, by INEA Stadion był miejscem reprezentatywnym i zadbanym. Takie rzeczy jak dojazd, wygoda, komfort, bezpieczeństwo i parking przy stadionie są oczywiście zależne od nas. Cały czas nad tym pracujemy i będziemy o to dbać, niedawno zakończyliśmy koszenie i sprzątanie terenów zielonych wokół obiektu. Warto zaznaczyć, że parking dla kibiców z założenia wcale nie był parkingiem. W czasie Euro był tylko placem ewakuacyjnym, który niestety nie ma nawet drenażu i często stoi tam woda. Dzięki uprzejmości POSIR-u wykorzystujemy go jako parking.”

2. Kiedy zostanie wymalowana membrana stadionu? Ostatnie mycie było 4,5 roku temu a wygląda fatalnie. Stadion jest wizytówką klubu i miasta!

KK: „Na razie mycie membrany nie jest planowane. Membraną, w tym całym, otoczeniem zarządza spółka Marcelin Management. Między innymi po to przed rokiem wyraźnie podzieliliśmy kompetencje pomiędzy KKS i MM. Naszą rolą jest przede wszystkim organizacja dnia meczowego i szeroko pojęty sport z naciskiem na piłkę nożną. Pozostałe obowiązki spoczywają w rękach Marcelina, który poza kwestiami eksploatacyjnymi i infrastrukturalnymi zajmuje się również komercjalizacją przestrzeni stadionowych.”

3. Jak duże przychody musi posiadać Lech, żeby móc stworzyć kadrę zespołu, który będzie w stanie skutecznie łączyć grę w lidze i europejskich pucharach? W ostatnich latach był z tym spory problem w związku z tym, że podobno nie posiadaliśmy odpowiednio szerokiej kadry dlatego jestem ciekawy czy jest jakiś określony poziom finansowy po osiągnięciu, którego klub będzie w stanie stworzyć i utrzymać kadrę potrafiącą skutecznie rywalizować w fazie grupowej Ligi Europy i polskiej ekstraklasie.

PR: „Nie da się jednoznacznie określić, jaka to kwota. Na przykład FC Salzburg regularnie zdobywa mistrzostwo, ma duży jak na austriackie warunki budżet, może pozwolić sobie na szeroką kadrę, a do Ligi Mistrzów nie może dostać się od 10 lat. Na pewno musimy mieć szeroką kadrę walcząc w pucharach. Obecna, na potrzeby sezonu, w którym gramy tylko w Ekstraklasie i Pucharze Polski jest wystarczająca (co nie oznacza, że jest definitywnie zamknięta). Kadra będzie jednak wymagała wzmocnienia, gdy zakwalifikujemy się do europejskich pucharów w przyszłym sezonie. To jest dla nas oczywiste. Stać nas na to, byśmy grali na wszystkich frontach. Teraz przede wszystkim chcemy zbudować grupę 20 piłkarzy, którzy prezentują równy albo co najmniej bardzo podobny i wysoki poziom sportowy. Przy czym chcę też zaznaczyć, że – idąc również za głosem wielu kibiców – chcemy dawać coraz więcej szans uzdolnionym wychowankom.”

4. Dlaczego trener Urban nie został pouczony przez Klub, że notoryczne zachwyty nad klubem Legia Warszawa nie są dobrze widziane w Poznaniu? Jeżeli Zarząd i Jan Urban nie zdają sobie sprawy jak odbierane są wypowiedzi trenera na temat Legii, to najwyższa pora żeby im ktoś to uświadomił. Kibice tego nie tolerują i są oburzeni takim postępowaniem.

KK: „Trener Urban to doświadczony trener i często przywołuje swoje dotychczasowe sytuacje z kariery szkoleniowej, czy (także) piłkarskiej. Czy to z Osasuny, Zagłębia czy z Legii. To normalne, że – jak każdy z nas – w wypowiedziach często opiera się na swoim doświadczeniu.”

5. Dlaczego przeniesiono sektor rodzinny z narożnika przy Kotle do narożnika III i IV? Do tego wysoka cena za bilety dla dzieci w wieku 5-13 powoduje, że coraz mniej rodzin na stadionie (dzieci moim zdaniem powinny wchodzić za symboliczna złotówkę). Klub nie robi nic, aby wychować sobie nowych kibiców. A ten animator z sektora Dąbexu jest bardzo, bardzo kiepski. Kto go wymyślił?

KK: „Już znacznie wcześniej postanowiliśmy zorganizować strefę rodzinną między III a IV trybuną po to, by dzieciaki miały blisko na sektor rodziny. Właśnie dlatego go tam usytuowaliśmy. To kwestia wygody, bliskości parkingów, przystanków autobusowych i tramwajowych. Strefa powstała dzięki współpracy z firmą Amazon i już teraz angażuje się w nią coraz większa liczba partnerów. Za nową strefę zebraliśmy pochwały praktycznie z całej Ekstraklasy i już wiemy, że niektóre kluby chcą skorzystać z naszych doświadczeń w tej kwestii.”

6. Dlaczego klub z budżetem ok. 60 mln zł nie jest w stanie co roku wypracować nadwyżki pozwalającej na zakup choćby jednego klasowego zawodnika [w cenie ok. 1 mln euro], skoro potrafi zwiększyć przychody o ok. połowę w jednym sezonie?

PR: „Nie mylmy przychodów z kosztami. Zgoda, przychody były ostatnio wyższe, bo graliśmy w pucharach, ale też koszty utrzymania klubu równocześnie wzrosły. W zeszłym roku latem na transfery wydaliśmy 1,5 mln euro i to w okresie, zanim kogoś sprzedaliśmy, na zakładkę. Ostatecznie nie sprzedaliśmy żadnego piłkarza, a zysk który wypracowaliśmy w europejskich pucharach pomógł nam utrzymać klub. Zimą wydaliśmy jeszcze 0,5 mln euro. I żeby było jasne – mówiąc o utrzymaniu klubu nie mówimy o tym, że klub ma zarabiać i wypracowywać zyski i to jest jego zadanie. Nie. Gdy te się pojawiają, natychmiast są wykorzystywane. To może być transfer, owszem. Ale również jesteśmy w stanie wówczas zbudować boisko dla Akademii w ośrodku Wronki-Popowo, co robimy obecnie. Nas interesuje tylko odnoszenie sukcesów sportowych, ale chcemy to robić w zdrowy sposób, który nie spowoduje, że po trudniejszym okresie będziemy musieli zgasić światło i zamknąć drzwi.”

7. Dlaczego w naszym klubie najprawdopodobniej nie istnieje nic takiego, jak „pożyczka właścicielska”? Chodzi mi tu o sytuację z bieżącego sezonu, gdy wiemy, że potrzebujemy lewych obrońców, stopera i napastnika wiedząc jednocześnie, że lada chwila na odchodzącym T. Kadarze zarobimy odpowiednie pieniądze: czy koncern Amica nie może udzielić w takiej sytuacji w/w pożyczki niejako „a konto” pewnych przychodów ze sprzedaży T. Kadara? Przecież zwrot takiej pożyczki jest gwarantowany, a sama operacja pewna.

KK: „Nikt nie powiedział, że nie istnieją. Musimy jednak pamiętać, że prezes Jacek Rutkowski, choć jest większościowym udziałowcem Amiki, i przy całej jego sympatii i sentymencie do Kolejorza, musi liczyć się również z innymi akcjonariuszami. A są też tacy, którzy zainteresowani są przede wszystkim wartością swoich akcji, czy dywidendą i to absolutnie normalne, należy to uszanować. Amica z nami współpracuje i wspiera klub.”

PR: „Ale też weźmy na przykład wspomnianą sytuację przez pytającego. Zakładanie z góry transferu (zarówno do jak i z klubu) to trochę jak gra w loterii. Wszyscy widzieliśmy już np. Tamasa Kadara poza Lechem, pewnie i zawodnik widział się już w nowych barwach. Aż nagle okazało się, że rozmowy utknęły w martwym punkcie, a Kadar wrócił do klubu i pracuje znów z drużyną. Wiemy, jak wielkim jest profesjonalistą i nie obawiamy się o jego podejście do pracy. Ale proszę sobie wyobrazić teraz, że nie mielibyśmy jak zwrócić za taką pożyczkę, bo transfer nie wypalił. Często jest tak, że słyszymy lub czytamy różne spekulacje na temat transferu, który przeprowadzamy. Ale między sobą powtarzamy – dopóki nie ma podpisów, nie ma transferu i nic nie jest pewne. A ryzyko chętnie przecież byśmy ponieśli, tylko trzeba się liczyć z konsekwencjami. To ogromna odpowiedzialność, bo nikt z kibiców nie chciałby usłyszeć, że zadłużamy klub złymi decyzjami.”

8. Dlaczego Zarząd wciąż daje kibicom do zrozumienia, że to, co się najbardziej liczy dla Właściciela, to zbilansowany budżet, a nie wynik sportowy? Lech Poznań to KLUB SPORTOWY a nie KORPORACJA, klub żyje z wyników sportowych. Oczywiście zbilansowany budżet jest potrzebny, ale wciąż tylko o NIM słyszymy, a nie widzimy nawet odrobiny werwy, ryzyka, szaleństwa, które mogłoby nam przynieść efekt sportowy. Nie chodzi tutaj o szaleństwa, które skończą się jak w Widzewie, Polonii, Wiśle, czy innych klubach, ale o wyliczone ryzyko – możliwe do podjęcia [vide Legia w sezonie 15/16].

KK: „To media od lat mówią o korporacji, tylko pytają i rozliczają nam budżet, sprowadzają klub do poziomu jego bilansowania i w ten sposób przedstawiają nas kibicom. To oczywiście ważne, ale nie najważniejsze. Dla nas liczą się tytuły, trofea i punkty. To jest sport. To się liczy.”

9. Dlaczego Zarząd pozwala, by najlepsi ludzie klubu odchodzili z niego osłabiając go i tym samym wzmacniając konkurencję [chodzi o piłkarzy, skautów, trenerów ALP]?

PR: „W zasadzie o każdym przypadku należałoby opowiedzieć osobno. Czasem te osoby same odchodzą i to ich decyzje i ich plany na przyszłość i o ile próbujemy przekonać je do pozostania, o tyle widzą to inaczej i trudno nam na to wpłynąć. Ale my też przecież zwalniamy, a niektórzy po odejściu chcą potem tutaj wracać. Z wiodących postaci odeszło ostatnio tylko dwóch trenerów. Kiedyś odszedł od nas jeden skaut do Legii.”

10. Dlaczego nadal do Lecha nie trafił Ioan Hory? Odrzucił ofertę czy Pandurii chciało za dużo pieniędzy?

PR: „Sytuacja wygląda jak z Kadarem, który był już dogadany z Lokomotivem i Werderm. Z Ioanem Horą i Pandurii byliśmy dogadani z dwa, trzy razy, ale nigdy nie było tak, by do końca wszystko się zazębiło.”

11. Ile kosztuje klubowa telewizja i czy jest sens utrzymywać takową, skoro nie podejmuje poważnych i kontrowersyjnych czasami tematów, a w tych z nich, które podejmuje zachowuje się jak „tuba Zarządu” i pozwala sobie nawet na usuwanie materiałów, które mogłyby być niewygodne dla Zarządu [vide wywiad z P. Rutkowskim, który mówił o odejściu M. Skorży]

KK: „Klubowa telewizja działa obecnie na zasadach tak zwanego outsourcing’u. To znaczy, że prowadzeniem jej w ścisłej współpracy z nami zajmuje się nasz sponsor i partner – INEA i WTK. Chcemy, aby telewizja Lecha pokazywała życie od kuchni, codzienne życie klubu, przedstawiała jego Akademię, historię, ludzi tu pracujących, czy akcje które organizujemy. Już wkrótce będzie miała swoją siedzibę na stadionie, co nie ma w tej chwili miejsca, będzie przede wszystkim pokazywała codzienne życie Lecha.”

12. Kiedy wreszcie przed stadionem stanie lokomotywa? W jaki sposób przywiozą ją na stadion? I gdzie dokładnie stanie?

KK: „Cały czas trwają prace, wcześniej to było sporo roboty papierkowej, administracja. Teraz jesteśmy o krok od wbicia łopaty, za moment na miejscu zaczną działać geodeci. Jesienią chcemy postawić lokomotywę w takim terminie, aby na dworze było jeszcze ciepło. Dziennik budowy już jest. Niestety, w miejscu w którym ma stać lokomotywa pod ziemią biegną kable MPK, które trzeba przesunąć. Peron na którym stanie lokomotywa będzie wzorowany na kształcie starych jupiterów.”

13. Kiedy powstanie balon na Bułgarskiej, by w okresie zimowym dzieciaki miały gdzie trenować?

KK: „Zanim powstanie balon na Bułgarskiej zostanie wybudowane boisko ze sztuczną nawierzchnią w Popowie. Właściwie nie będzie to balon, a konstrukcja-namiot.”

14. Kiedy powstanie muzeum klubowe?

KK: „Muzeum powstanie tej jesieni na trybunie numer I na pierwszym piętrze, w strefie premium. W tej chwili trwają prace projektowe nad wystrojem Sali Legend, w której będzie się ono znajdować. Ze względu na zmianę charakteru samego miejsca, włączone w nie zostaną też trasy wycieczek.”

15. Czy poza werbalnymi analizami ktokolwiek wyciąga realne wnioski dotyczące wiecznych i licznych kontuzji w drużynie: co sezon, co rundę, co obóz…?

KK: „Dzisiaj zawodnik jest cały czas badany, praktycznie non stop znajduje się pod kontrolą lekarzy. A te kontuzje, które pojawiają się najczęściej mają jednak charakter mechaniczny. Czyli są efektami zderzeń, wślizgów, mniej bądź bardziej brutalnych fauli przeciwników.”

PR: „Niektóre kontuzje oczywiście są wkurzające i frustrujące. Na przykład takie jak atak Papadopulosa na Arajuurim łokciem czy Tosika w Kownackiego. No po prostu nie da się im zapobiec.”

16. Jak wygląda sprawa kontraktu Kownasia, bo jak wiadomo został tylko roczek. Prowadzone są rozmowy na temat przedłużenia kontraktu? Mam nadzieję, że kolejny wychowanek po Kamińskim nie odejdzie za darmo, bo przecież Akademia Lecha ma przynosić Klubowi zyski.

KK: „Dawid Kownacki ma kontrakt ważny jeszcze przez dwa lata.”

17. Co jest lepsze: pełen stadion kibiców kupujących tańsze bilety, czy drogie bilety i stadion wypełniony w połowie lub 1/3?

KK: „To oczywiste, że pełny stadion, ale też wiem z czego to pytanie wynika i dlatego wymaga pewnego rozwinięcia. Wielokrotnie rozmawialiśmy już na ten temat podczas spotkań z kibicami. Kibic jest najważniejszy i wszystko robimy dla niego. Ustalając ceny robimy badania wśród kibiców, konsultujemy je też ze stowarzyszeniem. Te ceny zyskały akceptację przed sezonem. Bilet na stadion można teraz kupić za 20 zł podczas gdy np. paczka papierosów kosztuje 15 zł. Cały czas sugestie kibiców mamy na uwadze. Być może w przyszłości zwiększymy procenty za lojalność. Dziś naszą rolą jest odbudowa zaufania do kibiców, którzy są zawiedzeni naszą postawą sportową, wynikiem w ostatnim sezonie. Niestety, dopóki nie odbudujemy się sportowo, dopóty nie ma sensu nawet dyskutować na temat wzrostu frekwencji. Widać to po poziomie sprzedaży karnetów, które były tańsze niż rok temu, a średnia cena biletu w karnecie była bardzo atrakcyjna.”

18. Na co zostaną przeznaczone pieniądze za pobyt piłkarzy Lecha na Euro 2016? I jaka to kwota?

KK: „Na początku listopada otrzymamy od UEFA 180 tys. euro. Nie ma konkretnego celu na co zostaną przeznaczone te pieniądze, bo nie istnieje nic takiego jak znaczenie pieniędzy. Te będą na to, a tamte na co innego. Zasilą klubowy budżet i wykorzystamy je na funkcjonowanie klubu. Można powiedzieć, że na przykład wesprą budowę boiska dla młodzieży.”

19. Od wielu lat regularnie zakupuję karnet. W ostatnich latach obserwuję jak klub rozdaje liczne zniżki/vouchery na poszczególne mecze, aby zwiększyć frekwencję. Jednak ceny Karnetów wciąż są wysokie (nawet na sezon, w którym nie zagramy w Pucharach). Kiedy Zarząd ma zamiar się opamiętać i zacząć dbać również o portfele Karnetowiczów? W tym roku nie stać mnie na płacenie tak wysokiej ceny za oglądanie mojego ukochanego Klubu, który bądź co bądź zajął w poprzednim sezonie odległą lokatę.

KK: „To bardzo ważne pytanie, bo bardzo często właśnie takie wątpliwości pojawiają się u posiadaczy karnetów. Sprawa jest dla nas jasna – najlepszą cenę miał i ma mieć karnetowicz sezonowy. Pilnujemy, by właśnie taka sytuacja miała miejsce. Realizując różne plany zniżkowe w trakcie sezonu mamy na uwadze właśnie to, by nie dopuścić do sytuacji, w której kupujący bilety miał zbliżyć się w oszczędności do poziomu posiadacza karnetu. Warto też pamiętać o tym, że zawsze chcemy być fair i jeśli obiecane przez nas zniżki czy gwarantowane korzyści nie są zrealizowane, po zakończonej rundzie czy sezonie wszystko wyrównujemy.”

20. Trener Jan Urban zapracował wśród Nas Kiboli na przydomek „Wesoły Janek”. Nie da się ukryć, że taki bezkonfliktowy trener jest na rękę i Szatni i Zarządowi ponieważ tak jedni jak i drudzy nie muszą robić nic. Stąd pytanie: jakie były powody kolejnego „wotum zaufania” dla J. Urbana (pomimo katastrofalnej wiosny, braku trofeów i braku Europejskich Pucharów; dla porównania M. Skorża zdobył Mistrzostwo, Superpuchar i awansował do fazy grupowej LE a mimo to został zwolniony niecałe pół roku po osiągnięciu wymienionych sukcesów) i czy w przypadku licznych porażek jesienią J. Urban zostanie wreszcie zwolniony ze stanowiska?

PR: „Dla nas wygodny jest ten trener, który wygrywa. Nie było sytuacji, by którykolwiek z trenerów w ostatnich 10 latach coś wymuszał, stawiał na swoim i groził odejściem. Nawet Franciszek Smuda. Nie było trenera, który by tutaj rządził i stawiał wszystkich pod ścianą. Ale też nie jest tak, że szkoleniowcy z którymi pracujemy to weseli panowie, którym <>. Każdy z nich ma swój charakter, wie czego chce i do czego ma dążyć.”

21. Chciałbym dowiedzieć się, czy planujecie wprowadzić jakiś „taryfikator” przewinień dyscyplinarnych piłkarzy. Pytanie dodatkowe: kto (personalia, proszę) z marketingu Klubu wpadł na pomysł autoszyderczej (timing!) Tablicy Zasad?

KK: „Taryfikator istnieje chyba w każdej szatni piłkarskiej, natomiast różnego rodzaju kary czy sankcje są elementami kontraktów piłkarskich. Takie sprawy zostają jednak wewnątrz szatni. Wszystko jest wyraźnie zapisane w regulaminie. Karę można dostać nawet za nie wyłączoną komórkę na odprawie.”

PR: „Tablica zasad jest na lata. To coś ponadczasowego, co wynika z historii klubu, jego doświadczeń, przekonań kibiców i co zostało spisane. W zespole trzeba wytworzyć przekonanie, że wchodząc do szatni Kolejorza akceptuje się te zasady.”

22. Czy nie uważacie Panowie, że zakontraktowanie zawodnika z tzw. Nazwiskiem i doświadczeniem w zachodnich ligach, który ma status byłej gwiazdy formatu europejskiego (kogoś pokroju Ljuboi, Matsui, Krasicia), może wpłynąć na wzrost wartości zespołu jako całości i przyczynić się do większego zainteresowania wśród kibiców meczami Kolejorza?

PR: „Obecnie mamy dwa skrajne przypadki, Matsui do tego grona raczej nie pasuje. Historię z Ljuboją znamy i wiemy jak się skończyła. Krasić? Powiem przewrotnie, że bardziej opłaca nam się stawiać na wychowanków niż odbudowywać piłkarza i czekać rok aż zacznie grać mając w świadomości, że mógł tu przyjechać tylko odcinać kupony. Chcemy mieć w zespole naszych wychowanków, młodych chłopaków, którzy marzą o zdobyciu Mistrzostwa Polski. Wychowankowie są dla nas znacznie ważniejsi niż tacy zawodnicy. Jesteśmy przekonani, że to jest dobra droga dla Lecha, znamy swoje miejsce w Europie, w której dla wielu piłkarzy będziemy po prostu przystankiem w karierze. Pytanie, czy chcemy być portem dla tych, którzy kończą karierę i w pewnym sensie są już syci.”

23. Dlaczego klub nie chce ryzykować z transferami zawczasu na kluczowe pozycje tłumacząc się, że kadra jest kompletna, skoro i tak wiadomo że taki Kadar czy Arajuuri na pewno odejdzie? Nowi zawodnicy nie zdążą się przez to zgrać.

PR: „W zeszłym roku wydaliśmy 2 mln euro na transfery i zajęliśmy 7. miejsce. Wcześniej wydaliśmy podobnie, bo 7 mln zł i byliśmy na 1. miejscu. To nie jest tak, że nie ryzykujemy, bo wystarczy wspomnieć, że letnie transfery sprzed roku przeprowadziliśmy zanim wiedzieliśmy, że zagramy w fazie grupowej europejskich pucharów i sprzedażą któregoś z zawodników, do której zresztą nie doszło. Na każdego zawodnika zawsze mamy następcę. Tak było niedawno w przypadku Karola Linettego, Gergo Lovrencsicsa, czy Krzysztofa Kotorowskiego. Paulus Arajuuri odejdzie najpóźniej zimą, ale mamy już Lasse Nielsena. Na razie mamy pięciu stoperów i póki co zostaje z nami Tamas Kadar.”

24. Czy był kiedyś temat Kulczyka w zarządzie Lecha, czy to wszystko tylko kibicowskie spekulacje?

KK: „Nie ma i nie było tematu. To tylko kibicowskie spekulacje.”

25. Według zarządu, kto jest odpowiedzialny za zeszłoroczną katastrofę? Dlaczego nie został nikt z tego rozliczony?

PR: „Stary sztab szkoleniowy i dlatego odszedł. Karać zawodników jest ciężko. UEFA zaostrzyła przepisy i najczęściej zawsze przyznaje rację zawodnikowi gdy klub próbuje rozwiązać z nim kontrakt z przyczyn sportowych. A za ostatni sezon każdy piłkarz i tak został wystarczająco ukarany. Każdemu uciekło kilkaset tysięcy złotych premii. Nie mamy możliwości wyrzucać piłkarzy, karać ich w ten sposób. Gdy chcemy rozwiązywać kontrakty, najczęściej słyszymy od zawodnika: ok, ale tylko wtedy gdy wypłacicie mi pieniądze z kontraktu do końca jego obowiązywania.”

KK: „Chcemy robić zmiany w drużynie, przeprowadzamy je i nadal tak będzie. Ale nie jest tak, że nagle wyrzucimy niektórych piłkarzy. Musimy im znaleźć kluby i musi być jakiekolwiek zainteresowanie, zgoda zawodnika na takie odejście.”

26. Dlaczego Kędziory nie ma w radzie drużyny? Dlaczego opaskę kapitańska może otrzymać Dudka a nie Kędziora? Kto wybierał radę drużyny i czy konsultował ją z zarządem?

PR: „Nie ma Kędziory w radzie drużyny, bo nie został wybrany. To tylko i wyłącznie wybór szatni, piłkarze się znają, wiedzą kto ma jaki charakter i jaki status w drużynie.”

KK: „Dla przykładu. W radzie jest Maciej Wilusz, którego koledzy w szatni bardzo szanują. Sam trener mówi, że to największy pracuś. Już za Macieja Skorży, kiedy w ogóle nie grał, był pierwszym wyborem do rady drużyny. To mega profesjonalista, który pomaga młodym piłkarzom.”

27. Dlaczego ceny karnetów na mecze Lecha Poznań,7 drużyny poprzedniego sezonu ekstraklasy, drużyny która jest oparta na piłkarzach nie szanujących ani klubu ani kibiców, są na poziomie zbliżonym do cen karnetów mistrzowskiego Lecha, i jednocześnie są jednymi z najdroższych w całej Polsce?

KK: „Ceny karnetów w stosunku do roku poprzedniego zostały obniżone, bo zdajemy sobie sprawę z tego, jaki „produkt” oferujemy. Problemem nie do końca są ceny. Problemem jest to, że nie wygrywamy. Sprzedaliśmy 4,5 tysiąca karnetów i nie jest to ani powód do dumy, ani do narzekania. Powtórzę raz jeszcze – tym, którzy nam zaufali należy się wielkie „dzięki”, a u pozostałych musimy ponownie zapracować na zaufanie.”

28. Dlaczego Zarząd Lecha jest pasywny w sprawie audytu, skoro byłby to pewnego rodzaju sposób na odzyskanie zaufania do kibiców? Wymówki, że SKLP nie przesłało pytań itp. kompletnie do mnie nie trafiają. Ja na przykład chciałbym wiedzieć, co się podziało z pieniędzmi za zeszłe LE. Chyba nie wyparowały, choć można odnieść takie wrażenie (przeciąganie transferów, brak LO).

KK: „Sami mogliśmy sobie zadawać pytania do tego audytu, ponieważ długo ich nie było. SKLP dopiero w połowie czerwca przekazało nam pytania. Wcześniej twierdziło, że ich nie ma. Celem nie było to, żebyśmy sami sobie postawili kilka znaków zapytania i liczyli, że to zaspokoi ciekawość kibiców. Ten audyt nie jest typowym rocznym raportem przygotowywanym dla Urzędu Skarbowego. Tu można było pytać nas o wszystko. Audyt jest w przygotowaniu i będzie publikowany niebawem. Przychody z gry w europejskich pucharach wyniosły 24 mln zł, 10 mln to koszty, a 14 mln zł to zysk, który wypełnił nam lukę po braku przychodów z tytułu sprzedaży zawodnika w ostatnich 2 okienkach transferowych. Budżet Lecha jest tak skonstruowany, że – aby funkcjonować – musimy zapewnić klubowi przychód z tytułu gry w fazie grupowej europejskich pucharów lub ze sprzedaży zawodnika.”

29. Po ostatnim sezonie cząstka mnie umarła. Założę się, że nie tylko u mnie. Nie utożsamiam się z piłkarzami, od których lepsze są wkłady na koszulki. Ceny karnetów mnie nie przekonują. Niestety, mówię to z wielkim żalem – jestem zmęczony Lechem. W jaki sposób planujecie zachęcić mnie do kupna karnetu?

PR: „Po takim sezonie jak ostatni można robić super akcje, ceny za połowę, ale tylko wyniki przyciągną kibiców na stadion. Wielu jest sfrustrowanych i na stadion nie przyjdą. My to rozumiemy, bo nas też ogarnia wściekłość gdy spoglądamy na zeszłosezonową tabelę… czy obecną. Przyciągniemy kibiców na stadion tylko wynikami. Nic innego nie wymyślimy.”

30. Co zarząd zamierza zrobić, aby zwiększyć frekwencję na meczach Lecha?

Jak wyżej.

31. Czy Lech sprzedając Linettego do Sampdorii zapisał sobie sparing z tym zespołem? Ile procent otrzyma po jego sprzedaży do kolejnego klubu?

PR: „Sparingu z Sampdorią nie będzie. Latem i tak byłby problem, aby się zgrać terminowo. Poza tym, takie sparingi już nie interesują kibiców. Ludzie chcą oglądać Lecha w europejskich pucharach a nie w sparingach. Przy sprzedaży Karola Linettego zapisaliśmy sobie procenty od kolejnego transferu.”

32. Jak prezes procentowo ocenia szanse na tytuł? Kto według Pana spadnie z ligi, a kto wywalczy puchary w tym sezonie?

PR: „Po takim starcie w ogóle o tym nie ma sensu gadać, bo będą to tylko słowa. Teraz chcemy punktować i myślimy tylko o kolejnym meczu. Nie składamy żadnych deklaracji czy obietnic. Trzeba punktować i to jak najszybciej.”

34. Czy zarząd zdaje sobie sprawę, że przy akademii kręcą się osoby, które namawiają rodziców młodych zawodników do podpisania umów z różnymi agencjami menadżerskimi takimi jak box2box? Czy zarząd wie o poczynaniach Tomasza Małka?

PR: „Nie znam tego człowieka, a o agencji box2box słyszałem. Po to jednak wprowadziliśmy certyfikację agencji. Młodzi piłkarze nie potrzebują agentów. Jeśli jednak jacyś rodzice czy sami zawodnicy są nękani telefonami od agentów, to wiemy, jak z tego wybrnąć. Mamy dwie firmy, które respektują pewne zasady i wartości. Wskazujemy te agencje jako możliwe do wybrania, ale oczywiście nikogo do tego nie zmusimy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że młodzi, niedoświadczeni piłkarze, którzy marzą o długich i pięknych karierach i osiągając równocześnie sukcesy w swoich kategoriach wiekowych są łakomymi kąskami dla menadżerów. W Lechu uważamy, że podstawowym partnerem do rozmów o ścieżkach rozwoju, planach na karierę i całą przyszłość na etapie nastolatków są przede wszystkim rodzice. Dobro zawodnika – to nam przyświeca, a cel funkcjonowania akademii jest jasny. Wychowywanie, kształcenie zawodników, którzy finalnie trafiają do pierwszego zespołu.”

35. Czy wokół Lecha kręcą się aktualnie firmy bądź biznesmeni chętni na odkupienie części udziałów? Czy może zarząd prowadzi jakieś rozmowy z potencjalnymi inwestorami, którzy wyłożyliby swoje pieniądze na klub?

KK: „Nie prowadzimy z nikim żadnych rozmów.”

36. Czy zarząd wciąż płaci pensje poprzedniemu sztabowi szkoleniowemu? Jeśli tak to do kiedy będzie opłacał Skorżę?

KK: „Do pewnej daty płaciliśmy staremu sztabowi, bo takie zawarliśmy porozumienie. Teraz już nie płacimy.”

Źródło: inf. własna
Fot: KKSLECH.com

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <118 komentarzy

 1. woo pisze:

  Sorry, ale jak dla mnie żadnego konkretnego pytania i żadnej konkretnej odpowiedzi.

  • endrjiu pisze:

   A wyslales choc jedno pytanie ktore uwazalbys za konkretne? Ja wyslalem 4. Jedno z nich znajduje sie powyzej i odpowiedz mnie satysfakcjonuje. Nie bronie rutkow bo wiele odpowiedzi to teksty o ktorych slyszelismy ale takie wpisy jak Twoj poprostu draznia czlowieka.

 2. John pisze:

  Nic ciekawego.Gdybym znał te pytania wcześniej,dokładnie znałbym odpowiedzi na nie.

 3. woo pisze:

  Aż nie chce mi się wierzyć, że wśród nadesłanych pytań nie było choćby jedno „niewygodne” dla zarządu.
  K….Te pytania to w 90% czysta wazelina!

  • JR (od 1991) pisze:

   przykład proszę

  • JR (od 1991) pisze:

   przykład takiego „niewygodnego pytania”, które nie padło a mogłoby paść wg Ciebie

  • RR pisze:

   Niewygodne pytanie: np. Czy zarząd wie o sianiu fermentu i „psuciu” młodych piłkarzy w drużynie przez Pałkę.
   Czy mam dowody nato? Nie, nie mam! I nie mogę tego udowodnić. A z kąt wiem? Tajemnica dziennikarska.

  • endrjiu pisze:

   Dziennikarz piszacy „Skąd” 🙂

  • endrjiu pisze:

   Tfuuu, „Z kąt”

  • karakoz pisze:

   endrjiu nie wyczułeś sarkazmu z tą „tajemnicą dziennikarską”. No cóż lotny to ty nigdy nie byłeś.
   RR wygląda na to, że zamiast chodzić do szkoły, chodzisz z pałką na…

  • endrjiu pisze:

   Nie, nie wyczulem w tym ani ironii ani sarkazmu o ktorym piszesz. Skoro Ty jednak to zauwazyles to byc moze spaliles dzis ciut za duzo i stad Twoj wpis o „lotnosci”

  • karakoz pisze:

   Skąd w tobie tyle agresji? Przez swoją napinkę zapomniałeś co to „ś”, „ć”, „ł” itp.

  • endrjiu pisze:

   Agresji? Nie wyczules ironii.
   Nie uzywam polskich znakow z pewnego powodu co jest akurat najmniej tutaj istotne a napewno nie mam zamiaru sie Tobie z tego tlumaczyc, i tak bys nie zrozumial. Pozdrawiam

  • karakoz pisze:

   Pomogę Tobie, trzeba przycisnąć „alt” 🙂 język też można ustawić (ironia). Ty pierwszy przyjeb… się do gościa o jakąś bzdurę, a nie odniosłeś się merytorycznie do meritum. Ja odpowiem: Zarząd wie o klimacie w szatni i poza nią, i ma to w d… lub nie wie co ma z tym zrobić. Pałka już w Polonii odstawiał podobne numery.

  • karakoz pisze:

   A zapomniałem. Pozdrowienia
   K… jeszcze tego brakuje abyśmy, między sobą się niszczyli. Tak więc sory jeśli czymś Cię uraziłem.

  • endrjiu pisze:

   Szanowny adwokacie nie mam „alt” w swoim komputerze i tak jak sadzilem nie zrozumiesz tego nawet jakbym Ci to narysowal.
   Faktycznie, tak sie przyczepilem do goscia wskazujac cos co razi w oczy, ze chyba go trzeba bedzie za to powiesic badz obrzucac kamieniami.

  • Mouze pisze:

   @endrjiu zaciekawiłeś mnie,dlaczego nie masz alt-a na klawiaturze?

  • Al pisze:

   Jesteś niereformowalny .

  • xmen pisze:

   endrjiu Ty chyba w condonie tydzień pod łóżkiem leżałeś nim Twoja stara go znalazł, i zaaplikowała. Wsadź lepiej czachę w kibel i pierdalnij się deklem, Ty toksyczny prowincjonalny cwelu.

  • endrjiu pisze:

   @karakoz nie czuje sie niczym przez Ciebie urazony. Nie jestem pizdeczka w rurkach abym tak sie zachowywal. Pozdro.

   @Mouze – Powiedzmy ze im sie odpadlo 😉

   @Al – niereformowalny w czym?

   @xmen – Na zaczepki takiego prostaka jak Ty najlepiej nie odpowiadac aby nie znizac sie do Twojego poziomu lecz zrobie dla ciebie niedorozwiniety intelektualnie czlowieczku wyjatek. „Condona” uzyl wlasnie twoj ojciec przez co powstal taki twor jak ty, internetowy komandosie. Reszta ludzi na tej planecie uzywa kondomow przez co zapobiegamy powstawaniu Tobie podobnych. Ciesz sie wakacjami, pobaw sie zolnierzykami bo szkola juz tuz tuz.

  • karakoz pisze:

   @endrjiu – tak właśnie powinny(prawie tak;) wyglądać dyskusje. Nawet jak poniosą emocje, na końcu trzeba ochłonąć i podać sobie rękę.
   @xmen – jedni z domu wynoszą kulturę osobistą a inni meble. Typowy z ciebie (celowo z małej litery) internetowy trol! Cham i prymityw!!! Coś w stylu „pałki”.

 4. RobertLech!!! pisze:

  Wymijanie, te same gadki od lat. Przeczytałem całość i jestem jeszcze bardziej dobity – z Rutkami i Klimczakiem nic się nie ruszy w naszym klubie, czeka nas stagnacja.

 5. Jak zwykle pretensje tych samych osób, które same nic nie wysłały.

  • ad astra pisze:

   touche – kiedy następna runda zadawania pytań?

  • KKSLECH.com pisze:

   Za jakiś czas jak pojawią się nowe wątki, sprawy, problemy.

  • Rogacz73 pisze:

   Pytania to są zadawane przez kibiców na forum i chyba to jest bez sensu jeśli na każde pytanie odpowiedź brzmi pomidor. Jak piłkarze yyyyy trzeba wyciągnąć wnioski yyyyyyy, poprawić wyniki sportowe yyyy, tak dalej być nie może yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy

 6. roby pisze:

  Zgadzam się z przedmówcami, typowe bla bla bla jakże typowe dla zarządzających klubem.

 7. KotorFan pisze:

  Słabe te pytania, za mało kontrowersji.

  • JR (od 1991) pisze:

   a o co może zapytać kibic, który z pozycji trybun bądź telewizora co nieco widzi i nie posiada wiedzy na tematy finansowe, personalne, organizacyjne wewnątrz klubu

 8. kibol z IV pisze:

  pytanie 22 i odpowiedz PR 🙂
  Tegoroczne transfery – Majewski 30 lat , Putnocky32 , Nielsen 29 l , Makuszewski 27…PR chyba nie wie co mówi i co robi…na jaki okres podpisał z nimi kontrakt ? Czy Lech dla pierwszej trojki nie będzie ostatnią przystanią w dorosłej piłce ?
  w kadrze – Dudka33 , Robak 34 , Trałka 32 …dla ilu z nich to ostatni…. port ? I przez jaki czas będą ich jeszcze karmić ?
  Po co przyszedł Bednarek…po to siedzieć na ławie ? Gdzie gra Jóżwiak ?

  • JR (od 1991) pisze:

   po co nam ktoś na poziomie Ljuboi lub Krasicia mamy przecież Makuszewskiego, Dudkę, Trałkę.

  • Poznaniak pisze:

   Postaram się odpowiedzieć wczuwając się w rolę KK/PR:
   -bo gramy tym co mamy
   -bo tamci za dużo żądali, a kominów to my nie budujemy
   I tak od lat…

 9. II pisze:

  Dobrzy są obaj panowie … w nawijaniu makaronu na uszy! Z tych ogólnych hasełek „chcemy, robimy” nic nie wynika. Złote myśli KK i PR to „jest jak jest, może będzie lepiej może nie”. Pytanie o inwestorów było proste, ale odpowiedź jak zwykle ogólna – „Nie prowadzimy z nikim żadnych rozmów” – DLACZEGO? – nie chcecie nikogo do podziału łupów!!!? Jeśli Rutkowskiego solo nie stać na rozwój klubu, to może trzeba połączyć siły, tak jak to zrobili w Warszawie … tylko trzeba mieć czyste intencje her Rutkowski!

  • zibi pisze:

   Dokładnie tak.

  • Franz pisze:

   „Jeśli Rutkowskiego solo nie stać na rozwój klubu, to może trzeba połączyć siły…” i to powinno być kluczowym punktem. Skoro wasza wizja nie gwarantuje rozwoju (bo tak jest) a nie posiadacie wystarczających środków by nadążyć za uciekającymi i bronić przed tymi, którzy Lecha już doganiają to jaki jest powód, że takie rozmowy z inwestorami nie są prowadzone?

 10. zibi pisze:

  Lanie wody i ważne pytania umoczone wśród tych „z dupy wziętych”. Staczanie klubu w przepaść – kontynuacja.

 11. kibol z IV pisze:

  Czy to wszystkie pytania które zostały zadane zarządowi ?

 12. jaskoff pisze:

  Jedyna ważna informacja to taka, że Skorża wraz z poprzednim sztabem nie są już opłacani. Reszta (głównie odpowiedzi, pytania nie są złe) to żenada!!! Zresztą spodziewałem się tego dlatego nie wysłałem pytania.

  • R. pisze:

   No skoro nie chciałeś zawyżyć poziomu to możesz mieć pretensje tylko do siebie.

 13. kilo82 pisze:

  Przecież wiadomo było, że tak to będzie wyglądało – zero konkretów i pierdolenie tych samych frazesów. Ja nie wysyłałem pytań, bo wiedziałem, że i tak nie padną na nie szczere, konkretne odpowiedzi. Idea samej akcji bardzo fajna, ale niestety wyszło tak jak można było się spodziewać.

 14. ant pisze:

  sory taki mamy w LECHU klimat /

 15. kocianJanTratatam pisze:

  Kilka pytań jest ciekawych, ale klub owija znów w bawełnę. Nie robi się przecież we własne gniazdo.

 16. kibol pisze:

  taki ktoś jak pan przytoczony w 34 pytaniu powinien być wyrzucony z pierwszej trybuny bo kręci się tam i faktycznie miesza w Akademii młodym , kumplostwo i dziadostwo. Ostatnio był nawet na finałach mistrzostw Polski kadr wojewódzkich kierownikiem zespołu …skąd on tam się wziął … bo trenera zna? kumplostwo i dziadostwo…i przez takich ludzi jak on i trener który ta kadrę prowadził nie zdobył WZPN mistrzostwa Polski bo trener zamiast wpuścić ofensywnych zawodników w trakcie meczu finałowego to obrońców wymieniał …kompletny brak kompetencji …a może znajomi p. M mieli grac….bylem widziałem i wróciłem z tego turnieju wkur….nie tylko ja

 17. kornel pisze:

  …czyli przykryte boisko dla dzieci moze powstac np …za 10 lat, ale wtedy to juz beda wszyscy takie mieli…w tym roku Koziołek Poznań bedzie stawiał dla swoich pociech !!!!!! Czy jest ktoś w tym klubie, kto myśli o wizerunku klubu poprzez akademie dziecieca ? Chłopcy grają w różnych strojach- za małych . Getry dziurawe, dres kazdy inny. Paranoja. Brzydzimy się takim wizerunkiem. Wiejski kluby wyprzedziły nas o lata świetlne…..czy nowy koordynator zmieni choc trochę nasz sposób spojrzenia na to wszystko…..strona internetowa z postem 1 na 2 miesiace….ludzie w dobie internetu ? Zobaczcie na strone L, tam pare postów dziennie, dzieci ubrane od czapki po buty wyjsciowe !!!!! Wies przez duże W !!!!! Niech ktos przejrzy na oczy PANIE P.R Panie K.K do roboty a nie tylko patrzycie na zegarek i jak wybije to do domu !!!!!

 18. seba86 pisze:

  Po przeczytaniu pytań i odpowiedzi, po raz pierwszy napiszę – ” Wypierdalac z Lecha ” .

 19. Linek pisze:

  Maciej Wilusz… Pracuś… Pomaga młodym… Ciekawe w czym. Obrońcom z młodszych roczników na pewno nie podpowie jak się ustawiać.

  Tragiczny zawodnik.

 20. jaLech pisze:

  Nie rozumiem czego się spodziewali kibole po dostarczeniu pytań.Szczerych i konkretnych odpowiedzi?Jak ktoś wyżej pisał to po pierwsze nie sra się we własne gniazdo. Po drugie na wszelkie pytania krytyczne w celu obrony odpowiada się politycznie czyli o dupie Maryni i w kółko to samo czyli nic konkretnie. To mają opanowane dobrze. Nic poza tym. Reszta to dno.

 21. sebra pisze:

  Widzę, że moje pytanie znalazło się wśród 35, które redakcja zadała, ale konkretów w odpowiedzi nie ma, bo skoro Rutkowski junior już w pierwszym zdaniu odpowiada w stylu : „Nie da się jednoznacznie określić, jaka to kwota.(…)” to jest to dla mnie równoznaczne z tym, że nawet mając przychody na poziomie 100 mln euro nie byliby w stanie zbudować silnej drużyny. Poza tym przywoływanie przykładu Salzburga, który nie może dostać się do Ligi Mistrzów od 10 lat kiedy w pytaniu jest mowa o skutecznej grze Lecha w fazie grupowej Ligi Europy i lidze to już jakiś wyższy poziom wodolejstwa. No cóż spodziewałem się takiej odpowiedzi, więc Rutkowski junior osobiście mnie nie zawiódł.

 22. kibol pisze:

  a faktycznie pana który prowadzi stronę ALP powinni już wyrzucić .. w sobotę mecz z Unionem Berlin wygrywamy 2-1 grając głownie 2000 rocznikiem u Niemców prawie sami 17 i 18 latkowie a na stronie ani słowa tylko gdzieś w narożniku na Twitterze … a jak napiszą już coś to widać ze na meczu nie byli ….chyba ze maja relacje od p. M bo on wszędzie jest….

 23. BooN pisze:

  Szeryf to obecnie jedna z najgorszych stron ALP. Syn mu sie nie dostał do Wronek, zwalniają kumpli Sledzia, więc płacze

 24. Moro pisze:

  Same ogólniki od zarządu. Właściwie każdy by mógł sam sobie odpowiedzieć na większość z tych pytań.

 25. and(R) pisze:

  Samo lanie wody :/ Ale za to dowiedziałem się, że Skorży już nie płacą, jakiś plus 🙂

 26. Przemo86 pisze:

  Sranie w banie. fajna idea ale można było przewidzieć iż odpowiedzi będą ogolnikowe, nic w zasadzie nie wnoszące, szkoda

 27. Kali pisze:

  @kornel, a jak ty chcesz aby wszystko wsrod dzieciakow bylo rowne, skoro stroje kupuja sami rodzice. Od 2 lat moj syn jest w roczniku 2011 i jedyne co dostal od klubu to naklejki w stylu ” dobrze”, „super”. A za wszystko inne placa rodzice.

 28. Rogacz73 pisze:

  To mnie przekonali. Czy są karnety 4-letnie ? Bo chętnie kupię taki do 2020 – wtedy ma się dziać, jeszcze bardziej odstawimy resztę ligi.
  Gdzie się siano podziało ? Zawsze ta sama odpowiedź do zbilansowania budżetu i w bilansowaniu to musimy być bardzo mocni. A zawodników kupimy ? A kupimy tylko nie zawodników a nowe piłki do Wronek i nie kupimy tylko pozyskamy od sponsorów.

 29. Waldek pisze:

  @kali masz rację….przepraszamy zarząd że my rodzice nie kupiliśmy takich samych strojów dla ich zawodników… jak tak mozna !!!!! Banda Wroniecka z Panem Piotrem i nienagannie wyglądajacym Panem Klimczakiem 🙂

 30. jaLech pisze:

  Wiecie co? Zarządzanie Lechem mi przypomina jeden z fragmentów komedii „Poszukiwany,poszukiwana” jak dyrektor przestawia blok na planszy a pracownik mówi,że to jest przecież jezioro.A on na to-to przesuniemy jezioro. Tak to u nas jest w klubie. Amatorszczyzna na wysokim poziomie

 31. Pawelinho pisze:

  Żadnych konkretów z tych odpowiedzi de facto nie ma. Dyplomacja przed wszystkim.

 32. slavo1 pisze:

  Ciekawy akapit : ” Gdy chcemy rozwiązywać kontrakty, najczęściej słyszymy od zawodnika: ok, ale tylko wtedy gdy wypłacicie mi pieniądze z kontraktu do końca jego obowiązywania.” I moje pytanie : ILU takich jest w klubie? I jeśli jest/są to dlaczego jeszcze grają w pierwszej jedenastce Lecha? A potem zdziwienie, że „nie ma atmosfery w szatni”??!!!

 33. pr...e pisze:

  a to Małek sie doczekał chwili, kiedy zaczęli o nim mówic jako M. No tak ale gosc jest zawsze i wszędzie- no i pewnie ten jego synek nie dostał się do Wronek dzięki niemu… bo w Lechu pracuja lidzie pamiętliwi i z charakterem !!!! Świat Piłki Noznej jest bardzo mały, Panie M spróbujcie w Legnicy tam jest dużo znajomych z dobrych czasów… Śledź, Salamon itd

 34. Asas pisze:

  Pytania zostały ustawione pod dyktando tych panów.Oczekujemy konkretnych pytań i konkretnych jednoznacznych odpowiedzi.
  Na przykład: dlaczego nikt z zarządu nie rozliczył trenera i jego sztabu z fatalnego przygotowania do wiosny i powtórki w obecnym sezonie?
  Ł

 35. BartiLech pisze:

  No i brawo. Ci co nie zadali pytania teraz mają jakieś pretensje..

 36. fgh pisze:

  Pewnie te zagadnienia do audytu też są takie jak te pytania. Czyli niewygodne sprawy omijamy szerokim łukiem. Parodia. Coś jak wybory za komuny – do wyboru był PZPR. Jeśli ten audyt w klarowny sposób wyjaśni dlaczego klub ma tak wysokie koszty, że co roku trzeba kilkanaście baniek dokładać z LE i/lub transferu, to mogę kupić karnet do 2020 roku. Ale oczywiście nic nie wyjaśni. Zresztą audyt powinna przeprowadzać firma niezależna a nie jakaś znajoma kogoś z klubu albo SKLP (co na jedno wychodzi).

 37. Tadeo pisze:

  Kłamstwa i robienie ludzi w h…to ci Panowie mają już w krwi.Niczego konkretnego i satysfakcjonującgo nie można było się spodziewać.Zgrany duet , który prawdę powie jak się pomyli .

 38. jaLech pisze:

  A propos odpowiedzi na pkt 18. Z tego co wiem to za 1 dzień zawodnika UEFA wg najniższej 3 stawki zapłaci 2265 EUR/dzień.
  Linetty 36 dnix2265 EUR=81540 EUR , Kadar,Lovrencsics 32dnix2265 EURx2=144960 EUR.
  Razem 226500 EUR a nie 180000EUR

 39. fan123 pisze:

  Najwięcej marudzą anonimy i ci co nie chcieli wysłać pytań. Same pytania są trafne, ale niestety mamy złotoustych w zarządzie. którzy niewygodne pytania wolą omijać lub udzielać zdawkowych odpowiedzi. Na szczęście piłkarze już takimi krasomówcami nie są, więc od nich dowiemy się więcej.

 40. Kali pisze:

  @jaLech odejmij podatki i oplaty do PZPN:)

 41. Melon pisze:

  Czyli biletów za połowę ceny nie zrobią, bo tylko wyniki sportowe przyciągną kibiców na stadion?? Tak to trzeba rozumieć? A jak będą wyniki to dowalą ceny że się w papcie nie zmieścimy!

 42. Angus pisze:

  Te odpowiedzi na poważne pytania są tak infantylne, że aż wstyd. To odpowiadają dorośli ludzie – żałosne.

 43. Suriete pisze:

  Nareszcie ktos glosno powiedzial o pseudomenedzerskiej dzialalnosci pana Malka. Kreci sie przy kadrach wojewodztwach, kreci sie we Wronkach. Raz proponuje podpisanie umowy z Fabryka, innym razem z agencja podstawiona przez skauta Arsenalu Piasecznego. Czas na reakcje w ALP!!!

 44. inowroclawianin pisze:

  Tak jak poprzednicy odnoszę wrażenie że zarząd robi jakieś uniki względem kibiców. Żadnych konkretnych odpowiedzi. Paru pytań mi osobiście zabrakło jak np. Co klub planuje w najbliższym czasie zrobić by drużyna grała skutecznie? Czy odkąd rządzą w Lechu Rutkowscy, zgłaszali się jacyś majetni biznesmeni zainteresowani udziałami/dofinansowaniem Lecha? Czy Rutkowscy byliby w stanie sprzedać Lecha komuś innemu? Przed sezonem Urban powiedział że Lech będzie walczył o Majstra, więc dlaczego teraz zarząd nie składa już żadnych deklaracji? Czy będą jakieś transfery do klubu w tym okienku? Po tych odpowiedziach Gargamela tylko stwierdzam się w przekonaniu że zarząd nas mami i oszukuje. Nieładnie….

  • Kibol69 pisze:

   W 2010r Samsung zlozyl rutkowi propozycje zakupu Kolejorza. Nie znam szczegolow, ale zostali wyslani na drzewo. Dokladnie przelom 10/11. Pomyslmy, co mozemy zrobic, zeby w koncu wronieckim okupantom obrzydzic Kolejorza i zeby to oni w koncu zaczeli szukac nabywcy. Jak pojdzie info, ze Kolejorz jest w koncu na sprzedaz, to chetny sie znajdzie.

  • kibicinowroclaw pisze:

   W tamtym czasie Samsung kupił od Amici fabryki a Lech wtedy był potęgą. Bardzo możliwe i szkoda że do tego nie doszło, myślę że rozwinęliby jeszcze mocniej tamtego pędzącego Kolejorza!

 45. inowroclawianin pisze:

  I jeszcze jedno pytanie do zarządu, zasadnicze….Klub obiecał rewolucję w Lechu po ubiegłym sezonie. Rewolucji nie było, dlaczego więc zostaliśmy(my kibice) oszukani przez zarząd?

 46. Łazarz pisze:

  Odpowiedzi na 8 i 22 pytanie mnie rozje.ały i nie wiem czy śmiać się czy płakać.

 47. Blocx pisze:

  Jedyne czego się dowiedziałem, to to, że Skorży już nie płacą. Reszte odpowiedzi można było przewidzieć.

 48. F@n pisze:

  Co to za w ogóle pierdolenie zarządu, że „wydaliśmy 2 mln euro na transfery”. Jakie to kurwa były transfery? Czy na prawdę nie rozumieją, że za te 2 mln można było kupić 2 klasowych graczy a nie kilka ciamajd? Tylko w taki sposób można podnieść poziom drużyny, bo inni mają się od kogo uczyć, szczególnie ci młodzi.

 49. torreador pisze:

  Prowadzenie rozmów z tymi panami od dawna już nie ma sensu, od lat operują tymi samymi ogólnikami. Przewidywalność ich odpowiedzi jest taka jak tzw. taktyka Lecha w czasie rządów Urbana (bo z taktyką z potocznym tego słowa znaczeniu niewiele ma wspólnego) Wśród tradycyjnych już odpowiedzi zabrakło tylko że: działają „planowo i długofalowo”. A odpowiedź na pytanie 22 rzeczywiście rozwala. W obecnej sytuacji tekst jak z Monty Pytona.

 50. hube pisze:

  zadałem 3 pytania w tym jedno naprawdę ciekawe o stroje meczowe szkoda że nie znalazło się w top 40. Pytałem czy firma adidas naprawdę nie umie zrobić fajnych strojów. Wzięła tylko białą koszulkę umieściła tam logo sponsora i znaczek lecha i już. Szczerze zrobię lepsze koszulki meczowe w ciągu 1h. Dałem przykład koszulek ifk geteborg i portugalskiego moreirense. (kozak stroje) a u nas pierwszy komplet przyzwoity a drugi szkoda gadać

 51. egon pisze:

  Takie pranie brudu publicznie jest woda na mlyn dla warszawskich pismakow co nie widza nic procz swojej jedynej druzyny w kraju. Sprawy dotyczace naszego klubu zalatwiajmy bez reklamy bo ona nic dobrego nie zdziala a poszerzy nienawisc .Pozdrawiam.

 52. bombardier pisze:

  Pobawmy się w analizę odpowiedzi na zadane pytania. Gdyby ktoś zupełnie
  niezorientowany – np. przyleciał z Fidżi – przeczytałby dokładnie pytania
  i odpowiedzi -STWIERDZIŁBY, ŻE KLUB JEST ŚWIETNIE ZARZĄDZANY.
  OSOBY TE SĄ KOMPETENTNE. KLUB ZAJMUJE CZOŁOWE MIEJSCE W LIDZE.
  Pokazujemy Gościowi tabelę, pokazujemy wszystkie komentarze w ŚMIETNIKU-
  tak mniej więcej pół roku.
  WIARA PRAWDA JEST JEDNA I BOLESNA – NASZ OBECNY LECH TO
  YEKYLL i HYDE!

 53. Marcosii pisze:

  wpienia mnie to ciagle zasłanianie się wydatkami, przecież czesc kasy została odzyskana ( np. za Denisa, za Keite tez się może uda), wiec jesli chodzi o wydatki to się „chwalimy” ( bo ogolna kwota robi wrazenie ) ale jeśli chodzi o mniejsze kwotowo przychodzy za transfery ( pomijam te za 2 czy 3 mln) to już zarzad nie podaje, reszta z tamtych wydatków gra wiec albo można na nich jeszcze zarobić a jeśli nie to kto doprowadzil ze Ci zawodnicy sa teraz nie do sprzedania ( spadek wartości poprzez spadek formy) ? forma pisemna pytan jest jaka jest, ma bardzo dużo swoich minusow, nie złapiesz rozmowcy na „bajaniu” zadając następne konkretne pytanie, wiec nie bralem udziału, choć redakcji naleza się podziękowania ze im ” się chce” robic co kolwiek. A zarząd jak działa i jak to motywuje to najstarsi gorole wiedza i nie ma co strzepic jezyka, wynik finansowy na razie jest to młody przed starym się obroni, tylko pytanie z czego kasa w przyszłym roku ? z większego promowania młodych ? ( na razie np. Kędziora to zalicza spektakularny zjazd) choć orlem t6ez nigdy wielkim nie był, zostaje Jozwiak czy Gumny, no bo kto jeszcze Kowancki ( na razie to forma zartu i oby się to zmienilo)

 54. Ludwik pisze:

  Hitem i tak jest to że nie jet najważniejsze ze cena karnetów jest wysoka tylko że tak malo sie ich sprzedało.

 55. osa pisze:

  @egon – ale tu wcale nie chodzi o pranie brudów ale transparentność. Jestem daleki od pudelkowych newsów ale dam przykład wzięty z bloga „co w trawie piszczy…”

  Po pierwsze – normalny klub prowadzi normalną politykę informacyjną ,opartą na rzetelności i poszanowaniu zainteresowanych podmiotów: mediów, kibiców i sympatyków klubu. Budowanie fasady fałszywej rzeczywistości opartej na zakłamanym pijarze, jest nie tylko czymś nieodpowiedzialnym, ale jest po prosty zwykłym draństwem i świadczy o małości.

 56. Poznaniak pisze:

  Żałuję że straciłem te cenne kilka-kilkanaście minut cennego życia na czytanie odpowiedzi, które są tradycyjnym laniem wody.
  Pytania nawet ciekawe ale co z tego jak odpowiedzi nieszczere.
  Cytat miesiąca: „…bo nie istnieje nic takiego jak znaczenie pieniędzy. Te będą na to, a tamte na co innego.”
  Widać panowie mają opanowane wszystkie plany, a jedyny konkretny cel co teraz robią z pieniędzmi w Lechu to budowa boiska dla młodzieży. Z takim boiskiem to będzie potęga!
  Dziękuję, wysiadam.

 57. Poznaniak pisze:

  PS. Chcecie niewygodnych pytań?
  To proszę jedno z nich: Jak idzie realizacja planu Lech 2020?
  Oczywiście odpowiedź jest już znana więc nie będzie zaskoczenia jak napiszę że dyrekcja i tak jest kontent.
  Na przekór wszystkiemu.
  Na pożegnanie niech będzie lekkie:
  Czy klub chce powtórzyć sukcesy i pobić rekordy z zeszłego sezonu?
  Pozdrawiam

 58. Mouze pisze:

  Nie dość ze opowiadają jak zwykle te swoje farmazony,to jeszcze najzwyczajniej w świecie kłamią jak w pytaniu 19.Juz nie wspominam o tym ze ich odpowiedzi nie maja wiele wspólnego z pytaniami a te trudniejsze aspekty zwyczajnie pomijają jak w pytaniu 35. gdzie nie określili jednoznacznie czy ktoś jest zainteresowany.”Nie prowadzimy rozmów”, nie jest równoznaczne z „Nie ma zainteresowania”

  A już hitem jest odpowiedz ze winny stary sztab bo piłkarzom możemy skoczyć.Praktycznie wskazują kto rządzi w tym klubie.Tak naprawdę najwięcej się dowiedzieliśmy z pytania 24.

  Ps:Szkoda ze z moich pytań zadaliście te najmniej kontrowersyjnie,miałem nadzieje ze przyciśniecie ich w kwestii ICH odpowiedzialności za wynik.

 59. fgh pisze:

  @ Poznaniak – o planie 2020 – przecież Rutkowski ostatnio powiedział jak idzie… Tzn powiedział najpierw czym ten plan jest i okazało się, że już kompletnie czymś innym niż był 😀 Teraz jest to plan, żeby wszyscy w klubie się szanowali i żeby co roku wprowadzać 2-3 młodych z akademii. Już nie ma planu żebyśmy byli znacznie bliżej europejskiego topu, a jak jakiś dziennikarz skontruje, że przecież to było zapowiadane, to się mu odetnie „przywileje”

  • Poznaniak pisze:

   Właśnie to napisałem. Plan jest taki że co roku te2020 zmienia się zależnie od okoliczności i na końcu i tak plan będzie w 100% pasował do sytuacji w klubie. Ot i świetna okazja by wypłacić sobie premie za realizację planu.

   A tak serio, to g@wno mnie obchodzi jaki oni mają teraz Plan2020. Ja jak również i wielu kiboli/kibiców, a o mediach nie wspomnę rozliczą ich z ogłoszonego oryginalnego planu: o ile dobrze pamiętam 60% wychowanków stanowiących siłę w 1 drużynie, regularna gra co roku w pucharach, transfery do klubu nawet powyżej 1mln/piłkarza.
   Czarno widzę ten plan. Bardziej realny jest już nawet spadek z ligi.

  • Poznaniak pisze:

   Właśnie dlatego napisałem że „odpowiedź jest już znana”.

   Masz racę, plan jest taki, że co roku on zmienia się zależnie od okoliczności i na końcu i tak plan będzie w 100% pasował do sytuacji w klubie. Ot i świetna okazja by wypłacić sobie premie za realizację planu.

   A tak serio, to g@wno mnie obchodzi jaki oni mają teraz Plan2020.
   Ja jak również i wielu kiboli/kibiców, a o mediach nie wspomnę rozliczą ich z ogłoszonego oryginalnego planu: o ile dobrze pamiętam 60% wychowanków stanowiących siłę w 1 drużynie, regularna gra co roku w pucharach, transfery do klubu nawet powyżej 1mln/piłkarza.
   Czarno widzę ten plan. Bardziej realna jest już nawet degradacja.

 60. pyrlson pisze:

  Dobre pytanie 12,odpowiedz? Az przysiadlem,prawie trzy lata od momentu ogloszenia iz przed el stadio pieczarka stanie lokomotywa na cokole a oni trwaja papierkowe prace administracyjne lecz niedlugo pierwsza lopata zostanie wbita w grunt,zatrudnijcie tow. Birkuta bedzi predzej.Odpowiedz na pytanie 13 zabolalo mnie najbardziej,no bo jak tak wielki klub nie moze postawic balonu dla dzieci dla swych potencjalnych zawodnikow?Moze gdyby to byly Wronki poszloby to szybciej.Na koniec jedno jeszcze zdanie na temat milosciwie nam panujacych „skorokopow”i pseudo zarzadu „z gowna bata nie ukrecisz” Dziekuje za uwage,Pozdrawiam.

 61. tomasz1973 pisze:

  Kilka pytań naprawdę trafnych…niestety odpowiedzi do przewidzenia, na dodatek można je podsumować, tak
  „odjebcie się, wiemy o wszystkim najlepiej”–przykład -pytania o przeniesienie sektora dziecięcego i o ceny
  Dodatkowo nic do nich nie dociera, tu jest najlepsze
  „4. Dlaczego trener Urban nie został pouczony przez Klub, że notoryczne zachwyty nad klubem Legia Warszawa nie są dobrze widziane w Poznaniu? Jeżeli Zarząd i Jan Urban nie zdają sobie sprawy jak odbierane są wypowiedzi trenera na temat Legii, to najwyższa pora żeby im ktoś to uświadomił. Kibice tego nie tolerują i są oburzeni takim postępowaniem.

  KK: „Trener Urban to doświadczony trener i często przywołuje swoje dotychczasowe sytuacje z kariery szkoleniowej, czy (także) piłkarskiej. Czy to z Osasuny, Zagłębia czy z Legii. To normalne, że – jak każdy z nas – w wypowiedziach często opiera się na swoim doświadczeniu.”

  Kibice tego NIE TOLERUJĄ!Ale co z tego, ze nie tolerują, on się przecież ( biedactwo) tylko opiera na swoim doświadczeniu! No kurwa jego mać, czy nie było konkretnie zadane pytanie, a odpowiedź?
  Na dodatek, o łozyglach i chwasty wiedza, membrany nie umyją, bo to nie oni, to MM, a kogo kurwa jest MM, moja? Czy Rutkowskiego!
  Tak właśnie wyprowadza się pieniądze, 1000 spółek, spółeczek, które nie odpowiadają za nic, zawsze można powiedzieć, to nie ja, to oni muszą to zrobić, szkoda, że kase wiedzą jak brać!
  Oczywiście kontuzje to przypadek i ostra gra przeciwnika–ciekawe kto naskoczył, wg tej teorii na Pawłowskiego w meczu o SPP….
  Gówno zawinięte w papierek, oni wiedza, oni się martwią, oni maja plan, oni przyciągną na trybuny…czym ???? 16 miejscem i Urbanem, Trałkom, Dudką, specem od goli na treningu, plującym w kiboli Formelą, którego nie można ukarać, bo pójdzie na skargę do UEFY????
  Kpina, bojkot i wszyscy wypierdalać do Wronek, te odpowiedzi jeszcze bardziej mnie do tego przekonują. Robią nas w ch.ja, ja ich też mam za chu..ów!

 62. pyra fan kks z breslau pisze:

  na razie LECH z cala otoczka zarzadem kopaczami i tak zusammen wiela kupa smiechu pod kazdym wzgledem PO CO TO WSZYSTKO jakies pytania do zarzadu itp itd cala POLSKA z nas LEJE

 63. Dawid pisze:

  odpowiedzi na moje pytania zupełnie mnie nie usatysfakcjonowały ale też tego się nie spodziewałem… jak zawsze pieprzenie kotka przy pomocy młotka… ty swoje ja swoje i tyle… ten zarząd kiedyś miał dobre PRowe zagrywki ale teraz to już dno…

 64. Doman pisze:

  Czyli czytając odpowiedz na pytanie 29 wychodzi na to ze nigdy nie osiągniemy spektakularnego sukcesu sportowego i za nic w świecie nie zbliżymy sie do takich średniaków europejskich jak wymarzone dla właścicieli Basel skoro stabilny budżet zapewnia gra w Europie i sprzedaż topowego zawodnika,bo moim zdaniem jest to wszystko do pizdy bo jeżeli Europa i liga nie wypracowują nam nadwyżki za która można utrzymać topowy skład i do niego dokoptowywać perełki z akademi lub kupione na zachodzie żeby pograły 2-3 lata i wznosiły Lecha na wyższe poziomy to to się nigdy nie uda bo co chwila zmieniane są koncepcje pare lat temu kupowali,teraz stawiają głównie na akademie co chwile inna koncepcja nie ma spójnej wizji szkolenia,skautingu!,monitorowania rynku trenerskiego itd i to podejście właściciela i prezesa jest takie do bólu nieszczere dlatego na wielkiego Lecha będziemy czekać ooooohhhhhoooo a może i dłużyj jak mawiała Pelagia grana przez Smolenia

 65. KKS pisze:

  Totalne lanie wody i unikanie SZCZERYCH odpowiedzi. Strata czasu. Te wronieckie meszki są niereformowalne. TYLKO PUSTY STADION DO PRAWDZIWYCH ZMIAN!!!

 66. Ja sam pisze:

  To ja mam pytania już na następną turę. Niech Ktoś tam już je zapisze…

  „Do jakiej liczby musi spaść frekwencja na stadionie i jak nisko musi Lech zakończyć sezon żeby pan PR zmienił stanowisko i zatrudnił dyrektora sportowego z prawdziwego zdarzenia od którego może czegoś się nauczy?”

  „Od kogo ma się uczyć Kownacki?” Gumny miał 2 dobrych zawodników na swojej pozycji na których mógł się wzorować z panamom 3. Jak chcemy opierać się na akademii to może by zatrudnić zawodników z europejskim doświadczeniem a nie przeciętniaków?”

  • ole pisze:

   Sądzę, że znasz odpowiedzi na własne pytania.

  • Ja sam pisze:

   Znam 1 już dawno powinien to zrobić 2 tak powinniśmy zatrudniać doświadczonych zawodników tylko mogą mówić młodym spieprzaj na zachód bo ten klub jest sto lat za bambusami w brew temu co się wszystkim pracownikom wydaje.

  • Poznaniak pisze:

   Dobre retoryczne pytania, niewygodne – ale odpowiedzi są z góry wiadome.
   1- bez komentarza (tak pamiętam,pamiętam)
   2- od Robaka, Billego i Urbana oczywiście 🙂
   Nic nad to byś nie usłyszał, no może poza szumem lanej wody.

  • ole pisze:

   To ja pomoge:
   1. KK – nie ma ustalonej granicy, caly czas pracujemy aby kibice ponownie nam zaufali. Pan PR bardzo dobrze wykonuje swoje zadania, jest caly czas zaagazowany w swoja prace. Dodam wiecej jest to chyba najlepszy dyr. sportowy w historii Lech.
   2. PR – Kownacki jest na tyle warosciowym pilkarzem, ze za wiele juz sie uczyc nie musi. Ale oczywiscie caly czas podglada chocby Robaka, ktory na treningach strzela wszystko, nawet glowa.
   3. KK – Obecna kadra opiera sie gownie na zawodnikach doswiadczonych.
   Dziekuje.

 67. kibicinowroclaw pisze:

  Mówienie o jednoznacznej winie M Skorży i jego sztabu za zeszłoroczne wyniki pokazuje że Piotr i Karol nadal nie widzą że popełnili błąd i problem leży głębiej. Jak dzieci we mgle.

 68. GROM pisze:

  Odpowiedz na pyt.20 daje odpowiedz na to ze dla tych zydow nie sa wazne wyniki sportowe tylko interes wlasny.Bedzie pusty stadion to interes zacznie podupdac.

 69. 1909 pisze:

  propaganda rodem z prl-u

 70. Poznaniak pisze:

  Odwróć tabelę umacniamy się na czele!

 71. Tomek pisze:

  Po tym co właśnie przeczytałem jestem pewien, że czeka nas – oby tak się stało to będzie przyczynek zmian – spadek. Na serio tego nam życzę. Tylko wtedy ci księgowi odpie…lą się od Lecha…

 72. Ja pisze:

  No i Excel z Nieudacznikiem nam wytłumaczyli – kryzysu nie ma, awanturniczej polityki transferowej nie ma i nie będzie, za poprzedni nieudany sezon ukarany został Skorża, bo piłkarzy karać nie można… A co z tymi, którzy decydowali o zatrudnieniu Skorży, o zatrudnieniu piłkarzy?

  Bojkot tak długo, aż Rutkowski zabierze z Lecha swojego nieudacznego synalka i księgowego. Zmiana trenera mnie już nie wystarczy.

 73. KKS pisze:

  Ktoś na oficjalnym bardzo celnie posumował:
  „Przydała by się nowa tablica dla tych pseudo-piłkarzy i zarządu

  Wypierdalać stąd:
  -Bo nie macie woli walki
  -Bo wszyscy się poddaliście
  -Bo kochacie przegrywać
  -Bo jesteście najgorsi
  -Bo najważniejsze już za Wami
  -Bo nie jesteście drużyną
  -Bo nie wiecie co to futbol
  -Bo nie zasługujecie na Nasze barwy i historie
  -Bo Wy już nie możecie NIC!

  Beznadziejni razem!!! „

 74. Gupi Jasiu pisze:

  W tym wywiadzie najbardziej mnie zaskoczyło, że ten cały Kolec czy Stolec (syn szefa) umie mówić. Nie wygląda na takiego bystrzaka…

 75. TOM pisze:

  Większość to bzdury czaruje jak zawsze my tylko mamy płacić i się denerwować. 2015 rok przychody ok 78 milionów , koszty na utrzymanie drużyny ok 25 ml – gdzie wyparowało 50 milionów (utrzymanie stadiony ok. 5 milionów , niech akademia też 5 milionów itp. skauting nie dał bym nawet 1 miliona) . Może pensje do zarządu i premie dla właściciela? Czary mary , a Lech na dnie.

 76. wieczór kibica 50 pisze:

  Mam kolegę o nicku metaxa. On też kocha Jana Urbana.

 77. 07 pisze:

  Żadne z moich pytań nie pojawiło się. Szkoda, że zarząd nie odniósł się do nich. Były za ostre?