Historyczne czerwcowe wydarzenia

Czerwiec wbrew temu co się obecnie dzieje w Lechu Poznań często był bardzo udanym i szczęśliwym miesiącem dla naszego klubu. Jeszcze nie tak dawno właśnie w czerwcu Kolejorz święcił największe sukcesy w swojej historii sprawiając, że niektóre czerwcowe daty już na zawsze zapadły w pamięci wielu kibiców.


Fajną datą o której mimo wszystko pamięta lub wie niewielu na pewno jest dzień 25 czerwca 1972 roku. Wtedy Kolejorz mimo przegrywania na starym stadionie Warty wynikiem 0:2 umiał pokonać Zawiszę Bydgoszcz 4:2 dzięki czemu awansował do Ekstraklasy. Co było w tym meczu takiego fascynującego? Otóż Lech Poznań ustanowił wówczas swój rekord frekwencji na poziomie 60 tysięcy kibiców, który nigdy nie został pobity. Kolejne ważne czerwcowe daty przeszły do historii Kolejorza już w latach 80-tych.

Dnia 19 czerwca 1983 roku po wyjazdowej wygranej nad Górnikiem Zabrze 2:0 poznański Lech zdobył 1 tytuł Mistrza Polski w swojej historii. Jeszcze lepiej było 13 i 19 czerwca 1984 roku. Wtedy najpierw na oczach 40 tysięcy ludzi poznaniacy sięgnęli po tytuł remisując u siebie z Pogonią Szczecin 1:1, a po paru dniach zdobyli dublet wywalczając w Warszawie na stadionie Legii piłkarski Puchar Polski po pokonaniu Wisły Kraków aż 3:0. Do dziś jest to zresztą jedyny dublet w historii Kolejorza.

4 lata później kolejny czerwcowy dzień był w pełni udany dla zawodników naszego klubu. 23 czerwca 1988 roku Lech Poznań po ograniu w rzutach karnych Legii Warszawa sięgnął po Puchar Polski. W latach 90-tych historyczny dla Kolejorza okazał się być początek czerwca. 6 czerwca 1992 roku na 2 kolejki przed końcem „niebiesko-biali” zdobyli 4 tytuł w swojej historii zwyciężając na wyjeździe ze Stalą Stalowa Wola 2:1.

W pamięci kibiców Lecha Poznań z pewnością mocniej tkwią wydarzenia już z XXI wieku. 1 czerwca 2004 roku zespół Kolejorza wywalczył Puchar Polski na stadionie Legii Warszawa, by po paru dniach 11 czerwca 2004 roku sięgnąć jeszcze po Superpuchar Polski w konfrontacji z Wisłą Kraków (2:2 i 4:1 w karnych), która jednocześnie byłem starciem ligowym.

Ostatnie miłe wydarzenie dla kibiców Kolejorza w czerwcu miało miejsce 7 czerwca 2015 roku, gdy „niebiesko-biali” po remisie z Wisłą Kraków 0:0 wywalczyli 7 i ostatni tytuł Mistrza Polski w historii klubu. Od tamtej pory w czerwcu chlubę przynosili co jedynie juniorzy zdobywając choćby 4 razy z rzędu mistrzostwo do lat 17. Wkrótce 20 czerwca 2018 roku tytuł Mistrza Polski U-19 po 23 latach przerwy mogą odzyskać za to juniorzy starsi Kolejorza.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <komentarze 3

  1. sp pisze:

    Jak rozumiem w 2004 roku w meczu z wisła zdobyliśmy SPP i 3 pkt. jednocześnie ?

  2. obywatel pisze:

    Zdobyliśmy jeden punkt w meczu ligowym. Potem zostały zarządzone rzuty karne, które wyłoniły zdobywcę SPP.

Dodaj komentarz