UEFA Youth League – projekt na bazie innego

Rozgrywki UEFA Youth League to stosunkowo nowy turniej utworzony przez UEFA, który patrząc na dotychczasową historię zmagań przyjął się bardzo dobrze. 3 i 24 października po raz pierwszy w tej imprezie wystąpi Mistrz Polski do lat 19 – Lech Poznań, który w ścieżce mistrzowskiej młodzieżowej Ligi Mistrzów zagra z Mistrzem Niemiec, Herthą Berlin. Dla Kolejorza będzie to szansa pokazania się w europejskiej elicie w której obowiązują trochę inne zasady niż w seniorskiej piłce.


Liga Mistrzów dla juniorskich ekip nie była pomysłem stworzonym przez UEFA. Pierwszymi rozgrywkami tego typ był turniej o nazwie NextGen Series będący rozgrywkami przeznaczonymi dla piłkarzy mających mniej aniżeli 19 lat. Młodzieżową Ligę Mistrzów w 2011 roku założył szef akademii piłkarskiej Watford, Mark Warburton oraz Justin Andrews będący ekspertem sportowym telewizji Sky. W sezonie 2011/2012 w nieoficjalnej, młodzieżowej LM wzięło udział 16 klubów z całej Europy, a triumfatorem pierwszej edycji był Inter Mediolan, który w finale imprezy pokonał w rzutach karnych Ajax Amsterdam. W kolejnych rozgrywkach 2012/2013 zwyciężyła już Aston Villa wygrywając w finale z Arsenalem Londyn.

W NextGen Series początkowo rywalizowało 16 klubów, a w 2 sezonie już 24 drużyny. Występ w tych rozgrywkach zależał od finansów. Żeby zagrać w tym turnieju należało przede wszystkim zapłacić, więc nic nie stało na przeszkodzie, aby to Lech Poznań rywalizował z silnymi europejskimi markami. Kolejorz nigdy nie zgłosił się do NextGen Series co uczyniło m.in. Molde, Wolfsburg bądź triumfator ostatniej edycji w historii – Aston Villa. Po sezonie 2012/2013 turniej NextGen Series nie był już organizowany. Jednym z rzekomych powodów rozwiązania nieoficjalnej Ligi Mistrzów do lat 19 były kłopoty finansowe organizatorów, ale w rzeczywistości to UEFA zakończyła zabawę ruszając po prostu ze swoim projektem, aby organizatorzy NextGen Series nie mogli już zarabiać na swoim turnieju.

W pierwszym sezonie 2013/2014 UEFA Youth League juniorskie drużyny rywalizowały w takich samych grupach, jak seniorskie zespoły występujące w tej dorosłej Lidze Mistrzów. W I edycji wygrała FC Barcelona pokonując Benfikę Lizbona. W sezonie 2014/2015 oraz 2015/2016 triumfowała już Chelsea FC ogrywając w finałach odpowiednio Szachtar Donieck oraz PSG. W rozgrywkach 2016/2017 najlepszy okazał się FC Salzburg do lat 19, natomiast w ubiegłym sezonie 2017/2018 znów FC Barcelona gromiąc w finałowej konfrontacji Chelsea 3:0.

Półfinały i finał tych rozgrywek rozgrywany wiosną każdego roku odbywa się w szwajcarskim Nyonie na obiekcie mogącym pomieścić około 7 tysięcy widzów. Ostatni finał rozegrany w kwietniu zgromadził na trybunach 4 tysiące osób. Od sezonu 2015/2016 istnieje już podział na 2 ścieżki. Jest ścieżka grupowa w której grają młodzieżowe kluby występujące w tej prawdziwej Lidze Mistrzów oraz ścieżka młodzieżowych mistrzów krajowych (w tej drugiej wkrótce Lech zmierzy się z Herthą). Od sezonu 2015/2016 doszło już do paru niespodzianek. W wiosennej części UEFA Youth League grały już tak mniej popularne kluby jak m.in. Pribram, Middlesbrough, Viitorul Constanta, FK Molde, Brodarac Belgrad, FC Nitra czy Zeljenizcar Sarajevo. Do tych drużyn, które miały okazję rywalizować wiosną w młodzieżowej Lidze Mistrzów może dołączyć Lech Poznań jeśli najpierw przebrnie Herthę Berlin, a później w II rundzie ścieżki mistrzowskiej wyeliminuje Mistrza Azerbejdżanu bądź Mistrza Mołdawii.

Warto zaznaczyć, że rozgrywki UEFA Youth League nie służą do zarabiania pieniędzy przez kluby. Jest to jednak doskonałe okno wystawowe dla młodych piłkarzy w tym także dla juniorów Lecha Poznań. Mecze w młodzieżowej Lidze Mistrzów są bardzo starannie oglądane przez skautów największych europejskich klubów, zatem dla każdego wychowanka Kolejorza jest to doskonała okazja do zaprezentowana swoich umiejętności. Żaden z klubów nie traci na grze w UEFA Youth League, gdyż władze Europejskiej Federacji Piłki Nożnej zespołom grającym na wyjeździe zwracają koszty podróży oraz zakwaterowania w hotelu. W przyszłości niewykluczone są rozgrywki Ligi Europy do lat 19 jeśli tylko będą chętni, by je sponsorować.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <1 Odpowiedź

  1. Pawelinho pisze:

    Typowa UEFA niszczy wszystko co niezależne i nie leży w jej interesie chociaż i tak występ Kolejorza jest jedynym polskim akcentem w europejskich pucharach co prawda na poziomie młodzieżowym, ale jednak jest.