Lech ponownie dostanie pieniądze z Pro Junior System

Trwający nadal sezon 2018/2019 piłkarskiej LOTTO Ekstraklasy to 3 rozgrywki w których obowiązuje program Pro Junior System wprowadzony 2 lata temu przez Polski Związek Piłki Nożnej. Latem zeszłego roku dość nieoczekiwanie postanowiono, że ten program nie będzie już obowiązywał w LOTTO Ekstraklasie, jednak po protestach niektórych klubów w tym m.in. Lecha Poznań chętnie stawiającego na młodzież PSJ na najwyższym froncie w naszym kraju wciąż jest obecny. Na jego obecności zyska wkrótce nasz klub.Polski Związek Piłki po raz pierwszy postanowił nagradzać rodzime kluby za stawianie na młodzież od rozgrywek 2016/2017. Najpierw w puli nagród było 10 milionów złotych podczas gdy w sezonie 2017/2018 już łącznie 13 mln zł. System Pro Junior napisany we współpracy z firmą Deloitte został przedstawiony przez PZPN na początku kwietnia 2016 roku. Celem programu było finansowe nagradzanie klubów z 3 najwyższych frontów w naszym kraju za stawianie na wychowanków. W ubiegłym sezonie punkty były przyznawane klubom za czas spędzony przez młodzieżowca na boisku w meczu ligowym.

Młodzieżowcem zwie się polskiego piłkarza zgłoszonego do rozgrywek, który w swoim klubie spędził minimum 3 lata między 12 a 21. rokiem życia. W sezonie 2018/2019 młodzieżowcem jest zawodnik urodzony w 1998 roku lub młodszy. Żeby młody gracz był brany pod uwagę przy punktacji w tym systemie musi rozegrać co najmniej 270 minut oraz 5 meczów w rozgrywkach ligowych. Dodatkowo PZPN przyznaje dodatkowe punkty za występy młodzieżowców w kadrach juniorskich od U-17 do U-21 w których gra wielu zawodników Lecha Poznań.

W ubiegłym sezonie 2017/2018 poznański Lech był drugi przez co otrzymał od PZPN kwotę 1 miliona złotych. Rok wcześniej Kolejorz zajął 1. miejsce w Pro Junior System zarabiając na tym programie w ciągu 2 lat prawie 3 miliony złotych. Pro Junior System według pierwotnego planu PZPN-u miał w trwających już rozgrywkach zniknąć z Ekstraklasy, ale tak się nie stało. Nadal obowiązuje on w Ekstraklasie, a także w I, II, III-lidze i IV-lidze co od sezonu 2018/2019 jest nowością. PZPN na PSJ przeznaczył w tym sezonie 14 milionów złotych. Osobne nagrody dla klubów z Ekstraklasy finansuje spółka Ekstraklasa SA. Zwycięzca otrzyma wkrótce 1,6 mln złotych, drugi w tej klasyfikacji klub 1,1 mln, trzeci 0,8 mln, a czwarty najlepszy zespół dostanie pół miliona złotych nagrody.

Dodatkowe fundusze na szkolenie juniorów zgarnie na pewno Lech Poznań, który po 33 kolejkach jest na 2. miejscu w klasyfikacji Pro Junior System gromadząc dotąd 7824 punkty. Kolejorz 4 mecze przed końcem sezonu 2018/2019 wyprzedza Lechię Gdańsk, Piasta Gliwice i o prawie 800 punktów trzecią Legię Warszawa. Jednocześnie Kolejorz krótko przed końcem rozgrywek traci do liderującego Górnika Zabrze 311 punktów. Do tej pory bez punktu w PSJ jest Wisła Płock, Miedź Legnica oraz Korona Kielce, której juniorzy starsi są o krok od zdobycia Mistrzostwa Polski U-18 i reprezentowania jesienią Polski w młodzieżowej Lidze Mistrzów.

Przypomnijmy, że w rozgrywkach LOTTO Ekstraklasy 2017/2018 w Pro Junior System ani jednego punktu nie zdobyły 4 kluby, natomiast w jeszcze wcześniejszym sezonie 2016/2017 bez punktu pozostało aż 7 drużyn. Co ciekawe klasyfikację PJS w III-lidze wygrywają na razie rezerwy Lecha Poznań, jednak Kolejorz według obowiązujących zasad więcej pieniędzy z tego systemu dostać nie może. Po zakończeniu sezonu otrzyma 1,1 mln złotych za 2. lokatę Pro Junior System obowiązującym w LOTTO Ekstraklasie. W kolejnym sezonie 2019/2020 z puli 225 milionów złotych do podziału dla 16 klubów łącznie 2,5% kwoty pójdzie na system PJS.

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na 3 portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

INSTAGRAM (nowość)
TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <