Dałoby się być wyżej

Rozgrywki PKO Ekstraklasy sezonu 2019/2020 będą zawieszone jeszcze równo przez miesiąc co jednak nie oznacza gry ligowców zaraz po 26 kwietnia. Dogranie ligi na najwyższym szczeblu w naszym kraju według regulaminu jest bardzo mało prawdopodobne, do końca czerwca rozegranie aż 11 kolejek wydaje się być niemożliwe, a szans Kolejorza na lepszą pozycję niż 5. miejsce należy upatrywać w czymś innym.Realnie patrząc dogranie sezonu 2019/2020 jest możliwe tylko w przypadku rozegrania 4 kolejek i zakończenia rozgrywek po 30 serii spotkań. Wtedy reforma ESA 37 nie obowiązywałaby, nie byłoby podziału na dwie grupy, nie byłoby dodatkowych 7 kolejek, ale zakończenie sezonu po 30 meczach a nie po 26 i tak byłoby bardziej sprawiedliwe i co najważniejsze – możliwe do zrealizowania. Opcja dokończenia sezonu właśnie w taki sposób jest prawdopodobna a jeśli tak by się stało wówczas Lech Poznań miałby duże szanse na poprawienie 5. lokaty.

Gdyby sezon 2019/2020 faktycznie miał zakończyć się po 30 kolejce wtedy niewiele zmieniłaby się sytuacja m.in. Legii Warszawa czy ŁKS-u Łódź. Ten pierwszy zespół ma bardzo bezpieczną przewagę nad wiceliderem i raczej zdobyłby tytuł, natomiast drugiej drużynie w utrzymaniu się w lidze najprawdopodobniej nie pomogłyby nawet 4 zwycięstwa w ostatnich 4 kolejkach sezonu zasadniczego. Szanse na uniknięcie degradacji miałaby za to Korona Kielce oraz Arka Gdynia, aczkolwiek tylko matematyczne.

Gdyby sezon 2019/2020 faktycznie miał się zakończyć po 30 kolejce wtedy w ostatnich 4 spotkaniach najciekawiej wyglądałaby rywalizacja o ósemkę, o jak najwyższe miejsce w lidze, o dodatkowe pieniądze z Ekstraklasy SA oraz o europejskie puchary. Czysto na napierze z prowadzącej w tej chwili piątki najcięższy układ gier w razie wznowienia rundy wiosennej miałaby Cracovia a najłatwiejszy czwarty aktualnie Śląsk. Każdy zespół z najlepszej obecnie piątki PKO Ekstraklasy do 30 kolejki 2 mecze rozegrałby u siebie i 2 na wyjazdach.

Złego terminarza w przypadku grania tylko do 30 serii spotkań na pewno nie miałby Lech Poznań. Legię i Pogoń podejmowałby u siebie, Zagłębie już jest blisko utrzymania, a do Korona przed meczem 30. kolejki mogłaby już być w I-lidze. W walce o europejskie puchary poprzez ligę wiele w razie wznowienia rozgrywek i dogrania ich do 30. kolejki mogłoby zależeć od Jagiellonii Białystok mającej w terminarzu pojedynki z Piastem oraz z Cracovią.1. Legia Warszawa 51 pkt.

Lech – Legia
Wisła – Legia
Legia – Arka
Górnik – Legia

2. Piast Gliwice 43

Piast – Wisła
Korona – Piast
Piast – Górnik
Jagiellonia – Piast

3. Cracovia Kraków 42

Cracovia – Jagiellonia
Pogoń – Cracovia
Lechia – Cracovia
Cracovia – Wisła P.

4. Śląsk Wrocław 42

Śląsk – Raków
Arka – Śląsk
Wisła P. – Śląsk
Śląsk – ŁKS

5. Lech Poznań 42

Lech – Legia
Zagłębie – Lech
Lech – Pogoń
Korona – Lech27. kolejka:

Lech Poznań – Legia Warszawa
ŁKS Łódź – Górnik Zabrze
Śląsk Wrocław – Raków Częstochowa
Pogoń Szczecin – Zagłębie Lubin
Piast Gliwice – Wisła Kraków
Cracovia Kraków – Jagiellonia Białystok
Lechia Gdańsk – Arka Gdynia

28. kolejka:

Zagłębie Lubin – Lech Poznań
Arka Gdynia – Śląsk Wrocław
Górnik Zabrze – Lechia Gdańsk
Jagiellonia Białystok – Wisła Płock
Korona Kielce – Piast Gliwice
Pogoń Szczecin – Cracovia Kraków
Raków Częstochowa – ŁKS Łódź
Wisła Kraków – Legia Warszawa

29. kolejka:

Lech Poznań – Pogoń Szczecin
Lechia Gdańsk – Cracovia Kraków
Legia Warszawa – Arka Gdynia
ŁKS Łódź – Jagiellonia Białystok
Piast Gliwice – Górnik Zabrze
Wisła Kraków – Raków Częstochowa
Wisła Płock – Śląsk Wrocław
Zagłębie Lubin – Korona Kielce

30. kolejka:

Korona Kielce – Lech Poznań
Arka Gdynia – Wisła Kraków
Cracovia Kraków – Wisła Płock
Górnik Zabrze – Legia Warszawa
Jagiellonia Białystok – Piast Gliwice
Pogoń Szczecin – Lechia Gdańsk
Raków Częstochowa – Zagłębie Lubin
Śląsk Wrocław – ŁKS Łódź

Tabela po 26. kolejce PKO Ekstraklasy 2019/2020:

1. Legia Warszawa 51 pkt.
2. Piast Gliwice 43
3. Cracovia Kraków 42
4. Śląsk Wrocław 42
5. Lech Poznań 42
6. Pogoń Szczecin 41
7. Lechia Gdańsk 38
8. Jagiellonia Białystok 37

9. Raków Częstochowa 36
10. Wisła Płock 36
11. Zagłębie Lubin 33
12. Górnik Zabrze 33
13. Wisła Kraków 31
14. Korona Kielce 26
15. Arka Gdynia 25
16. ŁKS Łódź 20

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <5 komentarzy

 1. J5 pisze:

  Ciekawe jak będzie z Pucharem Polski. Jeśli zostanie dograny, to będzie to chyba najlepsza szansa na trofeum i europejskie rozgrywki. Może warto skupić całe siły na tę imprezę kosztem ligi, gdzie grając na luzie i tak można by coś ugrać

 2. MaPA pisze:

  Jeśli nastąpi dogranie ligi do 30 kolejki to jestem zdania że nie powinno przyznawać tytułów a jedynie wskazywac kto wygrał ligę.Natomiast jak rozwiązac kwestię spadku i awansu z I ligi.I liga ma chyba 12 kolejek do końca i raczej nie uda się ich dograć.Jeśli tak miałoby być to nikt nie powinien spaść ani awansować.To naprawdę jest ciężki orzech do zgryzienia.

 3. Tadeo pisze:

  Mądry Polak po szkodzie , pasuje jak ulał do ludzi zarządzających Lechem.Bo czy nie na własne życzenie Lech jest w tabelii, tam gdzie obecnie.Włodarze Lecha już zapomnieli jakie cele stawiali drużynie przed sezonem , czyli żadne. Teraz zaczyna się płacz i lament , a obecna sytuacja panującą w świecie, tylko im pomaga w swoim idiotycznym utwierdzeniu , i miejscu w tabelii, które nie gwarantuje występu w pucharach.

 4. inowroclawianin pisze:

  Trzeba anulować sezon i uznać za niebyty. Nie ma przecież szans na 37 kolejek a szczyt zarażeń ponoć dopiero przed nami. 30 kolejek byłoby niesprawiedliwe. Gdzieś czytałem dwa dni temu, że skłaniają się ku anulowaniu sezonu i wtedy wszyscy mieli by się utrzymać i dołożyli by 3 kolejne ekipy z I ligi.

  • Ostu pisze:

   16 + 3 daje 19…
   Ale Arka nie wznowi sezonu to liga będzie akuratnie 18 – zespołowa…
   Ryzy tak chciał – ta nowelizacja miała wejść od przyszłego sezonu…