Historia: Istotne kwietniowe wydarzenia i Lechowe daty

Czwarty miesiąc w roku zapisał się już na stałe na kartach historii Lecha Poznań, który w kwietniu przed laty ustanawiał rekordy, poprawiał je, a nawet realizował cel sportowy. W 84 odcinku cyklu „Historia” przypominamy o wszystkich najważniejszych Lechowych wydarzeniach mających miejsce w kwietniu, a także o istotnych datach związanych z tym miesiącem.Wydarzenia:

Sezon 1972/1973 był rekordowy pod względem Lechowych frekwencji. Poznaniacy rywalizujący wtedy na starym obiekcie Warty im. Edmunda Szyca przyciągali na swoje mecze prawdziwe tłumy. 1 kwietnia 1973 roku mecz Lecha z ROW-em Rybnik 0:0 zgromadził na trybunach… 55 tysięcy widzów. Kilkanaście dni później 15 kwietnia wynik był już lepszy. Kolejorz na obiekcie Warty wygrał z Wisłą Kraków 3:0, a to spotkanie z trybun śledziło aż 50 tysięcy ludzi. Już w nieco bardziej pamiętnych czasach 13 dnia kwietnia 2002 roku Lech Poznań po 2 latach wrócił do Ekstraklasy. Na oczach 25 tysięcy kibiców lechici prowadzeni przez Bogusława Baniaka pokonali przy Bułgarskiej ówczesny Orlen Płock 1:0 i zapewnili sobie awans.

Mecze:

20 kwietnia 1996 roku miał miejsce 1000 mecz Lecha w Ekstraklasie. Wtedy poznaniacy zremisowali w Zabrzu z Górnikiem 2:2 tracąc 2 bramkę w ostatniej minucie. Oba gole dla poznaniaków strzelił Jacek Dembiński. Niecałe 3 lata później 10 kwietnia 1999 ekipa Kolejorza rozegrała 1100 mecz w Ekstraklasie w którym przegrała na wjeździe z Ruchem Chorzów 1:2. Wiele, wiele lat wcześniej w 2 w historii sezonie dzisiejszego Lecha Poznań na szczeblu Ekstraklasy (wtedy I-ligi) nasz zespół odniósł jedno z najwyższych ligowych zwycięstw na najwyższym froncie w naszym kraju. W kwietniu 1949 roku Kolejorz sprał ŁKS Łódź aż 8:1. Co ciekawe była to pierwsza wygrana Lecha nad tym klubem w historii.

Bramki:

W kwietniu 1984 roku Bogusław Oblewski w meczu Motor Lublin – Lech Poznań 1:2 strzelił 750 gola dla Kolejorza na szczeblu Ekstraklasy. W kwietniu 1995 gola numer 1250 zdobył już Jacek Dembiński, a 1500 trafienie dla Lecha w Ekstraklasie zanotował Bartosz Ślusarski pokonując golkipera w kwietniowym pojedynku z Polonią Warszawa w 2003 roku. Do historii Lecha Poznań przeszedł też Darko Jevtić. Szwajcar strzelił bramkę w kwietniowym meczu z Ruchem Chorzów 3:0. Tamten gol zdobyty przed 3 laty był bramką numer 2200 w Ekstraklasie.

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <1 Odpowiedź

  1. J5 pisze:

    W owym czasie stadion im Szyca nazywał się stadionem im 22 Lipca. Chodziłem tam jeszcze na Lecha jako dziecko. Pamiętam że bilety sprzedawano z Żuka, tak jak tą niezniszczalną oranżadę z foliowego worka. Z Piątkowa trzeba było albo podjechać autobusem, albo dojść na Piątkowską i wsiąść w autobus 68 który miał pętlę koło Izby Rzemieślniczej, i stamtąd było blisko na stadion, z buta. To były czasy! A później już tylko Bułgarska. Pamiętam jeszcze jeden sezon, w ówczesnej l lidze. Grał tam wtedy Lech, Olimpia i Warta. Był taki jeden weekend, gdzie akurat cała trójka rozgrywała mecze w Poznaniu. Byłem wtedy na wszystkich. Trochę nie na temat bo artykuł jest o kwietniu. Ale to też historia