Lech w Wielkanoc (część I)

Gdyby sezon 2019/2020 nie został zawieszony przez działania koronawirusa, to pojutrze w Wielką Sobotę zespół Lecha Poznań rozegrałby swój kolejny mecz w okresie Wielkanocy. Planowo w sobotę, 11 kwietnia na koniec rozgrywek zasadniczych PKO Ekstraklasy podopieczni Dariusza Żurawia mieli zmierzyć się na wyjeździe z Koroną Kielce, której nie pokonali na jej terenie od prawie 5 lat.

Od ostatniego powrotu Lecha Poznań do Ekstraklasy w 2002 roku drużyna Kolejorza nie rywalizowała w okresie Wielkanocy o stawkę tylko w 2005, 2014 (był sparing) oraz w 2016 roku. Wykorzystując świąteczny czas krótko w 3 częściach odpowiednio 9, 11 i 13 kwietnia przypomnimy kibicom wszystkie mecze Lecha Poznań w wielkanocnym czasie rozegrane w ciągu ostatnich kilkunastu lat.

20.03.2008, GKS – Lech 0:3 (Wielki Czwartek)

Po 3 meczach bez wygranej Lech w wielki sposób przełamał się w Wielki Czwartek. 20 marca 2008 roku poznaniacy po golach Bosackiego, Rengifo i Injacia rozbili na wyjeździe GKS Bełchatów 3:0. Ozdobą tamtego wielkanocnego spotkania była cudowna bramka Serba z daleka, którą można obejrzeć poniżej.

19.04.2003, Amika – Lech 2:1 (Wielka Sobota)

Wtedy nie Wielki Czwartek a Wielka Sobota prawie 17 lat temu nie była udana. W Derbach Wielkopolski poznaniacy przegrali na wyjeździe z Amiką Wronki 1:2 przerywając wtedy swoją serię 3 kolejnych gier bez porażki. Gola dla Lecha zdobył Piotr Reiss z karnego, zwycięską bramkę dla rywala strzelił obecny komentator Grzegorz Mielcarski.

10.04.2004, Dyskobolia – Lech 2:4 (Wielka Sobota)

3 dni po pucharowej wygranej w Katowicach zespół Lecha sprawił dużą niespodziankę. Kolejorz pokonał w derbach na wyjeździe Dyskobolię Grodzisk 4:2 grając szybko, składnie i efektownie. Poznaniacy w pewnej chwili prowadzili nawet 3:0 wychodząc na prowadzenie już w 2 minucie. Wielka Sobota na oczach wielu kibiców Kolejorza, którzy wybrali się niedaleki wyjazd faktycznie była wielka.

Skrót od 6:08

15.04.2006, Lech – Górnik Ł. 1:0 (Wielka Sobota)

Mecz z Wielką Sobotę prawie 14 lat temu nie zachwycił, ale o tego jednego gola lepsi byli lechici. W nudnym spotkaniu toczącym się w typowo wiosennej aurze (wysoka temperatura, słońce) zwycięskiego gola po dośrodkowaniu z rzutu rożnego zdobył jeszcze w pierwszej połowie Błażej Telichowski. Tamten pojedynek na starą Bułgarską przyciągnął tylko 6 tysięcy osób.

07.04.2007, Wisła – Lech 0:0 (Wielka Sobota)

Wielka Sobota już ponad 13 lat temu nie była zła. Na oczach 14 tysięcy widzów przy Reymonta lechici zremisowali z faworyzowaną Wisłą 0:0. Krakowianie prowadzeni wtedy przez Adama Nawałkę w konfrontacji z Kolejorzem przedłużyli wówczas serię bez zdobycia gola do ponad 400 minut.

11.04.2009, Piast – Lech 1:2 (Wielka Sobota)

To była Wielka Sobota! 11 lat temu na starym obiekcie Piasta lechici prowadzili, w drugiej połowie gliwiczanie wyrównali, jednak ostatni cios należał do Kolejorza. W 90 minucie zwycięską i premierową bramkę dla Lecha Poznań zdobył Marcin Kikut, który strzelił gola na 2:1 efektownym uderzeniem z powietrza nie dając większych szans bramkarzowi na skuteczną interwencję. Jak na 11 kwietnia było wtedy bardzo ciepło.

Mecze Kolejorza w czasie Świąt Wielkanocnych od ostatniego powrotu do Ekstraklasy:

20.04.2019, Jagiellonia – Lech 3:3 (Wielka Sobota)
02.04.2018, Wisła – Lech 1:3 (Lany Poniedziałek)
15.04.2017, Wisła P. – Lech 0:3 (Wielka Sobota)