Wyraźnie mniejsze wydatki Lecha Poznań na agentów

Polski Związek Piłki Nożnej tej wiosny opublikował kolejny już raport w którym znalazły się sumy wynagrodzeń jakie zapłaciły pośrednikom transakcyjnym kluby grające na co dzień w PKO Ekstraklasie, w I-lidze i w II-lidze. W raporcie PZPN znalazły się kwoty wypłacone managerom piłkarskim działającym w naszym kraju od 1 kwietnia 2019 roku do 31 marca 2020 roku. W porównaniu z poprzednim raportem te sumy wzrosły, wydatki Lecha Poznań już mocno spadły.
Kwoty z raportu Polskiego Związku Piłki Nożnej, które trafiły na konto managerów lub ich agencji ponownie są bardzo wysokie, znów wyższe aniżeli w raporcie obejmującym okresy od 1 kwietnia 2017. Kluby z Ekstraklasy, I i II-ligi przez ostatni rok od 1 kwietnia 2019 do 31 marca 2020 wydały na opłaty dla agentów łącznie ponad 38 milionów złotych (o prawie 3,5 mln więcej aniżeli rok wcześniej). 628 tysięcy złotych zasiliło konta pośredników transakcyjnych od klubów z II-ligi (spadek), blisko 2,3 miliona od klubów z I-ligi (wzrost) a ponad 35 milionów złotych trafiło do nich od klubów z PKO Ekstraklasy (więcej o ponad 3 mln zł).

Pomiędzy 1 kwietnia 2019 roku a 31 marca 2020 roku najwięcej tzw. „pośrednikom transakcyjnym” wypłaciła Legia Warszawa (ponad 8 mln złotych). Dalej są Wisła Płock (6,4 mln zł), Pogoń Szczecin (4,1 mln zł), Zagłębie Lubin (3,2 mln zł), Wisła Kraków (1,9 mln zł) i dopiero szósty pod względem wydatków na premie managerskie jest dotychczasowy wicelider Lech Poznań (blisko 1,8 mln zł). Tym samym od 1 kwietnia 2019 firmy managerskie nie obłowiły się zbyt dobrze na interesach z zarządem Kolejorza, który mocno ograniczył wydatki na agentów notując najniższy wynik od wielu, wielu lat.

Suma 1,8 mln złotych przeznaczona na premie dla agentów jest bardzo mała w porównaniu z kwotą jaką nasz klub wydał w poprzednich latach. W raporcie PZPN-u z kwietnia 2019 widniała suma prawie 7 milionów złotych, a jeszcze wcześniej w raporcie za okres od 1 kwietnia 2017 do 31 marca 2018 blisko 8 milionów. Włodarze Lecha Poznań wydając na premie managerskie niecałe 2 miliony złotych podczas ostatnich 2 okienek transferowych sprowadzili na Bułgarską m.in. Daniego Ramireza, Djordje Crnomarkovicia, Karlo Muhara, Lubomira Satkę czy Mickiego van der Harta.

Kolejorz w ostatnim czasie wydał trochę pieniędzy na zawodników mających ważne kontrakty odkupując ich z danych klubów, dlatego premie menagerskie nie były już tak wysokie. Takie kluby jak m.in. Pogoń, Wisła czy Wisła Płock brały ostatnio piłkarzy z tzw. „wolnego transferu”, a w takiej sytuacji dużo pieniędzy inkasują często ich agenci zwani oficjalnie przez PZPN pośrednikami transakcyjnymi.

Wydatki na agentów i agencje managerskie rosną w Polsce z każdym rokiem. Dla porównania od kwietnia 2015 do marca 2016 roku w Ekstraklasie wypłacono managerom w sumie niespełna 17 milionów złotych premii. Przez działania koronawirusa za 12 miesięcy w kolejnym raporcie Polskiego Związku Piłki Nożnej należy spodziewać się dużych spadków sum wydawanych przez ekstraklasowe kluby na firmy menagarskie.

Aktualnie w PKO Ekstraklasie oficjalnie działa ponad 150 agentów lub firm managerskich. Niektóre agencje mają po kilku pracowników, więc liczba pośredników w Polsce liczy tak naprawdę kilkaset osób. Nazwiska agentów reprezentujących siebie bądź swoje firmy, którymi władają znajduje się -> TUTAJ. Lista zawiera nazwiska osób działających na polskim rynku w trwającym sezonie 2019/2020.Od 1 kwietnia 2019 do 31 marca 2020
null

Od 1 kwietnia 2018 do 31 marca 2019
null

Od 1 kwietnia 2017 do 31 marca 2018
null

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <Dodaj komentarz